چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم – 3 شیوه اثرگذار برای آرامش بعد از طلاق – زیبا اندیشی

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ همه چیز تمام شد. برگه طلاق را امضا کردید و زندگی که با هزار امید و آرزو شروع کرده بودید به پایان خط رسید.

خاطرات بله گفتن بر سر سفره عقد، عسل گذاشتن در دهان هم، رفتن به ماه عسل، خوشی هایی در زندگی مشترک با هم داشتید، سورپرایز کردن همسرتان وقتی فهمیدید باردار هستید، … جنگ، دعوا و قهرهایی که با هم داشتید، همه و همه همچون فیلمی کوتاه در ذهنتان تداعی می شود. 

هر کسی به دلیلی از همسرش جدا می شود. شاید دلیل طلاق اعتیاد همسرتان باشد. به شما خیانت کرده باشد. به دلیل مشکلات شدید مالی و بیکاری او باشد. اختلاف نظر و عقیده زیادی با هم داشته باشید و به خاطر همین موضوع مدام با هم جر و بحث داشتید و … ممکن است طلاق، تصمیم خود شما یا تصمیم همسرتان بوده باشد یا شاید با هم توافق کرده بودید که طلاق، بهترین راه حل است.

به هر حال جدایی اتفاق شیرینی نیست. اما چه باید کرد؟ چاره چیست؟

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ از این به بعد چه می‌شود؟ زندگی جدیدتان قرار است چه شکلی باشد و مسیر زندگی‌تان را چطور ادامه خواهید داد؟

زندگی بعد از طلاق همچنان ادامه دارد و بهتر است به فکر آینده خود باشید. باید به خودتان کمک کنید و این مرحله را پشت سر بگذارید.

 

برای ساختن یک آینده زیبا اولین کار این است که آرامش را به زندگی خود برگردانید. چگونه این کار را انجام دهید؟

 

چگونه بعد از طلاق به آرامش برسیم

3 شیوه اثرگذار برای آرامش بعد از طلاق بازسازی زندگی پس از طلاق

1- اشکالی ندارد برای از دست دادن رابطه تان غصه بخورید.

فرض کنید یک نفر عمل آپاندیس انجام داده است. او تا مدتی مثلا یک ماه به دلیل درد جای بخیه هایش نمی تواند خوب راه برود. درست بنشیند و به راحتی نمی تواند خم و راست شود. این درد جسمی بعد از عمل طبیعی است اما کم کم و به مرور زمان خوب می شود.

درد روحی بعد از طلاق هم به همین صورت است. بعد از طلاق تا مدتی دوست دارید به گوشه ای بروید. گریه کنید. با خودتان تنها باشید. حوصله مهمانی، تفریح و گردش را ندارید.

شما نیاز به زمان دارید. زمانی برای غلبه بر سختی‌ها و التیام نسبی زخم‌های روحی. این زمان را زمان سوگواری می‌نامند.

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ داشتن احساسات مختلف هیچ اشکالی ندارد. اینکه احساس ناراحتی، اندوه و ماتم، عصبانیت، خستگی و سردرگمی کنید کاملاً طبیعی است.

غصه خوردن یک واکنش طبیعی به از دست دادن است و طلاق باعث از دست دادن خیلی چیزها در زندگی می شود:

از دست دادن همسر (که شاید همیشه هم با هم دعوا داشتید)

از دست دادن زندگ مشترک (که شاید خیلی هم لذت‌بخش نبوده باشد)

از دست دادن حامی و پشتیبان (از نظر مالی، احساسی یا امنیتی)

از دست دادن فرزندان (در صورتی که با طرف مقابل زندگی کنند)

حتی این احساسات می‌توانند بسیار شدید باشند. اما به مرور زمان کمتر خواهند شد.

چگونه بعد از طلاق زندگی آرام داشته باشیم

برای غصه خوردن بعد از طلاق باید این نکات را در نظر داشته باشید در غیر این صورت روز به روز در دریای اندوه بیشتر فرو می روید. چیزی نمی گذرد که چشم باز می کنید و می بینید پیر شده اید و یک عمر را غرق در افسردگی بوده اید.

آیا این درست است؟ آیا دوست دارید چنین زندگی داشته باشید؟ چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟

چگونه بعد از طلاق زندگی آرام داشته باشیم

نکاتی که باید در دوره اندوه به آن توجه کنید:

نکته اول: گفتم احساساتتان بعد از طلاق را سرکوب نکنید و  فضایی برای‌شان در نظر بگیرید، اما اجازه ندهید این احساسات تمام زندگیتان را احاطه‌تان کنند.

ابراز احساسات باعث می شود شما از غم اندوه خشم نفرت و … رها شوید. اما اگر نباید خیلی خود را درگیر احساسات منفی کنید نباید بیش از اندازه افسوس گذشته را بخورید و خود را سرزنش کنید. ماندن در احساسات ناراحت‌کننده‌ای مثل تقصیر، عصبانیت و خشم انرژی شما را گرفته و اجازه بهبودی به شما نخواهد داد.

بنابراین بعد از یک دوره مثلا 3 ماهه دیگر اجازه ندارید زانوی غم بغل بگیرید و گریه کنید.

نکته دوم: همان طور که قبلا گفتیم در دوره اندوه و ماتم از جمع فراری هستید و دوست دارید همیشه تنها باشید اما این اصلا خوب نیست.

کناره گیری زیاد از جمع و منزوی کردن خودتان باعث می شود روز به روز افسرده و افسرده تر شوید. نباید این دوره را دائماً به تنهایی سپری کنید. گاهی بیرون از خانه بروید، به پارک ، پاساژ، مسجد و … بروید.

