چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم – راهکاری موثر برای داشتن اعتماد بنفس قوی – زیبا اندیشی

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ برای داشتن اعتماد بنفس قوی در کنار اینکه باید بدانیم چه کار‌هایی اعتماد به نفس را تقویت می‌کنند، باید از کار‌هایی که اعتماد به نفس ما را ضعیف می‌کنند آگاهی داشته باشیم و دوری کنیم.

یکی از رفتار‌های ما که در زندگی مخرب هستند و باعث تضعیف اعتماد به نفس درون ما می‌شوند این است که مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستیم.

 

چگونه اعتماد به نفس قوی داشته باشیم

راهکار موثر برای داشتن اعتماد بنفس قوی: هرگز خودتان را با کسی مقایسه نکنید.

شما چگونه هستید؟ آیا دائماً خود را با اطرافیانتان مقایسه می کنید؟ آیا به داشته ها و توانایی های آنها حسرت می برید؟

در مقایسه خود با دیگران چه حالتی به شما دست می دهد؟ احساس تنفر از خود، سرخوردگی، کوچکی، کم ارزشی و …

اگر تاکنون اینگونه بودید باید بگویم این ویژگی را همین الان کنار بگذارید.

چون شما تنها دارید اعتماد به نفس خود را از بین می برید. هرگاه به خود می گویید: «چرا من مثل پسر خاله ام خارجی ندارم، خوش به حال فلانی چقدر پولدار است، ای کاش من هم برادرم نقاش خوبی بودم، چرا دوستم نمره 20 گرفت اما من نگرفتم، اگر من مثل خواهرم خوش زبون بودم پدر ومادرم بیشتر دوستم می داشتند و … هزاران چرا، ای کاش، اما و اگر دیگر»

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ تمام این گفتگوهای منفی، سرزنش و سرکوفت زدن به خود روحیه شما را ضعیف می کند، دیگر مثل سابق خودتان را دوست ندارید، فکر می کنید همه بالاتر از شما هستند، ارزش و احترام برای خود قائل نیستید و اینها باعث می شود اعتماد به نفس شما کم شود.

وقتی دائم خود را با دیگران مقایسه می کنید نشانه خود کم بینی، نادیده گرفتن استعدادها، توانایی ها و ویژگی های مثبت خودتان است.

زمانی که خود را با فرد دیگری مقایسه می‌كنید، در ذهن‌تان طرف مقابل را در تمام مسائل بهتر از خود می‌بینید.

عمل مقایسه به هیچ‌وجه روش خوبی برای ارزیابی خودتان نیست. به جای این كار بهتر است نگران این باشید كه چقدر خودتان را دوست دارید. احتمالا وقتی ببینید افرادی كه خود را دوست دارند چقدر شاد‌تر از افرادی هستند كه خود را دوست ندارند به‌طور حتم شگفت‌زده می‌شوید.

 

چگونه اعتماد بنفس بالا داشته باشیم

برای اینکه اعتماد بنفس قوی داشته باشید این 6 نکته را رعایت کنید:

 

nullنکته اول: شما یک انسان منحصر به فرد هستید.

 

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ شما زیبایی و جذابیت خاص خود را دارید. قابلیت ها و توانمندی های مخصوص به خود را دارید.

شما در زمینه ای قوی هستید که ممکن است دیگران در آن ضعیف باشند.

این قدر به دنبال این نباشید که ثابت کنید که دیگران از شما بهترند. این قدر توی سر خود نزنید. از دید بالا به وجود خود نگاه کنید. خود را با بهترین کلمات و نگاه ها توصیف کنید.

قطعا شما هم در زمینه ای استعداد و توانمندی خاص خود را دارید. فقط آن را هنوز کشف نکرده اید.

 

یک پیشنهاد ویژه برای شما دارم. 

در سایت زیبا اندیشی یک محصول آموزشی به نام « هدفگذاری به روش نابغه ها » داریم.

در این فایل صوتی آموزشی در مورد هدفگذاری صحیح که بر اساس استعدادها و قابلیت های شما باشد، توضیح می دهم.

اگر در انتخاب هدف تردید دارید و می خواهید زندگی دلخواهتان را بسازید اما نمی دانید از کجا و چگونه شروع کنید، پیشنهاد می کنم فایل صوتی «هدفگذاری به روش نابغه ها» را تهیه و گوش دهید.

هدف

 

چگونه اعتماد بنفس خوبی داشته باشیم

 

nullنکته دوم: برایتان مهم نباشد که دیگران تا چه اندازه موفق هستند.

 

وقتی کسی را می بینید که در زمینه ای موفق است پیش خود نگویید: «خوش به حالش، من اصلاً آدم موفق و خوشبختی نیستم.»

اگر دیدید دوستتان در زمینه ای خوش درخشیده است. به جای حسادت، مقایسه خود و غبطه خوردن به او برای موفقیت بیشتر او دعا کنید.

این دیدگاه مثبت شما را به فردی بزرگ تبدیل می کند.

 

nullنکته سوم: روی زمینه هایی که قبلا باعث موفقیت شما شده است تمرکز کنید.

 

ببینید قبلاً در چه کارهایی موفق بوده اید؟ تا به حال چه تقدیرنامه، مدال و جوایزی گرفته اید؟ در مدرسه، دانشگاه، معلمان، استادان و دوستانتان در چه زمینه هایی شما را تشویق کرده اند و به شما گفته اند که در آن عالی بودید؟

در خانه اعضای خانواده تان در کجاها از شما تعریف کرده اند و فردی باهوش و زرنگ خطاب کرده اند؟ در محل کارتان مدیر و دیگر همکارانتان در کدام حوزه عملکرد شما را تحسین کرده اند؟

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم

زندگی خود را از دوران کودکی تا به الان تجسم و آنچه کسب کردید را برای خود یادآوری کنید.

