با به کارگیری این ۸ تکنیک شنونده را جذب صحبت های خود کنید.

چگونه شمرده صحبت کنیم
۳.۵
(۷۰)

چگونه شمرده صحبت کنیم؟

آیا تا به حال در میان اطرافیانتان خود، در رادیو، تلویزیون، سخنرانی ها، کنفرانس ها و …  دیده اید که بعضی افراد آنقدر جذاب صحبت می کنند که از گوش دادن به حرف های آنها نه تنها احساس خستگی نمی کنید بلکه لذت هم می برید. در مقاله چگونه شمرده صحبت کنیم؟ با ما همراه باشید.

احتمالا شما هم دلتان می خواهید مثل این افراد حرف بزنید و توجه همه را به خود جلب کنید.

کسانی که خوب حرف می زنند موفقیتشان به دلایل زیر بستگی دارد:

صدای زیبا

شمرده صحبت کردن

زبان بدن مناسب در حین گفتگو یکی از مهم ترین مورد در مورد مقاله ی چگونه شمرده صحبت کنیم؟ محسوب می شود.

به مورد عامل دوم یعنی شمرده صحبت کردن می پردازیم و آموزش ها و نکاتی در این زمینه ارائه می دهیم. یا اینقدر تند و سریع حرف نزنیم تا کسی حوصله گوش دادن به حرف های ما را نداشته باشد یا منظور ما را نفهمد؟

شمرده صحبت کردن

 قبل از خواندن تکنیک ها ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید:

آیا تا به حال به سرعت صحبت کردن خود دقت کرده اید؟ آرام و شمرده شمرده حرف می زنید یا تند و سریع؟

آیا دیگران به خوبی منظور حرف هایتان را متوجه می شوند؟ آیا دیگران دوست دارند پای صحبت های شما بنشینند؟ نظر یگران راجع به صحبت کردن شما چیست؟

اگر تند و سریع حرف می زنید طرف مقابل نمی تواند به خوبی با شما ارتباط برقرار کند، حرف های شما را به درستی درک نخواهد کرد و جذب حرف هایتان نخواهد شد.

ابتدا بررسی کنیم علت تند حرف زدن یک فرد چیست؟ سریع و تند تند حرف زدن نشانه چیست ؟

  1. فرد به علت هیجان یا عصبانیت، تند و سریع حرف می زنند و کمتر مکث می کند.
  2. ممکن است به پر حرفی عادت کرده باشد.
  3. احساس می کند حرفهای زیادی برای گفتن دارد و به علت کمبود وقت سرعت حرف زدن خود را افزایش می دهد تا بتواند همه آنچه را می خواهد بگوید.
  4. گاهی هم تند صحبت کردن یک عادت است. که این عادت را از خانواده به ارث می برد یا از دیگران یاد گرفته است.

علت سریع صحبت کردنتان را بیابید و آرام صحبت کردن را بیاموزید زیرا طرف مقابل به شما و حرف هایتان توجه بیشتری خواهد کرد. با حرف زدن درست، آرام و با اعتماد به نفس می توانید گیرایی و تاثیر کلام خود را چند برابر کنید.

شنونده بودن

تکنیک اول: احساسات خود را کنترل کنید.

موقع صحبت کردن ممکن است حس هیجان، اشتیاق، عصبانیت و یا ترس داشته باشید. اما باید تا جایی که می توانید احساسات خود را کنترل و  آرامش خود را حفظ کنید تا تند و نامفهوم صحبت نکنید.

بسیاری از افراد همزمان با عصبانی شدن و استرس، سرعت بیان حرف هایشان بالاتر می شود.

اگر شما به علت هیجان مثل عصبانیت و اضطراب تند تند صحبت می کنید ابتدا علت هیجان خود را بشناسید.

در این شرایط برای آرام صحبت کردن باید تا جایی که می توانید از عصبانیت بپرهیزید. راهکارهای غلبه بر خشم را یاد بگیرید و به کار ببندید و بعد به دنبال برطرف کردن علت عصبانیت خود باشید تا به آرامش برسید.

گاهی اوقات وانمود کنید که عصبانی نیستید با این کار می تواند سرعت صحبت کردن خود را آرام تر کنید.

تکنیک دوم: حرف هایتان را الویت بندی کنید.

خیلی از مواقع به دلیل کمبود وقت و اینکه چون حرف های زیادی برای گفتن داریم خیلی تند تند و پشت سر هم با مخاطبان خود صحبت می کنید.

