چگونه به خودمان انگیزه بدهیم ؟

چگونه به خودمان انگیزه بدهیم ؟
۴
(۲)

چگونه به خودمان انگیزه بدهیم ؟ همیشه از قدیم تا به امروز گرفتن پاداش، تشویق و تحسین احساسات و انگیزه انسان را تهییج می کند.

چند سال پیش یکی از مراجعینم تعریف می کرد که در انجام کارهایش بسیار بی میل و رغبت است و من این تکنیک ارزشمند را به او یاد دادم.

چگونه به خودمان انگیزه بدهیم

بعدها که او را دیدم و حال و احوالش را جویا شدم. او تعریف می کرد: «با کمک این نکته من توانستم برای انجام کارهایم چنان انگیزه و شور و شوق را در خود به وجود بیاورم که بدون تسلیم شدن و ناامیدی به خیلی از خواسته های زندگیم دست پیدا کردم.

من بی تردید می گویم که در نظر گرفتن پاداش یکی از قوی ترین فنونی هستند که تاثیر مثبت بسیاری در زندگی من داشته است. هر گاه هدف بزرگی را دنبال می کردم هر مرحله ای را که با موفقیت به پایان می رساندم قبل از ورود به مرحله قبل با پاداش دادن به خود انگیزه ای باور نکردنی پیدا می کردم و ادامه مسیر را با هیجان بیشتری دنبال می کردم.»

شما با این روش به مغز خود می آموزید تلاش = رسیدن به هدف = پاداش.

چون پاداشی در انتظارتان خواهد بود شما با بهره وری بسیار بالایی کار می کنید تا به اهداف خود دست یابید و به این ترتیب توانایی های شما در کار و تلاش بیشتر خواهد شد و در راه رسیدن به هدف هر کاری که لازم باشد انجام خواهید داد.

چگونه به خودمان انگیزه بدهیم ؟ هرگاه کاری را درست انجام می دهید و با موفقیت پشت سر می گذارید خودتان را تشویق کنید. این تشویق و پاداش مهم نیست که حتما خیلی بزرگ باشد. هر چیزی می تواند باشد.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه انگیزه پیدا کنیم ؟

فقط کافی است از خودتان بپرسید بعد از انجام این کار برای رفع خستگی و تقویت انگیزه خود چکار کنم؟

مثلا یکی دوست دارد با خانواده به مسافرت یک روزه یا چند روزه رود. دیگری به خود وعده پیتزا می دهد یا ممکن است فردی لباس مورد علاقه اش را بخرد و … هر چیزی که خودتان دوست دارید.

چطور به خودمان انگیزه بدهیم

مهم‌ترین اصل مدیریت جهان در کتاب جالب مایکل لی بوف با عنوان «چگونه مردم برانگیخته می‌شوند؟» آمده است: بیشترین بهره را از کارهایی خواهید برد که درازای آن پاداش می‌گیرید.

برای افزایش انگیزه در دیگران هم دادن پاداش بسیار تاثیرگذار است. به چند نمونه از پاداش‌ها که باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شود توجه کنید:

مدیر برای افزایش انگیزه کارکنانش: ترفیع رتبه، افزایش دستمزد، تقدیر

معلم و دانش‌آموز: نمره، سپردن اداره کلاس به دانش‌آموز، تعریف و تمجید، تماس با خانواده و تعریف از او، دادن جایزه

به‌صورت کلی افراد با دیدن موفقیت‌هایشان و به دنبال آن پاداشها باانگیزه می‌گیرند.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد امتیاز: ۲

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.