چگونه هدف گذاری کنیم ؟ ۵ روش مطمئن برای یافتن هدف زندگی

چگونه هدف گذاری کنیم
۴.۷
(۶)

چگونه هدف گذاری کنیم

چگونه هدف گذاری کنیم ؟ اگر یک کتاب به نام قانون زندگی وجود داشته باشد، عنوان فصل اول کتاب که بسیار مهم و زیربنای دیگر فصل ها می باشد در مورد هدف گذاری در زندگی شخصی است.

فصل اول کتاب قانون زندگی به ما می گوید برای اینکه شاد باشیم، از زندگی خود لذت ببریم، خوشبخت و موفق باشیم، آینده ای زیباتر داشته باشیم، زمان را به خوبی مدیریت کنیم و بیهوده هدر ندهیم و … باید هدف گذاری کنیم.

چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم

تعیین هدف بسیار مهم است. در واقع این موضوع زیر بنا و حتی مهم تر از رسیدن به هدف است. دلیل آن این است که هدف گذاری به زندگی جهت می دهد که قبل از انجام هر کاری به آن نیاز داریم.

اهداف به زندگی ما معنا می بخشند. این رو باید مهارت هدف گذاری را به صورت اصولی یاد بگیرید.

شما با هدف گذاری بسیار قدرتمند می شوید، به خواسته های خود می رسید و می توانید زندگی خودتان را آنطور که دوست دارید، بسازید.

با هدف گذاری اصولی خودتان را از زندگی که برحسب تصادف یا شانس باشد رها می کنید. دیگر زندگی تکراری و یکنواخت نخواهید داشت. هر روز زندگی شما با روز قبل فرق دارد و در هر روز تغییرات و پیشرفت هایی هر چند ریز به وجود می آید که در پایان به نتیجه کلی که مد نظر شما است می رسید.

شما به کمک هدف گذاری می توانید به زندگی تان رنگ و شکل بدهید و آن را همانطور که دوست دارید طراحی کنید. شما به نتایج شگفت انگیزی می رسید که گاهی خودتان از این نتایج هاج و واج می مانید.

هدف گذاری چیست

هدف گذاری چیست

هدف گذاری یک فرآیند است که شما به درستی خواسته ها و هدف هایتان را در زندگی مشخص می کنید. بعد با کمک برنامه ریزی اصولی و پیاده سازی آنها به هر آنچه می خواهید دست می یابید.

این فرآیند در شما انگیزه ایجاد می کند و تا رسیدن به هدف راهنمای شما خواهد بود.

در یک جمله تعریف هدف گذاری یعنی فرایندی قدرتمند برای تفکر درباره آینده ای ایده­ آل، رسیدن به موفقیت و ایجاد انگیزه برای تبدیل چشم انداز خود به واقعیت است .

در هدف گذاری باید خواسته ها و اهداف تان را دقیق مشخص کنید. بدانید می خواهید چه کارهایی انجام دهید و قرار است به کجا برسید.

البته در هدف گذاری ، اهداف باید ویژگی های خاصی داشته باشند که در این مورد صحبت خواهم کرد. اینگونه می توانید یک هدف گذاری حرفه ای و به سبک افراد موفق داشته باشید و به نتیجه مورد نظر خود دست یابید.

یکی از مهم ترین اصول هدف گذاری

هدف گذاری موجب می شود تخیلات خود را به کار بگیریم. از دوران کودکی تا به امروز به هر رویایی که در سر داشتیم، فکر کنیم.

خیلی از چیزهایی که در دنیا اختراع شده ابتدا در ذهن فرد به صورت یک رویای تخیل شده بوده است. آن فرد بارها و بارها در ذهن خود خیال پردازی و اشتیاق رسیدن به آن را چند برابر کرده است. سپس تخیل به هدف تبدیل شده و وارد مرحله عمل می شود. در این مرحله با تلاش های پی در پی و شکست خوردن های کم یا زیاد، هدف رنگ واقعیت به خود می گیرد.