شاید این کمبود وقت با سریع صحبت کردن جبران شود اما خوشایند نیست.

اگر احساس می کنید که حرفهای زیادی برای گفتن دارید و باید همه آنها را در یک دیدار با طرف مقابل در میان بگذارید، بدانید هیچ کس پرگویی و تند حرف زدن را دوست ندارد.

در ضمن به طرف مقابل این اجازه را نمی دهید تا حرف های شما را به خوبی درک کند و منظورتان را بفهمد.

او احساس خواهد کرد که شما فقط می خواهید خود را خالی کنید و اصلا به او اهمیت نمی دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید
راه های افزایش اعتماد به نفس در خود - انسانی قدرتمند و مثبت گرا شوید - زیبا اندیشی

 

حال چه باید بکنید؟

اول: اگر زمان کمی دارید از طرف مقابل بخواهید زمان بیشتری در کنارتان باشد و حتی برنامه های خود را تنظیم کنید و سعی کنید زمان گفتگویتان را بیشتر کنید.

دوم: از گزافه ‌گویی بپرهیزید. می‌توانید از قبل به حرف‌هایی که می خواهید بزنید فکر کنید و دقیقا همان‌ها را بگویید تا نیازی به استفاده از جملات و کلمات اضافی نباشد.

سوم: حرف های بااهمیت و موضوعاتی که اولویت بالاتری دارند را آرام و شمرده بیان کنید و حرف هایی که خیلی مهم نیستند را فعلا کنار بگذارید. بعد از بیان مطالب مهم اگر وقت اضافه آوردید آنها را مطرح کنید در غیر اینصورت بگذارید در طی دیدارهای بعدی ….  

تکنیک سوم: به سخنان افراد سخنور خوب گوش دهید.

به صحبت های افراد سخنران و کسانی که در صحبت کردن تبحر دارند و افرادی که آرام و با طمأنینه هستند، خوب گوش دهید و به شیوه ادا و سرعت بیان کلمات و جملات خوب توجه کنید.

مثلاً مجریان رادیو و تلویزیون، دوبلورها، بازیگران، سخنرانان حرفه ای. همچنین ویدئوها و فایل های صوتی افراد موفق در سخنرانی و سخنور را دانلود و ببینید و بشنوید.

اولویت بندی کردن حرف ها

تکنیک چهارم: تن صدایتان را پایین بیاورید.

یکی از راه های آرام و شمرده صحبت کردن این است که بلند بلند و با صدایی شبیه جیغ حرف نزنید.

تن صدایتان را افزایش ندهید. داد نزنید. بگذارید کلمات و جملات توجه دیگران را جلب کنند نه صدای شما. صدای شما فقط باید به حدی باشد که کلمات و جملات را به گوش طرف مقابل برساند.

تن صدایتان را پایین بیاورید. آرام، باطمانینه و شمرده شمرده حرف هایتان را بازگو کنید. به گونه‌ای بلند حرف بزنید که صدایتان شنیده شود و جملات و کلماتی که با طرف مقابل در میان می گذارید مفهوم باشد.

تکنیک پنجم: کلمات و جملات را واضح بیان کنید.

اگر نتوانید کلمات و جملات را واضح و به درستی بیان کنید، توجه مخاطبان خود را از دست خواهید داد.

برای اینکه بتوانید شمرده صحبت کنید باید بر روی تلفظ صحیح کلمات دقت کنید.

کلمات را به صورت جویده و جویده و پشت سر هم بیان نکنید. برای این کار تلفظ صحیح هر کلمه را یاد بگیرید.

 

تکنیک ششم: در بین هر کلمه و جملات وقفه ای کوتاه بیندازید.

شمرده صحبت کنید. پشت سرهم و بدون وقفه حرف نزنید. در اکثر مواقع باعث می شود که طرف مقابل منظور شما را به خوبی متوجه نشود و حتی از گوش دادن به بقیه حرف های دست بکشد.

آهسته و شمرده حرف زدن باعث ایجاد آرامش و دلنشین تر کردن حرف هایتان می شود.

همچنین با استفاده از وقفه های کوتاه مناسب می توانید روی مطالبی که برای شما از اهمیت بالاتری برخوردار هست تاکید بیشتری داشته باشید و این فرصت را دارید که در بین جملات خود نفسی هم تازه کنید.

اما باید دقت کنید که بیش از حد آهسته حرف نزنید و وقفه های طولانی بین کلمات و جملات نیندازید.

