با دلایل بی انگیزگی در زندگی آشنا شوید؟

دلایل بی انگیزگی در زندگی
۰
(۰)

بارها پیش آمده با انگیزه و اشتیاق فراوان کاری را شروع می کنید اما بعد از گذشت زمان به تدریج خبری از آن انگیزه اولیه نیست و کم کم محو می شود. دلایل بی انگیزگی در زندگی چیست؟ تنبلی، نبود اشتیاق و مقاومت نسبت به تغییر و تحول جای آن را می گیرد. ترس ها، بهانه ها و عقاید محدود کننده شما را از دستیابی به اهداف تان بازمی دارند.

دلایل بی انگیزگی در زندگی

۱- انگیزه نباید احساسی باشد.

انگیزش های احساسی خیلی زود ناپدید می شوند. تاکنون چندین مرتبه این ایده های گذرا به ذهن شما خطور کرده اند؟

«من تصمیم دارم کسب و کار مورد علاقه ام را راه اندازی کنم» و یا «من هر طور که شده وزن کم خواهم کرد» اما چند دقیقه یا چند روز بعد همه چیز به دست فراموشی سپرده شده است؟ شما در حفظ انگیزه در طول مرحله عمل و تا دستیابی به هدف ناتوان می باشید.

اما انگیزش های عقلانی آن روی سکه می باشند. هنگامی که شما برای انجام کاری دلایل، توجیهات و استدلال های عقلانی کافی و محکمی داشته باشید، دیگر دست به عمل زدن و دستیابی به اهداف دشوار نخواهد بود.

برای مثال چنانچه به این امر واقف باشید که رژیم غذایی برای سلامتی و تناسب اندام شما مفید است، دیگر نیازی ندارید تا هر روز خود را از لحاظ احساسی شارژ کنید.

۲- افراد منفی نگر

یکی دیگر از دلایل بی انگیزگی در زندگی وجود دوستان بدبین و منفی بین در اطراف شما هستند.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه به خودمان انگیزه بدهیم ؟

آنها همیشه در کمین هستند. آنها خودآگاه و یا ناخوداگاه می کوشند تا شما را از رسیدن به اهداف تان بازدارند.

افراد منفی شما را مایوس کرده و به شما چنین القا کرده که «نمی توانید» و یا هدف تان «عملی و دست یافتنی نیست». علت آن نیز واضح است، چراکه خودشان «نتوانسته اند» و یا «دید منفی نسبت به مسائل پیرامون خود دارند».

پس حواستان را جمع کنید افراد منفی نگر ممکن است از میان نزدیکترین کسان شما و صمیمی ترین دوستان شما باشند.

۳- هدف های غیرمنطقی و دست نیافتنی

چنانچه اهداف خود را بر طبق منطق و اصول صحیخ آن انتخاب کنید، در شما انگیزه کافی برای رسیدن به آنها ایجاد خواهد شد. مراقب باشید که اهداف تان خارج از توان شما نباشند.

۴- عدم علاقه به کاری که انجام می دهید.

نداشتن علاقه به کاری که می خواهید انجام دهید یکی از مهم ترین دلایل بی انگیزگی در زندگی است.

وقتی شما به هدفی علاقه ندارید و از اعماق وجودتان خواهان نیستید، قوی ترین انگیزه ها نیز در شما اثر نخواهند کرد.

برای مثال اگر شما به بازیگری علاقه مند بوده، اما در رشته معماری در حال تحصیل باشید، دیر یا زود ضمیر ناخودآگاه شما در مقابل رسیدن به هدف غایی شما که همان معمار موفق شدن است، خواهد ایستاد. چراکه شما خوب به این مسئله واقف هستید که رشته معماری آرمان و خواسته حقیقی شما نیست.

بنابراین به دنبال اهدافی بروید که حقیقتا به آنها علاقه دارید، بدون توجه به مخالفت ها و نوع تفکر دیگران نسبت به خود و اهدافتان.

این مطلب را هم بخوانید
آشنایی با راههای افزایش انگیزه

۵- ترس ها

خیلی از مواقع منشاء ترس ها عدم آگاهی و دانش است. با آموزش دیدن و فراگیری مهارت ها می توانید بر ترس خود چیره شوید.

آیا شما در انجام کاری که در آن مهارت دارید، هراس دارید؟ مسلما خیر یا خیلی ناچیز، اما چنانچه در کاری بی تجربه و بدون اطلاعات باشید، از انجام آن می هراسید و طفره می روید.

بنابراین برای غلبه بر ترس تان باید دانش و مهارت های مربوطه را فرا بگیرید. برای مثال اگر می ترسید در جمع صحبت کنید، مهارت های سخنرانی در جمع و فن بیان را بیاموزید.

۶- ترس از شکست

آخرین دلایل بی انگیزگی در زندگی این است که شما روحیه خطرپذیری ندارید.

شما بایستی بیاموزید تا ریسک پذیر باشید. موانع همواره وجود دارند، آنها را پیش بینی کرده و تا غافلگیر نشوید. با سماجت و پشتکار پیش روی کنید و هرگز متوقف نشوید. برای موفقیت مصمم باشید. تمام احتمالات و گزینه ها به منظور حذف موانع پیش رو امتحان کنید.

به خود بقبولانید که شکست پایان راه نیست. از شکست درس بگیرید و در ادامه راه از آن تجربه به دست آمده نهایت استفاده را بکنید.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.