تبدیل وابستگی به دلبستگی، برای رهایی از وابستگی زیاد

تبدیل وابستگی به دلبستگی، برای رهایی از وابستگی زیاد

تبدیل وابستگی به دلبستگی

چکار کنید چه رفتارهایی داشته باشید تا در رابطه تان وابستگی به دلبستگی تبدیل شود؟

زمانی که به شخصی علاقه‌مند می‌شوید، در دوره نامزدی و یا زندگی مشترک ناخودآگاه بخشی از زمان و افکارتان به کسی که وارد زندگی تان شده است، تعلق می ‌گیرد. در کنار این موضوعی نگاهی به مقاله راه های جذب پسر مورد علاقه برای ازدواج -۵ تمرین عملی برای جذب پسر مورد علاقه برای ازدواج خواهیم داشت.

دلتان می خواهد همیشه در کنار معشوقه تان باشید، با او حرف بزنید و به گردش بروید. خب! وابستگی تا حدودی خوب است. اما آیا وابستگی زیاد به معنای دلبستگی و عشق است؟ تفاوت وابستگی و دلبستگی در چیست؟ آیا تبدیل وابستگی به دلبستگی امکان پذیر است؟

وجود ستون برای استحکام خانه لازم است اما هیچ بنایی برای محکم شدن خانه سرتاسر آن را پر از ستون نمی کند. تعداد ستون ها باید طبق قاعده و با فاصله مناسب باشد.

آیا درست است که به خاطر ترس خراب شدن خانه بیاید ستون های پهن و زیادی را بنا کند؟

یک مهندس ساختمان می داند چه تعداد و به چه فاصله ای ستون های خانه را بنا کند و این درست همان چیزی است که شما برای برپایی ستون های رابطه و زندگی مشترک تان باید بدانید.

چگونه رفتار کنید که از ترس کمرنگ شدن عشق و علاقه تان بیش از حد به هم نزدیک نشوید و همچنین آنقدر از هم دور نباشید که رابطه تان فرو بریزد. به همین دلیل باید بیاموزید وابستگی ناسالم و افراطی را به دلبستگی شیرین و عاشقانه تبدیل کنید.   

 

تبدیل وابستگی به دلبستگی 

تفاوت وابستگی و دلبستگی

ابتدا تفاوت وابستگی و دلبستگی را با هم بررسی کنیم.

برای اینکه بفهمید به طرف مقابل وابسته هستید یا نه به سوالات زیر پاسخ دهید.

1- آیا مدام نگران از دست دادن او هستید؟

همیشه می ترسید حرفی بزنید یا کاری انجام دهید که فرد مقابل از شما ناراحت شود و ترک تان کند.

2- عزت نفستان پایین است و برای احساس ارزشمندی خود نیاز به تایید او دارید؟

3- وابستگی ناسالمی دارید و برای نگهداری رابطه و رضایت طرف مقابل هزینه زیادی می‌ دهید و یا تن به هر کاری می دهید؟

مثلاً درخواست رابطه جنسی نامشروع او را قبول می کنید. مدام برایش هدایای گرانقیمت می خرید.

این کار واقعا اشتباه است شما باید برای خودتان ارزش و احترام قائل باشید. هرگز نباید برای انجام کاری تحت فشار قرار بگیرید و برای رضایت او نباید کارهایی که دوست ندارید را انجام دهید.

تفاوت وابستگی و دلبستگی

4- آیا با وجود مشکلات شدید رفتاری و اخلاقی که از طرف مقابل می‌بینید، همچنان در رابطه با او باقی مانده‌ اید؟

5- تمام کارهای خود را کنار گذاشته اید و روابط دیگر خود را محدود کرده‌اید تا به نیازهای طرف مقابل بیشتر رسیدگی کنید؟

6- آیا مدام تلاش می کنید به فرد مقابل بچسبید زیرا با او معنا پیدا می کنید؟

از زمان های باهم بودنتان لذت نمی ‌برید. البته طبیعی است که انسان وقتی عاشق کسی باشد دوست دارد در کنار او باشد و لذت ببرد اما چسبیدن زیاد راه تنفس او را می گیرد.

