چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ – 3 تکنیک کاملاً موثر برای افزایش اعتماد بنفس – زیبا اندیشی

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ خیلی از مواقع پیش آمده که یک فرد توانمندی های خود را زیر سوال می برد و آنها را باور ندارد.

به طور مثال اگر اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد و به او بگویید: در فلان مسابقه شرکت کن.

در جواب می گوید: «من که قبول نمیشم، من که چیزی بلد نیستم، همه سوال ها رو غلط جواب میدم، سوالات سخته، خجالت می کشم، می ترسم اشتباه جواب بدم و …»

چرا این فرد با وجود اینکه این توانایی را دارد اما آنطور که باید به خود اعتماد ندارد؟

آیا برای شما هم چنین موقعیت هایی پیش آمده اما به دلیل ترس و عدم اعتماد به نفس خود را عقب کشیده باشید؟

به این سوال خوب فکر کنید.

این ترس که ناشی از عدم اعتماد به نفس است سبب می شود بسیاری از موقعیت ها و فرصت های خوب زندگیتان را از دست بدهید. همین دلیل بزرگی برای به تعویق افتادن دستیابی به اهداف و خواسته هایتان است.

وقتی اعتماد به نفس داشته باشید وظایفی که در گذشته بسیار دلهره آور و ترسناک بوده است، به نظرتان امروز براحتی انجام می شود. از فرآیند انجام کار لذت خواهید برد و تعجب می کنید که چرا قبلاً چنین کاری را انجام نمی دادید.

چگونه اعتماد بنفس خود را بالا ببریم

داشتن اعتماد به نفس در هر جنبه ای از زندگی ما بسیار ضروری است. اعتماد به نفس در مدرسه، دانشگاه، محل کار، در زندگی مشترک و … نقش مهمی دارد.

وقتی اعتماد به نفس تا این حد در زندگی ما تاثیرگذار است حتما باید به دنبال راه حلی برای تقویت آن باشیم.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ راه های تاثیرگذاری وجود دارد که می توانید با کمک آنها به افزایش اعتماد بنفس خود کمک کنید.

4 تکنیک قدرتمند برای اینکه بیاموزید: چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

 

تکنیک اول: استعداد و قابلیت های خود را شناسایی کنید.

 

یکی از عواملی که روی اعتماد به نفس شما موثر است انجام کارهایی است که در آنها خوب هستید و علاقه زیادی به انجام آن دارید.

فرض کنید شما خیاطی بلد هستید. از این مهارت خود در بالا بردن اعتماد به نفس تان استفاده کنید.

سعی کنید برای اطرافیان خود خیاطی کنید. نگویید: «نه، من خیلی بلد نیستم، نمی تونم و …»

اگر نیاز است به کلاس آموزشی بروید و این مهارت را بیشتر در خود پرورش دهید.

اگر آشپزی تان خوب است، بیشتر برای دوستان و خانواده آشپزی کنید.

اگر صدای خوبی دارید یک آوازی را تمرین کنید و در مهمانی ها بخوانید.

اگر فرد دست به آچار و فنی هستید، هرگاه وسیله ای نیاز به تعمیر داشت یا کارهایی مثل راه اندازی کولر، تعویض لامپ سوخته و … را انجام بدهید.

اگر استقامت تان در پیاده روی بالا است می توانید در یکی از برنامه های پیاده روی شرکت کنید.

و …

ببینید در چه کاری خوب هستید و بیشتر آن را انجام دهید.

اگر در آن نیاز به مهارت بیشتر دارید حتما به کلاس آموزشی بروید. در اینترنت جستجو کنید. کتاب های مرتبط را مطالعه کنید. از افراد متخصص در آن زمینه کمک بگیرید.

با نشان دادن توانایی و کسب موفقیت در زمینه هایی که برایتان مهم است، حس ارزشمندی و اعتماد به خود در شما رشد می کند.

 

چگونه اعتماد بنفس بالا داشته باشیم

تکنیک دوم: به تعریف و تمجید دیگران پاسخ مثبت دهید.

 

خیلی از مواقع فردی که اعتماد به نفس پایینی دارد تعریف و تشویق های دیگران را قبول نمی کند و خود را لایق آن تعریف ها نمی داند.  

