راه های افزایش اعتماد به نفس در خود – انسانی قدرتمند و مثبت گرا شوید – زیبا اندیشی

راه های افزایش اعتماد به نفس
۳.۳
(۳)

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود چیست؟

هر مرد یا زنی که در زندگی به جایگاهی برتر رسیده و در زمینه کاری و زندگی شخصی خود موفق بوده است، همواره نسبت به مردم معمولی از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بوده است.

اگر انسان شخصیت خود را به درستی پرورش دهد و به این خودباوری برسد که قادر به انجام هر کاری هست، آینده اش حد و مرزی نخواهد داشت.

شما هم به احتمال زیاد دلتان می خواهد سررشته زندگیتان را به دست بگیرید، انسانی قدرتمند و کاملا مثبت گرا شوید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، اهداف خود را تعیین کنید، آنها را تحقق ببخشید، با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنید و به بیش از آنچه در تصورتان می گنجد دست یابید.

همه اینها میسر نمی شود مگر با اعتماد به نفس قوی …

بروس بارتون می گوید: هرگز هیچ جایگاه شکوهمندی به دست نیامده مگر به واسطه کسانی که جرئت داشته اند باور کنند چیزی در درون آنها بر شرایط محیطشان برتری دارد.

راه های افزایش اعتماد به نفس

یک سوال مهم و اساسی:

اگر قرار بود به یک آرزوی خود برسید، بزرگترین آرزویی که جرئت می کردید و دوست داشتید در سر بپرورانید چه بود؟

وقتی خوب به این سوال فکر می کنید در می یابید که می خواهید چه داشته باشید، چگونه باشید یا چه کاری انجام دهید. اما چرا تا به حال به این ها نرسیدید؟

آخرین باری که می‌خواستید کاری را انجام دهید اما پشیمان شده اید را به یاد دارید؟ چه چیزی مانع از انجام آن شد؟ چه عاملی تصمیم شما را تغییر داد؟ آیا صدای افکار منفی درونی شما نبود؟

آیا تاکنون از خود پرسیده اید این ندای درونی کیست یا چیست؟

این عامل بازدارنده چه نام دارد؟

ترس ، تردید

ترس از شکست، ترس از سختی کار، ترس از اینکه از عهده کار برنیایید یا کار مشکل باشد.

ترس عاملی است که شما را به عقب می کشاند دائم در گوش شما می گوید اگر تلاش کنید، شکست خواهید خورد. ترس، شما را فردی تنبل و پشت گوش انداز نشان می دهد در صورتی که اینگونه نیستید. ترس، به شما تلقین می کند که به جای پذیرفته شدن، طرد می‌شوید. ترس، کاری می کند که دست روی دست بگذارید و هیچ کاری انجام ندهید.

تردید در مورد توانایی های خود شما را محدود می کند: «آیا من استعداد در این زمینه دارم، آیا می توانم از عهده این کار بر آیم».

تنها عامل بازدارنده در زندگی همین ترس ها و تردیدهای بیهوده است که اعتماد به نفس شما را به شدت کاهش می دهند.

شما هر روز با آرزوهای بزرگی از خواب بلند می شوید اما ترس ها مانند یک دیوار بلند شما را از زندگی رویایی تان دور می کنند.

ترس از شکست

ترس اجازه نمی دهد از حریم آسایش خود بیرون بیایید و دست به کارهای جدید بزنید.

به همین دلیل افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، همواره از کنار فرصت های خوب و مناسب عبور کرده یا در یک بن بست گیر می کنند. افرادی که اعتماد به نفس ندارند، مغلوب شرایط خارجی می شوند.

پیشنهاد می کنم حتما مطلب هدف گذاری چیست ؟ را با دقت مطالعه کنید و تاثیر آن را در آینده خود ببینید

با اعتماد به نفس شما امروز کارهایی خواهید کرد که تا دیروز پشت دیوارهای ترس و تردید محصور بوده اند. 

من افراد زیادی را می شناسم که به خاطر همین ترس های بیهوده و تردیدهای بازدارنده به جایگاهی که واقعا خواستار آن بودند نرسند.

بنابراین یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در خود غلبه بر ترس و تردیدها است.

راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

آقایی ۴۰ ساله تعریف می کرد: «بعد از اتمام درسم خیلی به دنبال کار گشتم اما شغل مناسبی پیدا نکردم. بعد به این نتیجه رسیدم با یکی از رفقایم کسب و کار مورد علاقه ام که یک کارگاه فرش بافی بود را راه اندازی کنم.