7- بسیار زیاد خود را مسئول رفتارهای اشتباه او می دانید؟

«حتماً خیلی به او نرسیدم که با خانم دیگری رابطه برقرار کرده است. شاید آنقدر به او محبت نکردم که حالا معتاد شده است. حتما حرف بدی زدم که تا این حد عصبی شد و …»

8- از این که مورد تایید طرف مقابل قرار نگیرید می ترسید؟

شما دارای عقاید و نظرات مخصوص به خود هستید. نباید عقاید خود را پنهان کنید. نباید به خاطر نوع لباسی که می پوشید، رنگ هایی که دوست دارید، نوع کتاب هایی که می خوانید و کلاس هایی که می روید خجالت بکشید.

9- نسبت به رابطه و زندگی مشترک خود بیشتر احساس نگرانی و اضطراب دارید تا احساس امنیت، شادی، خوشبختی و اطمینان خاطر.

10- آیا احساسات تان نسبت به معشوقه تان شدید و غیرقابل کنترل است؟

بدون وجود طرف مقابل احساس می کنید زندگیتان به ته خط رسیده است؟ مدام به او می گویید: «تو نباشی من می میرم؟»

11- مواقعی که در کنارتان نیست به سختی احساس شادی و رضایت می‌کنید؟

اگر شما واقعاً عاشق و دلبسته کسی باشید، زمانی هم که تنها هستید سعی می کنید کارهای مورد علاقه خود را انجام دهید و از زندگیتان لذت می برید اما اگر از نظر عاطفی شدیدا وابسته باشید، تنهایی برای شما وحشتناک می‌شود.

رفتارهای اشتباه

12- این عشق روال زندگی‌تان را مختل کرده است؟

درست است که حالا دیگر تنها نیستید و شریک زندگی دارید اما نباید خود را فراموش کنید و از خوشی ها و کارهای مورد علاقه خود دست بکشید بلکه باید درگیر زندگی خود باشید. وابستگی ناسالم سبب می شود خود را به کلی فراموش کنید.

13- دوست دارید او را همانطور که می خواهید تغییر دهید؟

گاهی اوقات ممکن در حال کشیدن دیوار در اطراف فردی باشید که دوستش دارید. دلبستگی و عشق یعنی یک نفر را به خاطر آنچه هست دوست بدارید بدون این که بخواهید او به شخصی که شما آرزو دارید، تبدیل شود.

بهترین هدیه شما این است که به او کمک کنید که پیشرفت کند و استعدادهای ذاتی اش را کشف و آنها را شکوفا کند تا به اهدافی که دارد دست یابد.

14- آیا با اینکه همیشه شما را تحقیر می کند اما هیچگاه از حق خود دفاع نمی کنید؟

15- آیا گفتن نیازها و خواسته‌هایتان به طرف مقابل برایتان دشوار است؟

16- از این که فرد مقابل دوست تان نداشته باشد می ‌ترسید؟

17- حق انتخاب، نه گفتن و آزادی را او گرفته اید؟

مثلا او حق ندارد حتی سالی یک بار هم با دوستانش به تفریح و گردش مجردی برود. او حق ندارد لباس و رنگی که دوست دارد را بپوشد چون شما عاشق رنگ سبز هستید.

18- آیا سعی می کنید با هر ترفندی که شده او را وادار به دوست داشتن خود کنید؟

او را آزار می دهید تهدیدش می کنید شما را رها نکند. اگه تو بری من خودکشی می کنم. اگه منو رها کنی و با دختر دیگری ازدواج کنی نمی گذارم آب خوش از گلویت پایین برود.

19- آیا نسبت به طرف مقابل حس مالکیت دارید؟

در دلبستگی و عشق حس تعلق وجود دارد نه حس مالکیت.

رابطه عاطفی

20- اساس رابطه شما درماندگی است نه عشق و علاقه واقعی؟

شما رابطه و ازدواج با طرف مقابل را قبول کرده اید نه به خاطر اینکه وی بهترین گزینه برای ازدواج بوده است و شرایط خوبی دارد، بلکه به خاطر پر کردن خلاء های عاطفی تان، به خاطر نیاز به توجه دیگران، فرار کردن از منزل پدری و …

21- رابطه عاطفی به شما آرامش نمی‌دهد؟

 زمانی که شما در یک رابطه سالم باشید باید به آرامش روحی برسید. نباید ترس از دست دادن، حسادت شدید که حتی نمی خواهید طرف مقابل به شخص دیگری نگاه کند و هم کلام شود همچون خوره روح شما را بخورد. البته ترس از دست دادن و حسادت تا حدی طبیعی است اما نباید شما را مدام اذیت کند.