برای این کار ایجاد وقفه مناسب بین جملات و کلمات را تمرین کنید. سرعت ایده آل در حرف زدن بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ واژه در دقیقه است.

تکنیک هفتم: در صدایتان تنوع ایجاد کنید.

 صدای یکنواخت، خسته کننده و ملال آور به صدایی گفته می شود که هیچ فراز و فرود و هیجانی در ریتم آن نباشد. یعنی صدا هیچ آهنگی نداشته باشد.

فرض کنید یک متن داستان را به شما می دهند که بلند از روی آن بخوانید.

 

این مطلب را هم بخوانید
چگونه عزیز شویم - 5 رفتار که شما را نزد دیگران عزیز و محترم می کند - زیبا اندیشی

شما به دو صورت می توانید آن را بخوانید:

اول: اینکه روزنامه وار ، تند تند و پشت سر هم از روی آن بخوانید.

دوم: مثل قصه گوها از صدای خود استفاده کنید، به کلمات جان و رنگ ببخشید، تن صدایتان را بالا و پایین بیاورید. با احساس بخوانید و قسمت های خوشیِ داستان را با شادی تعریف کنید و قسمت های ناراحت کننده را با لحنی غمگین تعریف کنید.

خب! قطعاً حالت دوم بسیار زیباتر است و شنونده را مجذوب خود می کند.

کلمات همانطور که با خود معنایی حمل می‌کنند، حامل احساسات و عواطف ما نیز هستند. در مقاله ی ۱۰ ویژگی افراد باهوش که آنها را از بقیه آدم ها متمایز می کند. با ما همراه باشید.

وقتی صحبت می‌کنید، سعی کنید کلام شما تا جای ممکن انرژی و هیجان کافی، نشاط و شیطنت کودکانه داشته باشید. برای انتقال اهمیت موضوع و ایجاد تنوع، بر روی برخی از کلمات و عبارات تاکید کنید، فراز و فرودهایی زیبا داشته باشید.

تکنیک هشتم: تنفس صحیح را بیاموزید.

آخرین تکنیکی که باید در خصوص چگونه شمرده صحبت کنیم؟ یاد بگیرید نفس کشیدن صحیح است. تنفس درست و داشتن تنفس های شکمی در آرام و شمرده صحبت کردن بسیار موثر است.

گاهی افراد به هنگام حرف زدن سریع، پشت سرهم و سطحی نفس می کشند، این امر باعث می شود که صدای شان لرزان، غیرطبیعی و کلمات و جملاتی که بیان می کنند نامفهوم به گوش طرف مقابل برسد.

تنفس صحیح حتی لحن شما را جذاب تر می کند و شنونده بیشتر جذب صحبت هایتان می شود.

شما باید عمیق نفس بکشید. نباید از قفسه سینه نفس کشید. اگر در هنگام صحبت به جای تنفس عمیق از ناحیه شکم، تنفس سطحی در قفسه سینه داشته باشید، صدای شما ضعیف و نامفهوم تر و یا عصبی به نظر می رسد.

گاهی اگر عصبی و یا هیجان زده هستید با تنفس های عمیق و آرامش بخش می توانید صدای خود را بهبود بخشید و کلمات و جملات را با مفهوم بهتری بیان کنید.

 

برای تنفس صحیح تمرین زیر را انجام دهید:

یک دست خود را روی شکمتان گذاشته، درست زیر آخرین دنده خود و نفس بکشید. در این حالت شانه ها، همزمان با دم به سمت بالا حرکت کرده و با بازدم به پایین می افتند. همچنین در این حالت، انبساط شکم خود را حس می کنید.

این تمرین را روزی چند بار انجام دهید و در هر بار با ۵ شماره هوا را در سینه خود حبس کنید و سپس با ۵ شماره، آن را خالی کنید.

 این تمرین به تنفس بهتر شما کمک خواهد کرد. بعد از یادگیری و تسلط بر این نحوه نفس کشیدن در هنگام صحبت کردن از این تکنیک استفاده کنید.

تمرین های زیر را انجام دهید تا بتوانید شیوه صحیح شمرده حرف زدن را بیاموزید.

یک متنی را خودتان بنویسید یا به صورت آماده از کتابی و یا مقاله ای پیدا کنید.

سعی کنید این متن را به صورت هایی که در پایین می گویم بارها و بارها بخوانید.

خود را زیر ذره بین بگذارید. ببینید کلمات و جملات را چگونه تلفظ می کنید. آیا شمرده و آرام حرف می زنید یا تند تند و پشت سر هم می خواهید.