اما ترس از شکست در کسب و کار را داشتم و مهم ترین دلیلش این بود که مدام خانواده ام می گفتند: تو نمیتونی و باید کارمند باشی تا همیشه یک آب باریکه داشته باشی، این کارها پرریسک است، بگیر نگیر دارد، اگر موفق نشوی چه، اگر ورشکست شوی و سرمایه ات را از دست بدهی چه می شود.

پدرم کارمند بود و به یک زندگی تکراری و بدون ریسک عادت کرده بود. به همین دلیل مرا هم از این کار منع می کرد. من با به اینکه علاقه زیادی به این کار داشتم اما ترس از ورشکستگی، حرف های منفی اطرافیانم و ترس نداشتن سرمایه کافی همه و همه سبب شد تا کارگاه را راه اندازی نکنم.

پدرم بعد از بازنشستگی در اداره جایش را به من داد و من هم مثل او کارمندی ساده شدم. اما اصلا این شغل را دوست ندارم.

حال بعد از ۱۵ سال واقعا افسوس گذشته را می خورم. کاش حداقل برای یکبار هم که شده دلم را به دریا می زدم و کار مورد علاقه ام را دنبال می کردم اگر موفق نمی شدم حداقل دلم خوش بود که تلاش خود را کرده ام.

به خاطر ترس از حرف های پدر و مادرم و ترس از شکست هرگز به دنبال کار مورد علاقه ام نرفتم و سال ها در شغلی ماندم که هیچ علاقه ای به آن ندارم.»

یا خانمی ۲۰ سال تعریف می کرد: «در دانشگاه بعضی از درس هایم به صورت کنفرانس است. اما من همیشه ترس از سخنرانی و بلند صحبت کردن در جمع داشتم. این ترس از مدرسه و خیلی قبل تر با من همراه بود. اعتماد به نفس پایینی دارم و همیشه می ترسم: در جمع تپق بزنم، صدایم یا دستانم بلرزد، کسی به حرف هایم گوش ندهد و …

خیلی از مواقع به خاطر اینکه دانشجویی باهوش بودم استادانم از من می خواستند درسی را ارائه دهم اما به خاطر ترس از صحبت کردن در جمع موقعیت هایی که لایق آن بودم را از دست دادم.

به خاطر ترس از نداشتن اطلاعات کافی برای ارائه یک درس همچنان دنبال اطلاعات بیشتر می گردم اما بعد از گذشت مدت ها هنوز کاری انجام نداده ام.

اما گاهی از خود می پرسم این وضعیت تا به کی می خواهد ادامه پیدا کند. دیگر خسته شدم و به دنبال راه های افزایش اعتماد به نفس در خود هستم »

یا پسری ۲۵ ساله پیام داده بود: «در شهر کوچک ما شغل به درد بخوری وجود ندارد، خیلی دوست دارم به تهران یا شهر بزرگ دیگری بروم و یک کار خوب پیدا کنم. خانواده ام مدام مرا می ترسانند می گویند: تو در شهر غربت نمی توانی دوام بیاوری. دوست من یک سال پیش به تهران رفت و توانست بعد از یک سال در یک شرکت به کار برنامه نویسی مشغول شود.

ای کاش من هم  می توانستم بر این ترس غلبه کنم و با افزایش اعتماد به نفس در خود به آنچه می خواهم برسم.»

شاید شما هم مثل این افراد اعتماد به نفس کافی برای دنبال کردن خواسته تان نداشته باشید که این عدم اعتماد به نفس به دلیل ترس است.

ترس هایی که با تمام وجود احساس کردید و تا زمانی که بر ترس های خود غلبه نکنید نمی توانید زندگی دلخواهتان را بسازید.

احساس ترس

راه های افزایش اعتماد به نفس خود

افزایش اعتماد به نفسشما هم خوب فکر کنید.

به دلیل ترس چه کارهای مهمی را انجام ندادید؟

اگر شما از هیچ چیز و هیچ کسی ترس نداشتید الان می توانستید چه جایگاهی داشته باشید و الان چه جایگاهی دارید؟

 

این مطلب را هم بخوانید
آموزش سه نکته مهم که در هنگام تعیین هدف باید رعایت کنید.

یکی از مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس در خود غلبه بر ترس و تردیدهای بیهوده است. اعتماد به ‌نفس در جایی که ترس وجود نداشته باشد پرورش می ‌یابد. 