تمام موفقیتها، تعریف  و تمجیدها، تشویق ها همه و همه را به یاد بیاورید. روی آنها تمرکز کنید تا روحیه شما بالا برود و باورتان نسبت به توانمندی هایتان بیشتر شود.

 

nullنکته چهارم: اگر می خواهید خود را با کسی مقایسه کنید با خودتان مقایسه کنید.

 

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ زندگی الان خود را با گذشته تان مقایسه کنید. یعنی در زمینه هایی که موفق بودید و پیشرفت کرده اید را ببینید.

موفقیت های گذشته، مهارت هایی که کسب کرده اید، حرکت های مثبت خود و رشد و پیشرفت خودتان را بررسی کنید. آنگاه خواهید دید که شادتر، موفق‌تر و با اعتماد به ‌نفس‌تر زندگی خواهید کرد.

مثلاً اگر قبلاً در کسب و کاری که راه اندازی کرده بودید 2 میلیون سود داشتید و الان به 4 میلیون رسیده به خاطر این پیشرفت، خوشحال باشید.

 

nullنکته پنجم: بر روی داشته های خود در زندگی تمرکز کنید.

 

هیچگاه نداشته های خود را با داشته های دیگران مقایسه نکنید.

بر عکس داشته های خود را با نداشته های دیگران مقایسه کنید.

خود را کوچک و ضعیف نبینید و به نعمت هایتان در زندگی توجه کنید.

در مسیر زندگی همیشه باید نگاهی به پایین و بالا بیندازید. به پایین تر از خود نگاه کنید و حتماً با آن ها معاشرت کنید تا متوجه شوید همین چیزهایی که برای شما عادی شده است موهبت هایی است که عده ای از آن ها محرومند این کار سبب می شود که ناخودآگاه توجه شما به داشته هایتان بیشتر شود.

نگاهی هم به بالا بیندازید. برای اینکه متوجه باشید می توان بالاتر از این و بهتر از این بود و انگیزه و میل به پیشرفت و رشد پیدا کنید.

 

nullنکته ششم: برروی نقاط مثبت خود متمرکز شوید.

 

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ به خودتان افتخار کنید برروی نقاط مثبت خود متمرکز شوید، نه برروی نقاط منفی. یک لیست از ویژگی های شخصیتی مثبت، توانایی ها و استعدادهای خود تهیه کنید. این فهرست به شما حس خوبی می دهد و مدام آنها را برای خود تکرار کنید.

من مهربان هستم، من خیاط خوبی هستم، من در کارهای فنی استعداد دارم، من صدای خوبی دارم و … 

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

تمرین:

1- خود را با چه کسانی مقایسه می کنید؟ در چه مسائلی خود را با آنها مقایسه می کنید؟

ابتدا نام آنها را و بعد رو به روی آن بنویسید در چه موضوعاتی خود را با آنان مقایسه می کنید:

…………………………………………………….     

…………………………………………………….     

…………………………………………………….     

بعضی از مقایسه ها خیلی هم بد نیست اگر باعث پیشرفت شود. مثلاً فردی که شاگر ممتاز کلاس هست شما هم به او نگاه کنید و تلاش خود را بیشتر کنید تا در درس هایتان موفق تر شوید.

اما اگر باعث افسردگی، ناامیدی و ضعف اعتماد به نفس شما شود اصلا خوب نیست. مثلاً فردی قد بلند است و شما همیشه خود را با او مقایسه می کنید و حسرت می خورید که چرا من اندامم به زیبایی او نیست.

 اگر در بین مواردی که نوشتید مقایسه بد دارید روی ان خط بکشید و سعی کنید دیگر به فرد مورد نظر و موضوعی که دائم خود را با او مقایسه می کنید فکر نکنید.

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم ؟ پس خود را با هیچکس مقایسه نکنید. اگر به این روند ادامه دهید دیگر از زندگی لذت نخواهید برد و تبدیل به یک فرد مقایسه گر می شوید. با خودتان عهد ببندید که با هیچ کس خود را مقایسه نکنید. هر موقع خود را با دیگران مقایسه می کنید بدانید که در حال ضربه زدن به خود و اعتماد به توانمندی هایتان هستید.

اگر استعدادها و توانمندی های نهفته خود را کشف کنید و مطابق آنها هدف هایتان را پیدا کنید و زندگی که دوست دارید را برای خود بسازید قطعا هیچگاه به زندگی دیگری حسرت نخواهید برد.

اما کشف قابلیت هایتان و انتخاب هدف بر اساس آن نیاز به آموزش دارد. 

ما محصول صوتی « هدفگذاری به روش نابغه ها » را به شما پیشنهاد می دهیم.

در این فایل صوتی آموزشی تکنیک های تخصصی و تمرین های عملی برای یافتن استعداد منحصر به فرد شما و هدفگذاری بر طبق آنها را آموزش داده ایم.

هدف

اگر می خواهید …

  • استعدادهای نهفته خود را شناسایی کنید.
  • شیوه صحیح هدفگذاری را یاد بگیرید.
  • هدف هایتان را بر طبق استعداهایتان انتخاب کنید.
  • چرا اغلب بعد از انتخاب هدف، دلسرد می شوید و دنبال رسیدن به اهدافتان نمی روید.

محصول آموزشی « هدفگذاری به روش نابغه ها » را حتما تهیه کنید و گوش دهید تا در انتخاب هدف هایتان اشتباه نکنید و یک عمر مسیر نادرست را نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.