اگر شما هم اینگونه هستید بیایید از امروز این رویه را تغییر دهید. سعی کنید تعریف ها را حتی اگر برایتان عجیب یا غیر قابل باور هم باشد قبول کنید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ اگر دوستتان از لباسی که پوشیده اید تعریف می کند. نگویید: «این لباس رو میگی. خیلی هم نو نیست. من اینو 3 سال پیش خریدم. خیلی هم تعریفی نیست. چشمات قشنگ می بینه و …»

برعکس لبخندی بزنید. از او تشکر کنید. بگویید: «خیلی ممنون. نظر لطف شماست. قابل شما را ندارد.»

بعد از انجام این کار، به مرور زمان می بینید که راحت تر می توانید تعریف دیگران را بپذیرید.

 

تکنیک سوم: با صدای بلند در جمع صحبت کنید.

 

یکی دیگر از تکنیک های افزایش اعتماد به نفس اینست که سعی کنید کمی بلندتر و رساتر در جمع صحبت کنید. بعضی ها خیلی آرام و شل صحبت می کنند بعد می گویند: چرا کسی به ما توجه نمی کند و با این احساس اعتماد به نفس خود را ضعیف می کنند.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ اگر اَدای یک آدم ضعیف را در آورید ضعیف می شوید پس سعی کنید محکم، جدی و بلند صحبت کنید.

فرض کنید استاد سوالی را می پرسد و از دانش آموزان می خواهد نظراتشان را بیان کنند. در کلاس همهمه ای بلند می شود اگر شما با صدایی آرام نظرتان را بگویید، استاد توجهی به شما نمی کند. اما اگر با صدای محکم و رسا حرفتان را بزنید اینگونه توجه بیشتری به حرف شما می شود.

برای افزایش اعتماد به نفس همیشه مکانی را که برای نشستن در جمع انتخاب می کنید مهم است. اگر در میان جمع جزء نفرات آخری و پشت سری و دور باشید هیچگاه دیده نمی شوید و کسی به شما توجهی نمی کند. پس سعی کنید در ردیف های جلو بنشینید.. سر کلاس همیشه نزدیکترین صندلی به استاد را انتخاب کنید. این کارها به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد.

وقتی برای اولین بار با فردی ملاقات می کنید به چشمان او نگاه کنید و با صدای بلند اسمتان را بگویید و محکم با او دست دهید اینگونه طرف مقابل دید قشنگ تری نسبت به شما پیدا می کند.

حالا من 9 راهکار را به شما یاد می دهم که اگر انها را از قبل و هم در هنگام صحبت کردن و سخنرانی در جمع استفاده کنید می توانید خیلی مسلط و خوب در جمع حرف بزنید و اوضاع را کنترل کنید:

1- یکی از علل اضطراب و ترس از سخنرانی در جمع، داشتن افكار منفی است. شما باید ابتدا افکاری که منشاء ترس و اضطرابتان می شوند را شناسایی کنید. بعد این افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کند.

افکار منفی همچون «می ترسم به هنگام ارائه مقاله یا کنفرانس مضطرب شوم، صدایم بلرزد و نتوانم نظرات و مطلبم را به روشنی بیان كنم»، «اگر نتوانم خوب صحبت كنم، همه مرا مسخره خواهند کرد»، «من آدم بی عرضه­ای هستم» را باید از ذهتان دور کنید.

بعد این افكار منفی را تبدیل به افكار مثبت كنید. یعنی اینگونه فكر كنید: «اگر من صحبت كنم ممكن است ابتدا مضطرب و صدایم لرزان باشد، اما این ترس و اضطراب در شروع طبیعی است، ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. با گذشت زمان همه چیز حل می شود.»، «من بزرگترین سخنران دنیا نیستم، همین که مشغول صحبت کردن هستم این خود یک موفقیت است»، «من از پس این کار برمی آیم»، «من از بقیه چیزی کم ندارم»، «من فقط نظرات و افکار شخصی خودم را می گویم و اگر کسی انتقادی دارد طبیعی است»، « با تمسخر و خندیدن دیگران چیزی از ارزش­های من کم نمی شود»، «لازم نیست همه مرا قبول داشته باشند، زیرا من انسان كاملی نیستم» و … .