اگر از شکست بترسید، از طرد شدن و نگاه ها و حرفهای اطرافیانتان بترسید، از نداشتن سرمایه بترسید و …

این ترس ها به شدت اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و باعث می شود هرگز نتوانید زندگی رویایی تان را بسازید، کسب و کار مورد علاقه تان را راه اندازی کنید، ادامه تحصیل دهید، هنر دلخواهتان را دنبال کنید و یک فرد موفق شوید.

در مقاله راه های افزایش اعتماد به نفس در خود و غلبه بر ترس و تردیدهای بیهوده می تواند برای شما نتایج شگفت انگیزی ایجاد کند.

پرورش اعتماد به نفس در خود

بعد از اجرای راه های افزایش اعتماد به نفس در خود که در این مقاله آمده می توانید ابتدا به خواسته خود فکر کنید، سپس اقدام کنید، در کار خود مصمم باشید و از هیچ چیز و هیچ کسی نهراسید و رو در روی مشکلات بایستید.

شکسپیر می گوید: اگر سپاهی از مشکلات هم در برابر شما قرار گیرند خود را مسلح سازید و آنها را از پای در آورید.

شما هیچ محدودیتی در انجام کاری ندارید به جز محدودیت هایی که خودتان ایجاد می کنید.

ترس یک عامل بازدارنده و از بین برنده اعتماد به نفس است.

با اجرای راه های افزایش اعتماد به نفس در خود و غلبه بر ترسهایتان، زندگی شما زیباتر خواهد شد.

مبارزه با ترسچون دیگر عاملی برای متوقف کردن شما وجود نخواهد داشت.

همان طور که قبلا گفتیم یکی از مهم ترین راه های افزایش اعتماد به نفس در خود مبارزه با ترس و تردیدهای بیهوده است. حال چگونه این ترس ها را از بین برده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در خود و غلبه بر ترس های بازدارنده

 

راهکار اول: به خود بگویید ترس همیشه و همه جا هست.

 

یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در خود این است که قبول کنید ترس یک رویداد طبیعی است.

بسیاری از مواقع وقتی حرف از اعتماد به نفس می شود خیلی ها فکر می کنند آنهایی که اعتماد به نفس بالا دارند هرگز از چیزی نمی ترسند. در حالی که اعتماد به نفس بالا به معنی نترسیدن نیست! اعتماد به نفس یعنی در حالی که ترس هست عقب نشینی نکنید و جلو بروید.

افرادی که امروزه موفق هستند و جایگاه والایی دارند در زمینه کاری خود ترس هایی دارند اما آنها خود را اسیر این ترس ها نکرده اند.

چرا فکر می کنید برای اینکه کاری را شروع کنید نباید ترسی داشته باشید.

وجود ترس در انجام یک کار جدید بسیار طبیعی است. زمانی ترس شما از بین می رود که یک عمل را بارها انجام داده باشید و آن عمل به دایره امن شما تبدیل شده باشد.

مثلا یک نفر وقتی می خواهد دفعه اول رانندگی کند دچار ترس های  متعددی می شود. ترس از تصادف، ترس از دیر ترمز کردن، ترس از کشتن یک عابر پیاده، ترس از شلوغی خیابان و …

اما اگر مدتی رانندگی کند کم کم ترس های او می ریزند و رانندگی برایش یک کار بسیار راحت می  شود. زمانی که تسلطش به رانندگی زیاد می شود وقتی به گذشته نگاه می کند به این فکر می کند چرا در ابتدا از همچین کار ساده ای می ترسید.

نلسون ماندلا می گوید: فهمیدم شجاعت نداشتن ترس نیست بلکه غلبه کردن بر آن است. مرد شجاع کسی نیست که نترسیده باشد. بلکه کسی است که بر ترس خود غلبه کرده باشد.

پس با تمرین زیاد و اقدامات پی در پی ترس را در خود ریشه کن کنید.

 

این مطلب را هم بخوانید
چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم - راهکاری موثر برای داشتن اعتماد بنفس قوی - زیبا اندیشی

راهکار دوم: به صداهای منفی ذهنتان گوش ندهید.

 

همیشه یک صدای درونی به شما می گوید: «تو نمی توانی این کار را  انجام دهی»

اگر به این صدا بها دهید به مرور بلند و بلند تر می شود و در نهایت شما را زمین گیر می کند به طوری که دیگر هیچ کاری را شروع نمی کنید، زیرا اعتماد به خود را از دست می دهید و واهمه دارید که نتوانید انجامش دهید.

