چگونه بر تنش ها غلبه کنیم و به آرامش برسیم ؟

چگونه به آرامش برسیم
۰
(۰)

چگونه به آرامش فکری برسیم

چگونه به آرامش فکری برسیم ؟ آیا دلتان می خواهد که فردی آرام و خونسرد باشید و یک زندگی شاد و بدون تنش را تجربه کنید ؟ با ما همراه باشید 

شاید فکر کنید رسیدن به این خواسته تان محال است، اما با تمرین و تجدید نظر در افکار و اعمالتان می توانید به آرامش فکری و درونی برسید.

 

برای رسیدن به آرامش در زندگی توجه و انجام نکات زیر می تواند بسیار مثمر ثمر باشد:

۱- خاطرات خوب زندگیتان را مرور کنید.

اگر به گذشته تان بنگرید لحظاتی را پیدا می کنید که برایتان خاطره انگیز است. مثل: قبول شدن در یک امتحان سخت، روز عروسی، روز تولد فرزند، خرید ماشین مورد علاقه تان و …

گاهی اوقات آنها را به یاد بیاورید و درباره ‌شان فکر کنید و لذت ببرید.

همچنین می توانید در یک دفترچه یادداشت اینها را یادداشت کنید و همراهتان در کیف پول بگذارید یا از این لحظات زیبا عکس و فیلم بگیرید تا با دیدن آنها آرام شوید.

۲- به اخبار ناخوشایند توجه نکنید.

چگونه به آرامش فکری برسیم ؟ به اخبار بد، غم انگیز و حوادث توجه نکنید. گوش دادن و خواندن خبرهایی که آزارتان می دهند و باعث  ناراحتی و نگرانی در شما می شوند را کنار بگذارید.

۳- به دیگران حسادت نورزید.

یکی از مهم ترین عواملی که آرامش فکری را از شما می گیرد اینست که مدام زندگی خود را با دیگران مقایسه کنید. برای مثال، اغلب اتفاق می‌افتد که وقتی مطلع می‌شوید یکی از دوستان یا اقوامتان، به پیشرفتی رسیده یا یک وسیله جدید خریده حس حسادت شما گل می کند.

حسادت سبب می شود از پیشرفت باز بمانید، کمبودهای شما را بزرگ جلوه می دهید و به شما احساس «کمتر» بودن می‌دهد. به همین علت تنش و اضطراب در شما به وجود می آید و آرامش از شما گرفته می شود.

با حس حسادت در همان جایی که هستید فقط غرق در افکار «اگرها و ای کاش ها» می شوید. «اگر من هم مثل فلانی خانه ای بزرگ داشتم، ای کاش من هم مدیر بودم و …»

با میدان دادن به این حس مسموم نه تنها به هیچ جایی نمی‌رسید، بلکه در چاه افسوس‌ و حسرت می افتید.

راه خود را از حسادت جدا کنید. از دیدن موفقیت اطرافیانتان شاد شوید گویی که شما آن موفقیت را کسب کرده‌اید و از تجربیات آنها برای پیشرفت خود استفاده کنید.

چگونه به آرامش ذهنی برسیم

۴- از خود و آنچه هستید راضی باشید.

ذهن خود را به جای نداشته‌ها بر روی داشته‌هایتان متمرکز کنید. این نوعی تمرین است تا شما در ذهنتان افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید.

خود را کمتر قضاوت کنید و با تکیه بر نقاط قوت خود نقاط ضعفتان را کمرنگ کنید. اگر اخیراً شکستی در زندگی داشته‌اید هرگز خود را سرزنش نکنید و با کسب تجربه از آن شکست رو به جلو حرکت کنید و به فکر موفقیت‌های پیش رو باشید.

راضی بودن از خود تمرین بسیار مهمی در کسب آرامش فکری است. زیرا با رضایت از خویشتن زمینه را برای عزت نفس و دوست داشتن خود مهیا می‌کنید تا بتوانید در زندگی آرامش فکری بیشتری داشته باشید.

۵- شاد کردن دیگران، ‌موجب آرامش می‌شود.

تا به حال چند بار کسی را شاد کردید؟ در آن موقع چه حسی داشتید؟

قطعا با خوشحال کردن دیگران به شما هم احساس خوبی دست می دهد و این حس در شما آرامش ایجاد می کند.

به طور مثال با دادن هدیه برای همسرتان بدون دلیل ، کمک به مادرتان در کارهای خانه، دادن کمک هزینه خرید جهیزیه برای یک دختر نیازمند و … می توانید شادی را به دیگران و آرامش را به خود هدیه دهید.

کافیست امتحان کنید تا تاثیرش را بر روح و روان خود ببینید.

براتون مفید بود این مطلب؟

این مطلب را هم بخوانید
داشتن یک زندگی آرام و شاد با 5 راهکار موثر

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد امتیاز: ۰

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.