2- هرگز تصور نکنید فردی کمرو، خجالتی و ضعیف هستید. عبارت‏هایى چون: «من کمرو و خجالتى هستم»، «من جرأت بیان ندارم» را نباید به زبان بیاورید. بلکه مرتباً با صداى بلند به خود بگویید: من می توانم صحبت کنم و ابراز وجود کنم.

3- سعى کنید بر آنچه مى‏خواهد بگویید تسلط کافى داشته باشید. موضوعاتی را انتخاب کنید كه به آنها علاقمند هستید. وقتی در سخنرانی و حرف زدن مطلبی را كه در موردش حرف می زند واقعاً باور داشته باشد، شنوندگان را به سوی خود جلب می كنید.

4- هنگام صحبت با دیگران یا در مقابل جمع به اعضاى بدن خود مثل لرزش دست و صدا، تپش قلب و … اصلاً توجه نکنید.

5- چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ هیچگاه با شانه­ های افتاده و قوز کرده نباشید. در هنگام صحبت کردن صاف بنشینید یا بایستد، سرتان را بالا بگیرید و تماس چشمی داشته باشید. با تمرین این موارد نه تنها احساس مثبتی در دیگران نسبت به خود ایجاد می کنید بلکه احساس قدرت بیشتری نیز می­ کنید.

6- از اتفاقات بد و غیر قابل پیش بینی نترسید. مثلاً نترسید در حین حرف زدن تپق بزنید. خب اگر این اتفاق هم افتاد مهم نیست. اگر کسی در هنگام حرف زدن با شما تپق بزند آیا فاجعه ای رخ داده است؟

7- از انتقاد نترسید. انتقاد را امری مثبت ببینید و در راه پیشرفت خود از آن استفاده کنید. زمانی که با انتقاد دیگران مواجه می شود بجای ناراحت شدن آن را نصیحتی خیر خواهانه و دوستانه بدانید.

مثلاً اگر یکی از دوستانتان نظر مخالفی داشت و آن را در حین صحبت کردن شما اعلام کرد به جای اینکه عصبی شوید و تمرکزتان به هم بریزد بگویید: شاید حق با شما باشد. ممکن است نظر خود را بیشتر توضیح دهید؟» با این طرز برخورد، او را مجبور می کند تا با استدلال حرفش را بزند. اگر حق با بود که از او به خاطر نکته سنجی اش تشکر کنید در غیر این صورت قاطعانه منبعی را برای مطالعه بیشتر و آگاهی در این مورد به او معرفی کنید.

8- راهکار مهم دیگر اینست که ابتدا در یک جمع دو نفره، بعد چهار نفره، هفت نفره و … از دوستان شروع به صحبت کنید، بعد در جمع هایی که قدری وسیع تر از جمع های قبلی است صحبت کنید و کم کم این دایره را گسترش دهید تا بتوانید در جمع صد، دویست نفره به راحتی و بدون هیچ­گونه استرسی سخنرانی کنید.

9- مهم تر از همه به خداوند متعال توکل کنید که خداوند همیشه و همه جا پشتیبان شماست.

 

چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم

 

تکنیک چهارم: چرخیدن بیهوده در شبکه های اجتماعی مختلف ممنوع

 

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بعد از کمی جستجو و چرخ زدن در شبکه های اجتماعی نسبت به خود، ظاهرتان، سبک زندگی و … احساس بدی پیدا کنید؟

احساس می کنید زندگی همه بهتر از شماست. قیافه همه خوشگل تر از شماست. صدای همه زیباتر از شماست و هزاران مورد دیگر …

عکس ها و فیلم هایی که از جشن ها و تفریحات دیگران در صفحات شخصی شان می بینید، پست هایی که می خوانید، حس حسادت شما را بر می انگیزاند. روحیه تان را از دست می دهید. احساس پوچی می کنید. دیگر از زندگی خود رضایت ندارید.

در دام مقایسه کردن خود با آنها می افتید. احساس حقارت و کم بینی می کنید. اعتماد به نفس تان را از دست می دهید. بعد از مدتی تبدیل به فردی می شوید که به جای زندگی کردن فقط به کمبودهای زندگی تان فکر می کنید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیممتاسفانه غالبا کاهش اعتماد به نفس برای آن دسته از افرادی که فعالیت زیادی در شبکه های اجتماعی دارند به وجود می آید. راه حل چیست؟

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ چگونه با پیامدهای منفی شبکه های اجتماعی مبارزه کنید؟

۱- زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید.