اگر جواب شما به این سوالات بله است شما وابستگی زیادی به نامزد و یا همسرتان دارید که باید وابستگی ناسالم را به دلبستگی و عشق تبدیل کنید.

به طور کلی در وابستگی ناسالم فقط یک فرد به طرف مقابل عشق آتشین دارد. احساس می‌کند با نبودن آن، او نیز نابود می ‌شود.

در صورتی که دلبستگی و عشق رابطه ای پایدار و عاشقانه بین دو نفر است که هر دو تمایل دارند، همدیگر را می خواهند و تلاش می کنند روز به روز به یکدیگر نزدیک شوند.

برای این که بتوانید یک نفر را عمیقاً دوست داشته باشید ابتدا باید تبدیل وابستگی به دلبستگی را بیاموزید و بفهمید چگونه عاشق فردی شوید که قرار است یک عمر را در کنار او بگذرانید.

برای تبدیل وابستگی به دلبستگی 4 مرحله زیر را دنبال کنید:

1- با نامزد یا همسرتان در مورد وابستگی های آزاردهنده صحبت کنید.

زن و مرد باید همدیگر را دوست داشته باشند از بودن در کنار هم لذت ببرند اما راه نفس همدیگر را نبندند.

با نامزد یا همسرتان صحبت کنید. شما باید عشق تان را مدیریت کنید. شما باید دلبسته باشید نه وابسته.

نتیجه دلبستگی و عشق یک رابطه آرام‌بخش است اما نتیجه وابستگی ناسالم محدودكردن یكدیگر و رفتارهایی كه به مرور زمان خسته‌ كننده است.

ممکن است از همسرتان توقع داشته باشید تمام وعده های غذایی از جمله صبحانه را در کنارتان باشد در صورتی که برای او سخت است و اجابت این خواسته شما باعث شده تا او به ساعت کاری اش لطمه وارد شود.

نباید نبودن مقطعی همسرتان برایتان ترسناک و نگران کننده باشد و حال خوبتان را از بین ببرد.

نباید برای اینكه احساس شادی و رضایت كنید نامزد و یا همسرتان مجبور باشد مدام در کنار شما باشد.

شاید شما روزی 20 بار به محل کارش زنگ می زنید و می خواهید مدام صدایش را بشنوید. خب زنگ زدن خوب است اما تماس‌های پی ‌در‌ پی ممکن است مرد را کلافه و خسته کند. مخصوصا اگر طرف مقابل‌ سرش شلوغ باشد و نتواند جواب دهد اما نگران ناراحت ‌شدن شماست.

این تماس ها می‌ تواند به ‌جای آنكه پیام‌ آور عشق و به یاد هم بودن باشد، ایجاد كلافگی كند.

تبدیل وابستگی به دلبستگی

از او بپرسید كه دوست داری در چند بار در طول روز با تو تماس بگیرم؟ نظر و خواسته خود را هم بگویید. اگر دوست دارید حتما همسرتان به شما زنگ بزند، با او در میان بگذارید.

نکته بعدی این است که از طرف مقابل توقع گزارش دهی لحظه به لحظه نداشته باشید.

نیاز نیست نامزد یا همسرتان از صبح تا شب هر جا می رود و هر کاری که می کند جزء به جزء برایتان تعریف کند. اگر توقع دارید همسرتان هر جا می‌رود حتما قبلش هماهنگ کند یا بعد از آن كامل توضیح دهد كه چرا رفته و با چه‌ كسانی حرف زده است، بدانید این کار اصلا جالب نیست.

در کنار نامزد یا همسرتان باشید او را حمایت و تشویق کنید اما مانند مأمور پلیس رفتار نكنید.

اگر فراموش كرد به شما بگوید كه امروز در محل کارش به بازدید مکانی می رود و به او زنگ زدید و نبود، او را بازخواست نکنید.

اجازه دهید چیزهایی را كه دوست دارد را برایتان تعریف كند و حس گزارش‌ دهی و جواب پس دادن نداشته باشد. شما هم از اتفاقات طول روز تعریف كنید اما خیلی طول و تفسیرش ندهید.

حتما در این مورد با طرف مقابل صحبت کنید. اگر به شما گفت که دوست ندارد مدام در حال گزارش دهی باشد و حتی دوست ندارد کارهایی که شما در طول روز انجام می دهید را با جزئیات کامل بشنود، بهتر است این رفتار خود را ترک کنید.