اگر کلمه ای را بد تلفظ می کنید یا جملات را تند و سریع پشت سر هم می گویید به عقب برگردید و دوباره کلمات و جملات را تکرار کنید. کلماتی را که غلط تلفظ می کنید را یادداشت کنید و آنها را با تمرین بیشتر اصلاح کنید.

حداقل ۱۵ دقیقه در روز متنی را با صدایی نسبتا بلند و واضح بخوانید.

 

این مطلب را هم بخوانید
6 تکنیک زبان بدن که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

 

 

برای بررسی بهتر و اینکه یاد بگیرید چگونه شمرده صحبت کنیم؟ این تمرین را با استفاده از روش های زیر انجام دهید.

صدای خود را ضبط کنید

با یک دستگاه ضبط صدا یا موبایل خود صدایتان را ضبط کنید. برای پیدا کردن اشتباهات تان به صدای ضبط شده گوش کنید تا کلمات و جملات نامفهوم را پیدا و اصلاح کنید. همچنین اگر پشت سر هم و بی وقفه حرف می زنید آن را با توجه به تکنیک هایی که در بالا گفتم برطرف کنیم.

ضبط کردن صدایتان مزایای زیادی دارد مثلا با این کار می ‌توانید به ایرادهایی که شاید در حالت عادی قابل تشخیص نباشند پی ببرید. تلفظ‌ اشتباه و نامفهوم کلمات، سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و … با این روش به راحتی قابل تشخیص است.

از خودتان فیلم بگیرید.

شما می توانید برای بررسی های بیشتر و توجه به حرکات لب ها و دهان خود با استفاده از یک دستگاه دوربین یا دوربین موبایلتان فیلم بگیرید و فیلم را بارها و بارها ببیند.

دقت کنید در هنگام تند حرف زدن حرکات لب هایتان چگونه است. در هنگام آرام و شمرده صحبت کردن حرکت لب ها و دهانتان به چه صورت است. بعد سعی کنید حرکت صحیح لب ها و دهان را هنگامی که شمرده صحبت می کنید پیدا و آن را تمرین کنید.

جلوی آینه تمرین کنید.

برای شناخت بهتر نقاط ضعف و قوت خود جلوی آینده بروید و صحبت کنید.

مقابل یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود انجام دهید.

یادتان باشد باید مقابل فردی تمرین کنید که خودش هم فن بیان خوبی داشته باشد تا بتواند اشکالات شما را هنگام صحبت کردن تشخیص دهد و در جهت برطرف کردن آنها به درستی راهنمایی‌ تان کنند. با تمرین جلوی دیگران حتی اعتماد به ‌نفس‌ شما نیز بیشتر خواهد شد.

زمان بگیرید.

یک زمان سنج تهیه کنید. بیشتر موبایل ها هم زمان سنج دارد که می توانید از آنها هم استفاده کنید.

صحبت کنید و یا متنی که از قبل آماده کردید را بخوانید. ببینید تعداد کلماتی که در یک دقیقه می گویید چه تعداد است.

به صورت تقریبی باید بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ واژه در دقیقه باشد. شما هم تمرین کنید تا تعداد کلماتی که در دقیقه می گویید تقریبا به همین صورت باشد.

سخنرانی ها و گفتگوهای افراد معروف و خوش صحبت مجری های رادیو و تلویزیون را مشاهده و ملاک قرار دهید و متناسب با سرعت آن ها سرعت ادای کلمات خود را تنظیم کنید. ببینید آنها در دقیقه چند کلمه و جمله می گویند. بعد سعی کنید متن خود را چندین بار با سرعت آن ها همزمان تمرین کنید.

حرف بزنید یا متنی را بارها و بارها بخوانید و وقت بگیرید. اگر تند و سریع حرف می زنید و جملات را بیان می کنید سعی کنید به تدریج سرعت را کم کنید. البته دقت کنید سرعت صحبت ها و بیان جملات شما نباید خیلی هم پایین باشد.

برای اینکه به خوبی بیاموزید چگونه شمرده صحبت کنیم؟ تکنیک ها و تمرین های آمده این مقاله را حتما با دقت بخوانید و آنها را اجرا کنید. در پایان نگاهی به مقاله ی ۱۰ نشانه مهم از سوی پسری که شما را نمی خواهد. خواهیم داشت.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. تعداد امتیاز: ۷۰

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.