ساده ترین راه برای مبارزه بااین مشکلات اینست که زمانی را که در شبکه های اجتماعی می گذرانید محدودتر کنید. هیچوقت به خودتان اجازه ندهید با تماشا کردن پست ها و عکس های دیگران وقت کشی کنید.

با خودتان قرار بگذارید هر روز زمانی خاصی رو برای چرخیدن در شبکه های اجتماعی اختصاص دهید.

۲- افراد متظاهر را از لیست دوستان تان در شبکه های اجتماعی حذف کنید.

اگر کسانی رو دنبال می کنید که از هر فرصتی برای خودنمایی استفاده می کنند آنها را حذف کنید. این دسته از افراد فقط حس حسادت و خودکم بینی را در شما به وجود می آورند و دوستان خوبی نیستند.

 اما اگر می خواهید با آنها در تماس باشید فقط از طریق پیام معمولی یا زنگ این کار رو انجام دهید.

آرتور آش می گوید:

یکی از کلیدهای مهم برای موفقیت، اعتماد به نفس می‌باشد.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ موفقیت با اعتماد به نفس رابطه مستقیم دارد.

فردی که از اعتماد به نفس خوبی برخوردار باشد می تواند به موفقیت فردی در زندگی و آینده خود برسد.

حتما شما هم افراد زیادی را مشاهده کرده اید که به علت اعتماد به نفس بالای خود توانسته اند خیلی زودتر از دیگران در شغلشان بدرخشند و به موفقیت برسند. در حالی که سایر افراد سال ها برای رسیدن به این موفقیت تلاش کرده اند، بدون این که حتی به آن نزدیک شده باشند.

به همین دلیل بدون اعتماد به نفس هیچ وقت قادر نخواهید بود پیشرفت کنید و به موفقیت برسید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم ؟ داشتن اعتماد به نفس یک انتخاب است که می تواند زندگی شما را دگرگون کند.

خیلی از افراد فکر می کنند هیچگاه نخواهند توانست طعم شیرین موفقیت را بچشند. اما این طرز فکر کاملا غلط است.

اگر راهش را بلد باشید شما هم می توانید با هر سن و سالی که دارید در مسیر موفقیت و دستیابی به خواسته هایتان گام بردارید.

چگونه با اعتماد به نفسی قوی زندگی دلخواهتان را بسازید؟

ما در سایت زیبا اندیشی یک امکان بی نظیر را برای شما فراهم کرده ایم.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

 

دوره «زیبا اندیش باش، با زندگی نجنگ، زندگیت را بساز» شامل چه موضوعاتی است؟

  • چگونه اشتباهات و خاطرات ناراحت کننده گذشته را از ذهنتان پاک کنید.
  • یک تکنیک فوق العاده که به شما کمک می کند کارهایتان را پشت گوش نیندازید.
  • چگونه انگیزه شروع یک کار را در خود به وجود آورید و آن را حفظ کنید.
  • چگونه اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید.
  • کشف استعدادهای نهفته خود با پاسخ به این ۲ سوال تخصصی
  • 2 قدم مهم و زیربنایی که باید برای رسیدن به هدفتان بردارید.
  • آشنایی با رازهای محبوبیت شخصیت های جذاب در بین دیگران

 

شما می توانید هر چیزی را در زندگی خود به دست آورید

تمام جهان مال شماست…

کافی است بخواهید و خودتان را باور کنید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

چگونه اعتماد بنفس قوی داشته باشیم

شاید تا به الآن زندگی دلخواهتان را نساخته باشید. اما این پایان راه نیست و نباید زندگی تان را تمام شده فرض کنید.

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم

فقط باید باور داشته باشید که شما هم لایق رسیدن به موفقیت در زندگی هستید و هیچ کس بیشتر از شما نخواهد توانست به خودتان برای خلق آینده ای زیبا کمک کند.

در این دوره کاملاً رایگان و ارزشمند شرکت کنید تا تاثیر شگفت انگیز آن را در زندگیتان مشاهده کنید.

بیایید با پیاده سازی تکنیک های مقاله « چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم » فصل تازه ای از زندگی را برای خود بگشایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.