سعی کنید اوقاتی که در کنار هم هستید حرف های زیبای عاشقانه بزنید. از همدیگر تعریف و تمجید کنید.

خلاصه کاری کنید که این مدت با هم بودنتان به لحظاتی قشنگ و عاشقانه تبدیل شود نه یک جلسه بازپرسی. همین که به صورت کلی بدانید امروز همسرتان بعد از سر کار به تعمیرگاه ماشین رفته کافی است.

2- باورها و افکار اشتباه خود درباره عشق و دوست داشتن دور بریزید.

دومین تکنیک برای تبدیل وابستگی به دلبستگی این است که باورها و افکار غلط خود را کنار بگذارید.

یکی از باورهای اشتباه که وابستگی زیادی هم به همراه دارد این است که شما باور داشته باشید فقط و فقط با وجود نامزد یا همسرتان زندگی خوبی دارید.

چگونه وابستگی را کم کنیم

اگر او نباشد دیگر هیچ خوشی در دنیا وجود ندارد و اصلا چه لزومی دارد که دیگر زنده بمانید. کم نبودند افرادی که به خاطر شکست های عاطفی در زندگی شان اقدام به خودکشی کرده اند.

یا شاید فکر می کنید حتما باید کسی دوستتان داشته باشد تا احساس ارزشمندی کنید.

این افکار و باورهای اشتباه باعث می شود شدیداً به طرف مقابل وابسته شوید و مدام نگران از دست دادن او باشید. زیرا از دست دادن او برای شما فاجعه ای بزرگ است و غم و اندوه بزرگی به همراه خواهد داشت.

چگونه وابسته به دیگران نباشیم

باورهای اشتباه خود را شناسایی کنید و سعی کنید آنها را دور بریزید و از این طریق ذهن خود را رها کنید. تلاش کنید برای شاد بودن و داشتن احساس خوب به تنها به چیز یا به یک فرد وابسته نباشید.

البته من نمی گویم که همسرتان در شادی نقشی ندارد. نه! حرف من این است که نباید تنها شادی و رضایت شما در زندگی وابسته به طرف مقابل باشد.

برای مثال، زمانی که احساس تنهایی می کنید و به محل کار همسرتان زنگ می زنید اگر بنا به دلیلی جواب تلفن شما را نداد مثلا سرش شلوغ بود، به او پشت سر هم پیام ندهید.

به جای این برای رفع تنهایی و آرام شدن خود تنها به او وابسته نباشید

به‌خود بگویید: اگرچه در کنار او بودن با او صحبت کردن حال مرا بهتر می کند و حس خوبی به من می دهد اما الان نیست و من باید راه دیگری پیدا کنم. من باید برای آرام شدن و شاد بودن به خودم هم تکیه کنم و فقط وابسته به کسی نباشم. به دنبال راه های دیگری برای برطرف کردن این نیاز باشید.

خودتان را به کارهایی که دوست دارید سرگرم کنید تا هم از تنهایی در بیایید و هم حس ارزشمند بودن کنید.

چگونه وابسته به دیگران نباشیم

3- خودتان را در الویت قرار دهید.

برای تبدیل وابستگی به دلبستگی باید کانون تمرکز خود را تغییر دهید. باید بیشتر به خودتان توجه کنید. بله! خودتان.

بررسی کنید چه چیزهایی دوست دارید و از انجام چه فعالیت هایی لذت می برید.

ابتدا این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه نوشیدنی هایی دوست دارم؟
 • به چه غذاهایی بیشتر علاقه دارم؟
 • چه خوراکی و تنقلاتی را دوست دارم؟
 • از چه نوع رنگ و لباس هایی بیشتر خوشم می آید؟
 • چه ورزش هایی را علاقه مندم دنبال کنم؟
 • دوست دارم اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانم؟
 • سفر و گردش به چه مکان هایی را دوست دارم؟
 • در چه کلاس های آموزشی ثبت نام کنم؟
 • بیشتر دوست دارم چه نوع کتاب ها، مجلات و مطالبی را بخوانم؟
 • به چه فیلم و سریال هایی علاقه مندم؟
 • و … به هر چیزی علاقه مند هستید و از انجام آن لذت می برید را بنویسید.

پاسخ به این سوالات کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر خودتان را بشناسید.