تو نمی توانی

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس در خود اینست که این صدا را نادیده بگیرید و کاری را که در فکرتان است هر چه زودتر شروع کنید.

تنها راه غلبه بر افکار منفی ذهنتان و این ترس های بی مورد، نادیده گرفتن آنهاست.

 

راهکار سوم: از نگاه ها، حرف ها و طعنه های اطرافیان خود نترسید.

 

وقتی می خواهید کاری را شروع کنید و پیشرفت کنید دیگران ممکن است با حرف های ناامید کننده خود شما را مایوس کنند.

خیلی از مواقع حرف های اطرافیان از سر دلسوزی و خیلی وقت ها از سر حسادت هست.

انتظار نداشته باشید که صدرصد افراد شما را در مسیر اهداف تان تحسین کنند. بالاخره تفاوت سنی، عقاید و نظرات، سطح اطلاعات و مسائل دیگر آنها، با شما متفاوت است.

شما نباید اجازه دهید در مسیر خواسته هایتان حرف های مایوس کننده و انتقادها باعث توقف شما شوند.

متوقف نشوید

بسیاری از افراد موفق مثل دانشمندان، مخترعان و مکتشفان، بازیگران بزرگ، چهره های سیاسی، ستاره های فوتبال و … نیز گاهی با مخالفت و حرف های ناامیدکننده و یا مورد هجوم انتقاد قرار می گیرند اما اگر قرار باشد این حرف های مخرب باعث ناامیدی آنها شود هیچوقت اسم آنها جز افراد موفق مطرح نبود.

توماس ادیسون بیش از ۱۰۰۰۰ بار هنگام اختراع لامپ حبابدار شکست خورد که این موضوع پشتکار و استقامت او را نشان می دهد.

در این میان بسیاری از آزمایشات ناامیدکننده و بیهوده به نظر می‌آمد و همکارانش می‌خواستند تسلیم شوند.

پشتکار قوی

خیلی از اطرافیان به او می‌گفتند که دارد وقتش را تلف می‌کند و اعتماد به نفس و اطمینان او هم گاهی در شرف از دست رفتن بود، ولی او بر همه مشکلات پیروز شد و هرگز تسلیم نشد.

شما هم در راستای رسیدن به هدف هایتان سخنان بیهوده را نشنیده بگیرید، نترسید و با شهامت کار خود را انجام دهید.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

 

راهکار چهارم: اشتباه و شکست جزئی از مسیر رسیدن به هدف است.

 

یکی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس در خود این است که از خود توقع نداشته باشید کاری را خیلی خوب و بدون هیچ گونه خطایی انجام دهید.

خیلی از افراد به خصوص افراد کمال گرا فکر می کنند نباید در کار خود هیچ اشتباهی مرتکب شوند و همه چیز را باید صدرصد خوب انجام دهند. آنها به دلیل اینکه زیاد بر نتیجه کار تمرکز می کنند هیچوقت اقدامی در راستای اهداف خود انجام نمی دهند.

البته من نمی گویم نتیجه مهم نیست، نه! من می گویم کار خود را شروع کنید، برنامه ریزی و تلاش در راستای هدفتان کنید و بیش از حد وابسته به نتیجه کار نباشید.

من افراد زیادی را دیده ام چون می ترسند در کارشان شکست بخورند و یا اشتباهی کنند کار را شروع نمی کنند.

مثلا دوستی می گفت: «خیلی دوست دارم در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهم. اما می ترسم یک سال وقت بگذارم، هزینه کنم، کلاس بروم و در آخر قبول نشوم. به هر حال برای رسیدن به خواسته تان باید پا پیش بگذارید نباید به خاطر احتمال شکست عقب نشینی کنید.

اگر توماس ادیسون بیش از ۹۰۰ بار اشتباه نمی کرد و در مسیر هدفش پشتکار نداشت امروزه ما از روشنایی نور برخودار نبودیم.

اگر برداران رایت در هدف خود که همان پرواز کردن انسان برفراز آسمان بود از اشتباهات کردن می ترسیدند و ناامید می شدند، شاید هم اکنون ما انسان ها از پرواز محروم می شدیم.

تمام خطاها و اشتباهات دانشمندان و مخترعان باعث خلق ایده هایی شد که دنیا را تغییر داد.

شما هم قبل از شروع کار به خودتان بگویید:

«ممکن است در انجام کار اشتباهاتی کنم یا شکست هایی داشته باشم. من انسان هستم و انسان هم عاری از خطا و اشتباه نیست. اینها نباید مانع من در راه رسیدن به خواسته هایم باشد.

