چگونه با انگیزه زندگی کنیم ؟

چگونه با انگیزه زندگی کنیم

چگونه با انگیزه زندگی کنیم

چگونه با انگیزه زندگی کنیم ؟ برای داشتن یک زندگی پرنشاط و موفق مهمترین فاکتور داشتن انگیزه می باشد. به طوری که نداشتن انگیزه باعث می شود ناامیدی و بی رغبتی در وجود شما رخنه کند و لذت بردن از لحظات زندگی را از شما می گیرد و به آنچه که می خواهید هرگز نمی رسید.

اگر شما هم دچار بی انگیزگی در زندگی شده اید و دوست دارید با انگیزه زندگی کنید به این تکنیک ارزشمند خوب توجه کنید.

در ابتدا می خواهم از شما سوالی بپرسم: آیا تا به حال به گفتگوهای درونی با خود توجه کرده اید. بیشتر با خودتان حرف های مثبت و امیدوار کننده می زنید یا حرف های منفی و بدبینانه؟

۹۵ درصد احساسات شما با گفتگوهای درونی خودتان، در طول روز شکل می‌گیرد. چرا برای تشریح عواطف خود از کلمات منفی استفاده می کنید؟ آیا می دانید این کلمات ممکن است چه اثراتی بر شما داشته باشند؟ اگر با جملات منفی با خودتان صحبت کنید، ناخودآگاه درخت احساس انگیزه و امیدتان را از ریشه قطع می کنید.

چگونه با انگیزه زندگی کنیم ؟ یكی از معروف‌ترین جملات منفی كه خیلی از ما دائم با خودمان مرور می‌كنیم، این است: «من نمی‌توانم». غافل از این كه وقتی به خودتان می‌گویید «نمی‌توانم» یا «این كار خیلی سخت است» در واقع مقاومتی نسبت به انجام آن كار در خودتان ایجاد می‌كنید كه داشتن چنین مانع ذهنی‌ای می‌تواند شما را از رسیدن به خواسته تان بازدارد.

پس هر وقت به خودتان گفتید «من نمی‌توانم» كمی به جمله‌تان فكر كنید و بگویید «چرا نمی‌توانم؟». اگر دلتان می‌خواهد موفق شوید باید دائم به خودتان بگویید كه «می‌توانم».

بودا می گوید: ذهن همه چیز است. شما به هر چیزی فکر کنید همان می شوید. پس جملات منفی و تضعیف کننده که از روی عادت به کار می برید را به عبارات مثبت و دگرگون کننده تغییر دهید تا روحیه بهتری پیدا کنید و توانایی ها و استعداهای خود را دست کم نگیرید.

تمرین های زیر را انجام دهید:

1- قبل از هر چیز ابتدا فكرهای منفی تان را بشناسید و سعی كنید آنها را به افكار مثبت تغییر دهید.

فراموش نكنید این كار ابتدا خیلی سخت است و نباید ناامید شوید. ولی وقتی راهش را پیدا كنید، براحتی می‌توانید این كار را پیش ببرید. اگر سال‌هاست با افكار منفی زندگی كرده‌اید، انتظار نداشته باشید طی یك شب از شر آنها خلاص شوید. اگر اعتماد به نفس لازم را ندارید کمی زمان می برد تا بتوانید باور کنید توانایی شما بیشتر از چیزی است كه خودتان فكر می‌كنید.

ولی به هر حال نباید دست روی دست بگذارید.

جملاتی را که در هنگام ناراحتی معمولاٌ از آنها استفاده می کنید بنویسید و قرار بگذارید که بجای اینها از جملات مثبت استفاده کنید.

مثلاً اگر امتحانی را خوب ندادید به جای اینکه خود را سرزنش کنید و بگویید من بی استعدادم، به خود بگویید درست است که من این امتحان را خوب ندادم اما این دلیل بر کم هوشی من نیست. من سعی خود را می کنم و امتحان بعدی را با انرژی بیشتری می خوانم.

2- هر روزتان را با یک عبارت قدرتمند شروع کنید.

تعدادی از این جملات مثبت عبارتند از:

«من خودم را دوست دارم، من می‌توانم، من احساس فوق العاده خوبی دارم، من عالی هستم، من در مسیر درست حرکت می کنم، من کارهایم را به خوبی انجام می دهم. من پیشرفت خواهم کرد و به خواسته هایم خواهم رسید، هیچ عاملی نمی تواند مانع رسیدن من به هدفم شود و مرا منصرف کند » و هر عبارت مثبتی که در روحیه شما تاثیر بسزایی دارد را دائماً با خود تکرار کنید.

3- گاهی هم برای خود یک پیام انگیزشی ارسال کنید.

مثلاً یک پیام متنی زیبا و روحیه بخش بنویسید، در آن استعدادها و توانایی هایتان را مورد تحسین قرار دهید و یا از موفقیت های اخیرتان یادی کنید و بعد به وسیله ایمیل یا هر روش دیگری به خودتان ارسال کنید. بعد از خواندن این جملات چه اساسی پیدا می کنید؟ آیا انرژی و انگیزه تان بیشتر از قبل نمی شود؟

پس این نکته را فراموش نکنید با خودتان مثبت صحبت کنید و گفتگوهای درونی خود را کنترل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.