بعد از این سعی کنید برای خودتان هم وقت بگذارید و بیشتر به فعالیت هایی بپردازید که احساس لذت و شادی در شما به وجود می آورد.

کارها و فعالیت‌هایی که قبلا از انجام آن لذت می‌بردید را نیز مجددا شروع کنید. خیلی وقتها بعد از برقراری ارتباط عاطفی و تشکیل زندگی مشترک به مرور زمان خود را فراموش می کنید و فکر می کنید تنها باید به فعالیت هایی بپردازید که طرف مقابل دوست دارد. اگر به دنبال همرنگ شدن باشید، نتیجه‌اش وابستگی اشتباه خواهد بود، نه یک دلبستگی عاشقانه و زیبا.

برای رهایی از وابستگی ناسالم ، شدید و بیهوده باید فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت می بردید و علاقه مندی های تان را دنبال کنید.

4- با دوستان و آشنایان خود بیشتر ارتباط داشته باشید.

آخرین موردی که در این مقاله برای تبدیل وابستگی به دلبستگی مطرح می کنم این است که روابط خانوادگی و دوستانه خود را گسترش دهید.

اگر در زمینه ارتباطات اجتماعی با فامیل و دوستان خود رابطه کمرنگی داشته باشید خیلی به آنها سر نزنید و تماس نگیرید و تمام وقت و انرژی خود را صرف نامزد و یا همسرتان کنید کم کم در انزوا قرار می گیرید. از دیگران جدا می افتید و همه روابطتان معطوف به طرف مقابل می شود. این مساله موجب می شود روز به روز به او بیشتر وابسته شوید.

به دوستانتان زنگ بزنید، پیام دهید. با آنها قرار بگذارید و دیداری تازه کنید. با اعضای خانواده و فامیل مادر، پدر، خواهر، برادر، خاله، دایی و … بیشتر رفت و آمد کنید به دیدارشان بروید و آنها را دعوت کنید.

4 موردی که برایتان گفتم سبب می شود از وابستگی ناسالم شدید و بیهوده رها شوید.

برای تبدیل وابستگی به دلبستگی و افزایش دلبستگی و عشق باید به این فکر کنید چه حرف هایی بزنید و چگونه رفتار کنید تا لحظات و احساسات زیبایی به نامزد و یا همسرتان ببخشید و او را بیش از پیش مجذوب خود کنید.

دلبستگی تجربه‌ای است که اگر به صورت اصولی پیش برود، عشق را به ارمغان می ‌آورد و رابطه ای که بر پایه عشق استوار باشد محکم و رضایت بخش باقی می‌ماند.

دلبستگی چیست

دلبستگی یعنی به طرف مقابل عشق بورزید، با دیدن او احساس خوشی کنید، از کنار هم بودن لذت ببرید. اما شدیداً وابسته نباشید. اگر در مدت زمانی کنارتان نباشد مدام با او در تماس نباشید از او گزارش کار نخواهید و نخواهید او را مطابق میل خود تغییر دهید.

البته اگر می‌گوییم وابسته نباشید به معنی سردی در رابطه و زندگی مشترک نیست. شما باید مراقب باشید كه گرما و صمیمیت رابطه‌تان اولین اولویت در زندگی شما باشد. من فقط می گوید « از آن طرف بام نیفتید».

البته باید بگویم برای دلبسته کردن نامزد و یا همسرتان تکنیک های تخصصی و زیادی وجود دارد. شما باید هنر لوندی و دلبری را بیاموزید. با هنر لوندی می توانید جذابیت خود را چندین برابر کنید.  مطمئن باشید با آموختن آن می توانید ازدواجی موفق و یک زندگی مشترک عاشقانه و هیجان انگیز را تجربه کنید.

1 دیدگاه برای “تبدیل وابستگی به دلبستگی، برای رهایی از وابستگی زیاد

 1. Javad میگوید:

  بیاییدازوابستگی به دلبستگی برسیم
  دلبستگی به مهربانی
  دلبستگی به درستی
  دلبستگی به تعهد
  دلبستگی به انسانیت
  همبستگی و دلبستگی به تغییر

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

چگونه لوندی را یاد بگیریم ؟

فایل صوتی رایگان
برای دانلود، فرم زیر را پر نمایید
دانلود رایگان فایل صوتی
فایل صوتی به ایمیل شما ارسال خواهد شد