چگونه علایق خود را بشناسیم – سفری از گذشته تا به امروز برای شناخت علایق خود – زیبا اندیشی

چگونه علایق خود را بشناسیم

چگونه علایق خود را بشناسیم

چگونه علایق خود را بشناسیم

چگونه علایق خود را بشناسیم ؟ یک فرد زمانی می تواند موفق باشد و در زندگی احساس خوشبختی رضایت کند که علایق، استعدادها و توانایی هایش را بشناسد و بعد بر اساس آنها هدف انتخاب کند و زندگی اش را پیش ببرد.

قطعا شما هم با این جمله موافق هستید.

اگر یک عمر به راهی بروید که دوست ندارید و هدفی را انتخاب کنید که با علاقه و روحیات شما همخوانی ندارد و دائما با خود در حال نارضایتی و جنگ درونی خواهید بود.

مدام به خود می گویید: «من که این کار را دوست ندارم، کاشکی من هم در زندگی به دنبال علاقه ام می رفتم، خوش به حال دوستم شغلش را دوست دارد و…»

ابتدا بررسی کنیم که کارهایی که شما در طول روز انجام می دهید تا چه اندازه با علایق شما مطابقت دارد.

از شما می خواهم با دقت به این سوالات جواب دهید:

صبح ها سر حال و بانشاط از خواب بلند می شوید و با علاقه و اشتیاق روزتان را شروع می کنید؟

در طول روز با انرژی و انگیزه کافی کارهایی را که به عهده دارید را انجام می دهید؟

در انجام کارهایتان مدام آنها را پشت گوش نمی اندازید و بی حوصله نیسیتد؟

شبها، هنگامی که از کارهای روزانه فارغ می شوید از آنچه در طول روز انجام داده اید راضی و خوشحالید؟

اگر جواب سوالات شما به نه ختم می شوید یعنی احتمالا شما مسیر زندگیتان را اشتباه می روید و باید تغییری در آن دهید.

بیایید زندگی که دوست دارید برای خود بسازید. لطفا بهانه نیاورید؟ نگویید که دیر شده و یا مشکلات نمی گذراند، پول ندارم و …

چگونه علایق خود را بشناسیم ؟ برای اینکه بدانید چگونه علایق خود را کشف کنیم باید به صورت موشکافانه زمان گذشته و حال خود را بررسی کنید.

به همین منظور برای شناسایی علایق خود باید 2 مرحله را  پشت سر بگذارید.

 

چگونه علایق و استعدادهای خود را بشناسیم

 

null مرحله اول: سفری به گذشته خود داشته باشید.

 

برای اینکه بدانید چه علایق و استعدادهایی دارید، کمی به عقب بنگرید.

یک قلم و دفترچه بیاورید و به این سوالات پاسخ دهید. برای جواب دادن چشمان خود را ببندید. به گذشته ها سفر کنید و خاطرات آن روزها را با دقت  مرور کنید.

سوال اول: در دوران کودکی و نوجوانی چه چیزی شما را شاد و هیجان ‌زده می‌کرد؟

چگونه علایق خود را بشناسیم ؟ شادترین و زیباترین خاطرات خود در دوران مدرسه را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت ‌بخش می‌کرد؟

آیا وقتی 10 ساله بودید، دوست داشتید در گروه تئاتر مدرسه بازی کنید؟ دوست داشتید عضو گروه سرود مدرسه باشید؟ به شرکت در مسابقات المپیاد ریاضی و فیزیک علاقه داشتید؟

به فوتبال و یا والیبال علاقه زیادی داشتید و و عاشق زنگ ورزش بودید  که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی کنید؟ به نوشتن علاقه زیادی داشتید و عاشق زنگ انشا بودید؟ درس علوم و رفتن به آزمایشگاه را دوست داشتید؟ عاشق زنگ حرفه و فن و کارهای هنری و یا فنی بودید؟

قبلا در چه زمینه هایی کار کردید، کلاس رفتید، موفق بودید و صاحب آثار هستید؟ مثلا اگر قبلا به کلاس های سفره آرایی می رفتید و در این کار مهارت خوبی دارید بنویسید. اگر به کلاس های برنامه نویسی کامپیوتری رفتید و حالا برنامه نویس ماهری هستید بنویسید. دوره های تعیمرات موبایل را رفتید و موبایل های اقوام و دوستانتان را شما درست می کنید.

اگر در گذشته در یک موضوع مطالعات فراوانی داشتید هم آنها را بنویسید. مثلا وقتی 18 ساله تان بود کتاب های شعر بسیار می خواندید. یا به خواندن کتاب های تاریخی علاقه شدیدی داشتید.  

بیشتر به چه مکان هایی سفر کرده اید و آنجاها را دوست داشتید؟

چگونه علایق خود را بشناسیم ؟ خوب فکر کنید و هر آنچه در دوران کودکی و نوجوانی برایتان هیجان انگیز بود و دوست داشتید آن را تجربه کنید، بنویسید.

 

چگونه علایق خود را کشف کنیم

 

null مرحله دوم: تک تک لحظات روزمره زندگی تان را زیر ذره بین بگذارید.

 

سوال دوم:  امروز یعنی در دوران بزرگسالی چه چیزی شما را بیشتر جذب خود می کند؟

چگونه علایق خود را بشناسیم ؟ به سوالات زیر با دقت پاسخ دهید.