نکته سوم: به خودتان استراحت بدهید. در این دوره از خودتان توقع نداشته باشید سر کار برگردید و بازده تان مثل قبل باشد. شاید نتوانید تا مدتی توجهتان به دیگران مثل قبل باشد.

به خودتان اجازه دهید برای یک دوره در حد مطلوب عمل نکنید. برای بهبود و به دست آوردن دوباره انرژی زمان بگذارید.

نکته چهارم: درمورد احساستان حرف بزنید. بااینکه حرف زدن درمورد احساساتتان با دیگران ممکن است سخت باشد، اما درد دل کردن باعث می شود کمتر احساس تنهایی کنید و این به بهبودی شما کمک می‌کند.

در میان گذاشتن احساساتتان با دوستان و خانواده یا نوشتن احساسات می‌تواند برای بیرون ریختن آنها و برای کنار آمدن با این شرایط دشوار به شما کمک کند.

نکته پنجم: شما هنوز آینده‌ای پیش رو دارید. وقتی ازدواج می کنید یک دنیا امید و آرزو برای خود می‌سازید بعد از جدایی و طلاق اینکه اجازه بدهید این امیدها و آرزوها از دست بروند خیلی سخت است.

اما هیچگاه زندگی منتظر شما نمی نشیند و به راه خود ادامه می دهد. این شما هستید که باید پیش بروید. شما هنوز زنده اید. نفس می کشید. نباید همچون مرده متحرک زندگی کنید. برای خروج سریع تر از زمان اندوه به خودتان بگویید: من باید کاری برای زندگی ام انجام دهم. من آینده ای زیبا برای خود خواهم ساخت. به گونه ای که چنین گذشته ای انگار وجود نداشته است.

 

2- افکار منفی را از ذهن تان دور کنید.

بعد از طلاق با هجوم افکار منفی روبه‌رو می شوید.

افکار منفی همچون «زندگی من تمام شده است، من همه چیز را از دست دادم، سرنوشت من و بچه هایم چه خواهد شد، چه آینده ای در انتظار من است، اگر پسر شوم چه کسی همدم و همراه من خواهد بود، آیا تصمیم من درست بوده است؟ تحمل تنهایی مشکل‌تر است یا زندگی مشترکی که در آن ناراضی بودم؟ و …» که تاثیرات بد خیلی قوی بر شما دارند.

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ برای مقابله با این افکار باید مدام به خودتان بگویید که غیر از این راه دیگری نداشته اید و طلاق برای شما بهترین گزینه ممکن به شمار می‌رود. اگر طلاق نمی گرفتید باز هم باید آن زندگی تیره و تار را تحمل می کردید.

شما نمی توانید به گذشته برگردید و کاری انجام دهید اما می توانید برای آینده تان کارهای زیادی انجام دهید.

 

3- هدفتان در زندگی را دنبال کنید.

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ تنها ماندن در خانه و زانوی غم بغل کردن هیچ دردی از شما دوا نمی کند. برای اینکه از این بحران روحی بیرون بیایید باید کاری کنید. یکی از کارهایی که باعث فراموشی زودتر گذشته می شود پرداختن به فعالیت های اجتماعی و بیرون از خانه است.

رفت و آمد به بیرون از خانه، یادگیری یک مهارت جدید، آشنا شدن با افراد جدید به شما کمک می کند خیلی زودتر به آرامش بعد از طلاق دست یابید و به بازسازی زندگیتان پس از جدایی کمک می کند.

اگر همیشه دوست داشتید خیاطی یاد بگیرید و یا به صورت حرفه ای آن را دنبال کنید الان بهترین فرصت است. در یک آموزشگاه خیاطی ثبت نام کنید.

اگر دوست دارید سر کار بروید. در چندین شرکت کاریابی ثبت نام کنید. روزنامه های استخدامی را ببینید. به دوستان و آشنایان خود بگویید تا بتوانید کاری که دوست دارید را بیابید.

اگر دوست دارید ادامه تحصیل دهید حتما این کار را بکنید نگویید: «کی حوصله درس خوندن دارد.»

بنشینید خوب فکر کنید ببینید دوست دارید در چه زمینه ای فعالیت داشته باشید و همان را دنبال کنید.

وقتی کاری که دوست دارید را انجام می دهید ذهنتان ناخودآگاه از افکار مزاحم و بیهوده بر روی فعالیت مورد نظر متمرکز می شود.

چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم ؟ تصور کنید 2 سال از جدایی و طلاق شما گذشته است. می توانید در این 2 سال عزم خود را جزم کنید. هدف هایتان را پیدا کنید و به دنبال آنها باشید و در آخر از اینکه به خواسته هایتان رسیده اید خوشحال باشید و احساس رضایت کنید یا وقت خود را با غصه خوردن سپری کنید.

کدام گزینه را انتخاب می کنید؟ البته با انتخاب راه دوم جز تاسف و نارضايتی چيز دیگری عايدتان نخواهد شد.

زندگی شما تمام نشده است فقط یک شروع جدید برای شماست

هر آسیب دیدگی به تدريج بهبود مي‌يابد و غم‌ها به پایان مي ‌رسند.

فقط انتخاب با خودتان است.

گذشته هیچگاه بر نمی گردد. حالا فقط امكان حركت به آينده است. به خودتان فرصت بدهيد تجربه‌های تلخ را با افكار و رفتارهای صحیح پشت سر بگذاريد.

1 دیدگاه برای “چگونه بعد از طلاق به ارامش برسیم – 3 شیوه اثرگذار برای آرامش بعد از طلاق – زیبا اندیشی

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.