مهم این است که در زمینه کاری خود اطلاعاتم را بالا ببرم تا اشتباه را به حداقل برسانم و از اشتباهاتم درس بگیرم و اشتباهی را دوباره مرتکب نشوم.»

 

این مطلب را هم بخوانید
چرا باید هدف داشته باشیم ؟ 8 دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی

راهکار پنجم: با ترس خود روبه‌رو شوید.

 

همان طور که همیشه گفتیم یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در خود غلبه بر ترس است و یکی از بهترین راهکارها برای غلبه بر ترس این است که حتی با وجود ترس کار مورد نظرتان را شروع کنید.

در روانشناسی برای از بین بردن ترس توصیه می شود به هر آنچه که از آن می‌ترسید نزدیک شوید و در آن فرو روید.

اگر از سخنرانی در جمع می‌ترسید، برای کنفرانس دادن داوطلب شوید.

اگر آشپزی کردن می ترسید و فکر می کنید دست پختتان خوب نیست یک مهمانی ترتیب دهید و حتما برای مهمانان غذایی درست کنید.

اگر از رانندگی می ترسید ماشین را بردارید و بیرون بروید.

اگر از راه اندازی کسب و کار مورد علاقه تان می ترسید خیلی زود و بدون تعلل مقدمات کار را فراهم و شروع کنید.

مطمئن باشید چیزی که از آن ترس دارید به آن بدی که شما فکر می‌کنید نیست.

خوب فکر کنید و ترس‌های خود را بشناسید. از چه چیزهایی می ترسید که هنوز برای رسیدن به خواسته تان قدمی برنداشتید؟

برای رو به رو شدن با آن قدمی بردارید. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود.

 

راه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان

برای شما دوست عزیز پیشنهاد ویژه ای دارم.

در سایت زیبا اندیشی یک امکان بی نظیر را برای شما فراهم کرده ایم.

مطالب و تکنیک های بیشتری در مورد راه های افزایش اعتماد به نفس در خود را بیاموزید.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره راه های افزایش اعتماد به نفس در خود بدانید و تکنیک های بیشتری بیاموزید، همین الان در دوره آموزشی و کاملا رایگان «زیبا اندیش باش، با زندگی نجنگ، زندگیت را بساز» شرکت کنید.

 

شما هیچ محدودیتی در انجام کاری ندارید به جز محدودیت هایی که خودتان ایجاد می کنید.

هیچ کسی استعدادها و توانایی هایش بیشتر شما نیست. هیچ کس بهتر از شما نیست. فقط افراد موفق به قابلیت های خود اطمینان دارند.

با اعتماد به نفس بیشتر جسورتر خواهید بود. در زندگی و کار خود خواستار خلاقیت بیشتر و تجربه چیزهای جدید و متنوع خواهید بود.

شما شایسته این هستید که در اوج باشید، خود را کوچک نبینید و از همین الان خودتان را به دنیا نشان دهید.

 

دوره «زیبا اندیش باش، با زندگی نجنگ، زندگیت را بساز» شامل چه موضوعاتی است؟

  • چگونه اشتباهات و خاطرات ناراحت کننده گذشته را از ذهنتان پاک کنید.
  • یک تکنیک فوق العاده که به شما کمک می کند کارهایتان را پشت گوش نیندازید.
  • چگونه انگیزه شروع یک کار را در خود به وجود آورید و آن را حفظ کنید.
  • چگونه اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید.
  • کشف استعدادهای نهفته خود با پاسخ به این ۲ سوال تخصصی
  • ۲ قدم مهم و زیربنایی که باید برای رسیدن به هدفتان بردارید.
  • آشنایی با رازهای محبوبیت شخصیت های جذاب در بین دیگران

 

شاید تا به الآن زندگی دلخواهتان را نساخته باشید. اما این پایان راه نیست و نباید زندگی تان را تمام شده فرض کنید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

فقط باید باور داشته باشید که شما هم لایق رسیدن به موفقیت در زندگی هستید و هیچ کس بیشتر از شما نخواهد توانست به خودتان برای خلق آینده ای زیبا کمک کند.

 

در این دوره کاملاً رایگان و ارزشمند شرکت کنید تا تاثیر شگفت انگیز آن را در زندگیتان مشاهده کنید.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۳

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

همین امروز هدفگذاری را شروع کنید
 
دوره رایگان

هدف گذاری حرفه ای
........
کافی ست فرم زیر را پر کنید
شرکت در دوره رایگان
close-link