وقتی که با دوستانتان صحبت می کنید بیشتر مایل هستید که در چه زمینه هایی گفتگو کنید. در چه موضوعاتی بیشتر نظر می دهید و خیلی خوب و راحت در مورد آن صحبت می کنید و دیگران شما را تحسین می کنند و یا اینکه خیلی خوب به حرفهایتان گوش فرا می دهند؟

چه مطالبی را بیشتر از شبکه های اجتماعی، اینترنت و تلویزیون پیگیر هستید؟

چه مطالبی را بیشتر دوست دارید بخوانید. اگر عضو کتابخانه هستید بیشتر علاقه دارید چه کتابهایی را بگیرید. هنگامی که به نمایشگاه کتاب می روید کدام غرفه و کتابها نظر شما را به خود جلب می کند. بیشتر دوست دارید در چه زمینه ای کتاب مطالعه کنید؟

هرگاه روزنامه یا مجله می خرید کدام قسمت آن را بیشتر دوست دارید بخوانید. چه مطالبی را دنبال می کنید و حتی کدامیک از مطالب را آرشیو می کنید؟

بیشتر دوست دارید به چه مکان هایی سفر کنید؟  

دلتان می خواهد در چه کلاس هایی شرکت کرده اید؟ کلاس موسیقی مثل آموزش گیتار، ویولون، سنتور. کلاس های هنری مثل خیاطی، آرایشگری، گلدوزی و عروسک سازی. کلاس های آموزش کامپیوتر مثل برنامه نویسی، طراحی سایت، فتوشاپ. کلاس آموزش زبان خارجه، کلاس حفظ، صوت یا ترتیل قرآن.

عاشق نوشتن هستید و هر از گاهی برای دل خودتان هم که شده مطلبی، داستانی یا خاطره ای را یادداشت می کنید؟

عاشق نقاشی یا خطاطی هستید اگر یک مداد و کاغذ در دست داشته باشید فورا روی کاغذ طرحی را می کشید یا نوشته ای را با خطی خوش می نویسید.

عاشق بازیگری هستید مدام جلوی آینه نقشی را بازی می کنید و یا مجری گری را خیلی دوست دارید.

و … ببینید چه کارهایی را علاقه دارید انجام بدهید.

این تمرین را به مدت یک هفته، هر شب انجام دهید. هر شب قبل از خواب، نیم ساعت را به خودتان اختصاص دهید. خوب تمرکز کنید و به کارهایتان فکر کنید و تمامی آنها را داخل دفترچه تان بنویسید.

پس از 7 روز یک بازنگری بر روی نوشته هایتان داشته باشید.

خب! این 2 مرحله را خوب و بادقت پشت سر گذاشتید؟

 

چگونه علایق خود را بشناسیم

لیست علایق زمان گذشته و حال خود را کنار هم قرار دهید. مواردی که در گذشته و حال هنوز هم مورد علاقه شما هست را شناسایی کنید.

یک لیست از علاقه مندی هایتان تهیه کنید. این فهرست بسیار ارزشمند است. زیرا از روی این می خواهیم هدف های شما را تعیین کنیم.

اگر به کاری که بدان علاقه شدیدی دارید بپردازید تمام سعی خود را می کنید تا از حداکثر توانایی هایی خود استفاده کنید. صبح ها با اشتیاق و به خاطر آن از رختخواب برمی خیزید. تنبلی و امروز و فردا کردن را از خود دور می کنید، با شور و اشتیاق کارتان را انجام می دهید و سعی می کنید آن را به نحو احسنت به پایان برسانید.

 

چگونه علایق خود را پیدا کنیم

بعد از اینکه علایق خود را شناختید باید هدف های خود را در زندگی مشخص کنید. انتخاب هدف بسیار مهم است و سرنوشت و آینده شما را تعیین می کند.

اگر در انتخاب هدف تردید دارید و می خواهید زندگی دلخواهتان را بسازید اما نمی دانید از کجا و چگونه شروع کنید، پیشنهاد می کنم فایل صوتی « هدفگذاری به روش نابغه ها » را تهیه و گوش دهید.

هدف

اگر قبلا برای خود اهدافی انتخاب کردید اما بعد از مدتی، انگیزه خود را از دست دادید و نیمه کاره رها کردید، مشکل از شما نیست، مشکل از نحوه هدف گذاری و همسو نبودن اهدافتان با استعدادهایتان است.

اگر استعدادها و توانمندی های نهفته خود را کشف کنید و مطابق آنها هدف هایتان را پیدا کنید و زندگی که دوست دارید را برای خود بسازید قطعا هیچگاه به زندگی دیگری حسرت نخواهید برد.

اما کشف قابلیت هایتان و انتخاب هدف بر اساس آن نیاز به آموزش دارد.

متاسفانه هیچ جا به ما یاد نداده اند که چگونه می توانیم استعداد های خود را کشف کنیم و همین می شود که اکثرا در حسرت رویاهایمان می مانیم.

ما فایل صوتی « هدفگذاری به روش نابغه ها » را به شما پیشنهاد می دهیم.

در این فایل صوتی آموزشی تکنیک های تخصصی و تمرین های عملی برای یافتن استعداد منحصر به فرد شما و هدف گذاری بر طبق آنها را آموزش داده ایم.

چگونه علایق خود را شناسایی کنیم

اگر می خواهید …

  • استعدادهای نهفته خود را شناسایی کنید.
  • شیوه صحیح هدفگذاری را یاد بگیرید.
  • هدف هایتان را بر طبق استعداهایتان انتخاب کنید.
  • چرا اغلب بعد از انتخاب هدف، دلسرد می شوید و دنبال رسیدن به اهدافتان نمی روید.

محصول آموزشی « هدفگذاری به روش نابغه ها » را حتما تهیه کنید و گوش دهید تا در انتخاب هدف هایتان اشتباه نکنید و یک عمر مسیر نادرست را نروید.

به شما پیشنهاد می کنم اصول صحیح هدف گذاری را یاد بگیرید تا به آرزوهای قشنگتان در زندگی برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.