چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم ؟

چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم ؟
۳
(۱)

چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم ؟ بارها در سمینارها و جلسات مشاوره ام افراد از من می پرسند: ما هدفی را برای خود تعیین می کنیم ولی نمی دانیم در مسیر هدف، چطور انگیزه خود را از دست ندهیم ؟

من تکنیک هایی را به آنها آموزش می دهم تا بتوانند در مسیر رسیدن به خواسته هایشان انگیزه خود را حفظ کنند. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله به تعدادی از این تکنیک های ارزشمند اشاره می کنم.

چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم

۱- اجازه ندهید شکست انگیزه شما را از بین ببرد.

شما کلمه شکست را چگونه معنی می کنید؟ ایا شکست در کاری برای شما به معنی کشیدن ترمز تلاش و فراموش کردن ایده‌هایتان است.

بیایید شکست را دوباره معنی کنیم؟ تمام بزرگان و انسانهای موفق دنیا مفهومی به نام شکست را به کلی رد می‌کنند و از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری یاد می‌کنند.

افراد موفق به محض روبه‌رو شدن با شکست از خود می‌پرسند: «چه درسی در موقعیت کنونی برای پیشرفت و موفقیت من وجود دارد؟» بعد به دنبال پاسخ می‌گردند و به محض گرفتن درس از آن شکست دوباره به میدان تلاش و مبارزه برای دستیابی به هدف خود بازمی‌گردند.

هیچ داستانی آموزنده‌تر از دانشمند نامی توماس ادیسون نیست. زمانی که ادیسون شروع به تلاش برای اختراع لامپ کرد چند دانشمند دیگر بعد از مدتی آزمایش در این زمینه آن را غیرممکن قلمداد کرده بودند. اما توماس ادیسون با این طرز فکر که چیزی به نام شکست وجود ندارد راه خود را آغاز و پس از ۱۰۰۰ آزمایش متفاوت توانست لامپ را اختراع کند.

این مطلب را هم بخوانید
6 تکنیک زبان بدن که اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

وقتی آزمایش‌های او با شکست مواجه می‌شد و بدون نتیجه باقی می‌ماند، اطرافیان از او می‌پرسیدند: «چرا دست از این اختراع بر نمی داری؟» ادیسون می‌گفت: من شکست نخورده‌ام، تنها راههایی را پیدا کرده‌ام که به اختراع لامپ منجر نمی‌شود. به راستی که پاسخ او درسی است برای موفقیت.

هنگامی که دانشمندی آزمایشی را در یک زمینه خاص شروع می‌کند، به نتایجی دست می یابد که برخی از نتایج مثبت‌ و برخی منفی هستند. اما همه آن‌ها را می‌توان به عنوان یک سرنخ هایی در نظر گرفت که به عنوان راهنمایی برای یافتن پاسخ صحیح هستند. در واقع هر نتیجه مثل یک قسمت از اطلاعات است که جمع آن‌ها در نهایت به یافتن پاسخ موردنظرشان ختم خواهد شد.

اما شکست برای ما چه معنی دارد؟

مثلاً اگر در امتحانی رد شویم می گوییم من به اندازه کافی باهوش نیستم. اگر در انجام کارهای هنری شکست بخورند می گوییم: من انسان خلاق و هنرمندی نیستم. اگر در کسب‌وکارمان مشکلی به وجود آید می گوییم بی عرضه هستیم و از فاکتورهای لازم برای موفق شدن در دنیای تجارت برخوردار نیستند. و هزاران مثال دیگر … .

بنابراین شما مثل یک دانشمند با شکست برخورد کنید. لغت شکست را حذف کنید و به جای آن بگویید نتیجه خوب یا بد. اگر به نتیجه ای رسیدید که دلخواه شما نیست، از آن تجربه درسی بگیرید و سعی کنید که در آینده بهتر تصمیم بگیرید.

۲- خود را با دیگران مقایسه نکنید.

چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم ؟ یکی دیگر از علت های از دست دادن انگیزه مقایسه خود با دیگران است. اگر مدام در پی آن باشید که خود را با اطرافیانتان مقایسه کنید این مسئله به شدت شما را دچار یاس و ناامیدی می کند و انگیزه خود را در زندگی از دست می دهید.

این مطلب را هم بخوانید
آشنایی با راههای افزایش انگیزه

مقایسه فقط در یک صورت خوب است. مثلاً اگر شما خودتان را با فردی که از لحاظ علمی بالاتر است مقایسه کردید و فهمیدید به این دلایل پیشرفت کرده و همان ها را هم در زندگیتان به کار بردید و شما هم پیشرفت کردید، می توان گفت این مقایسه، مقایسه ای سازنده بوده است.

۳- از یکنواختی در زندگی دوری کنید و تنوع در زندگی خود ایجاد کنید.

داشتن یک زندگی خشک و بدون هیجان باعث می شود بعد از مدتی انگیزه خود را در زندگی از دست بدهید. گاهی حتی اگر انگیزه فوق العاده بالایی داشته باشید، اما هفته ها و ماه ها وظایف تکراری و خسته کننده انجام دهید، دچار بی میلی می شوید.

اصلا ایده خوبی نیست که تمام تمرکزتان را بروی کارتان بگذارید. ما نیاز به تفریح و انجام کارهای سرگرم کننده داریم.

پس این یکنواختی را با فعالیت های شگفت انگیز بشکنید. اگر از صبح تا شب سر کار هستید، مشغول درس خواندن یا یک خانم خانه داری هستید که بیشتر اوقات در منزل است در صورت امکان در فرصت هایی که چند روز تعطیلی هست با اعضای خانواده یا دوستان یک مسافرتی ترتیب دهید، وقت ناهار به جای خوش منظره و زیبایی بروید. با دوستان یا اعضای خانواده تان به کوهنوردی بروید. بلیط کنسرت خواننده مورد علاقتان را تهیه کنید. وسایل قدیمی منزلتان را عوض کنید و خلاصه به دنبال تنوع در زندگی خود باشید.

برنامه ای متعادل و بجا برای همه چیز درست کنید تا در نهایت بتواند شما را شاد و باانگیزه نگه دارد.

این مطلب را هم بخوانید
هدف دارم ولی انگیزه ندارم چیکار کنم ؟

۴- به دنبال تأیید و تصدیق دیگران نباشید.

چگونه انگیزه خود را از دست ندهیم ؟ اگر دائم به دنبال حرف و نظر دیگران باشید انگیزه خود را در زندگی یا کاری که می کنید، از دست می دهید. به دنبال افکار و اهداف خود باشید و با بی‌اعتنایی به نظرات دیگران خواسته هایتان را دنبال کنید.

بیشتر مردم از اینکه دیگران از آن‌ها انتقاد کنند و در مورد موضوعی مخالفت کنند، می‌ترسند؛ اما افرادی که از انگیزه قوی برخوردارند اصلاً به این موضوع اهمیت نمی‌دهند.

 

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۳ / ۵. تعداد امتیاز: ۱

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.