همانطور که بارها و بارها شنیدیم: در زندگی هر رویدادی دو بار اتفاق می افتد، یک بار در ذهن و بار دیگر در عمل.

بنابراین برای اینکه هدف زندگی خود را پیدا کنیم باید از قدرت تخیل­ مان استفاده کنیم. می خواهید در آینده از نظر تحصیلی تا چه سطحی پیش بروید و چه رشته ای درس بخوانید؟ دوست دارید همسرتان چه ویژگی هایی داشته باشد و زندگی مشترکتان چگونه باشد؟ از نظر شغلی می خواهید چه کسب و کاری داشته باشید؟ درآمد ماهانه تان چقدر باشد؟ می خواهید اندام تان چگونه باشد؟

هر آنچه دوست داریم در آینده به آن برسیم در ابتدا باید به خیال پردازی درباره آن بپردازیم.

حال دریافتید که هدف گذاری چیست ؟ هدف گذاری یک فرآیندی است که با قوه تخیلی شروع می شود. بعد از مشخص شدن دقیق خواسته ها و هدف ها باید یک برنامه ریزی صحیح داشت. این فرآیند با پیاده سازی برنامه و تلاش برای رسیدن ادامه دارد تا به هدف نهایی و موفقیت برسیم.

هدف گذاری یکی از مهم‌ ترین مراحل زندگی است برای ساختن زندگی که دوست داریم.

چرا هدف گذاری مهم است ؟

من به شخصه اهمیت تعیین هدف در زندگی را در زندگی شخصی و شغلی خودم تایید می کنم. من هیچگاه به رویاپردازی در ذهن خود اکتفا نکرده ام و همیشه اولین قدمی که در مسیر موفقیت خود برداشته ام، هدف گذاری بوده است.

به قول آنتونی رابینز نویسنده معروف: « تعیین هدف اولین قدم در تبدیل امر نامرئی به امر مرئی است.»

این جمله به خوبی اهمیت هدف گذاری را مشخص می کند. اگر می خواهید رویاهای که در ذهن دارید به واقعیت تبدیل شود باید مهارت هدف گذاری را یاد بگیرید و هدف هایی برای خودتان تعیین کنید که بر طبق استعداد و علاقه مندی های تان باشد.

۵ دلیل که نشان می دهد هدف گذاری کلید موفقیت است.

هدف گذاری کمک می کند زندگی خود را به سمتی که دوست دارید هدایت کنید.

آموزش هدف گذاری در زندگی

فرض کنید یک نفر صبح از خواب بیدار می شود و می بیند هیچ کاری در زندگی اش نیست که برایش مهم باشد و بخواهد با اشتیاق آن را انجام دهد.

از رختخواب بیرون می آید در حالی که چیزی برای پیگیری و کاری برای انجام دادن ندارد. صبحانه ای میخورد بعد به سراغ تلویزیون می رود و از این کانال به آن کانال می چرخد. اگر برنامه دلخواهش را نیافت تلویزیون را خاموش می کند و به سراغ گوشی اش می رود. شبکه های اجتماعی را چک می کند. بازی می کند. خلاصه  تا ظهر سرگرم آن می شود. ظهر استراحتی می کند و عصر با دوستانش قرار می گذارد و بیرون می رود و تا شب بیرون است. این فرد هر روز خود را به بیهودگی و بطالت می گذراند.

این مطلب را هم بخوانید
چرا باید هدف داشته باشیم ؟ 8 دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی

البته ممکن است یک نفر کاری برای انجام دادن داشته باشد اما کارهایی باشد که از سوی جامعه، خانواده و… به او تحمیل شده باشد. آقا پسری که از ترس مادرش پزشکی می خواند اما هیچ علاقه ای به آن ندارد و دوست دارد خواننده شود، هر روز صبح که از خواب بیدار می شود با بی میلی دانشگاه می رود.

هدف گذاری در زندگی شخصی بسیار حیاتی است؛ چرا که به ما کمک می کند بر روی آنچه واقعا برایمان مهم است تمرکز کنیم، تصمیم بگیریم، کارهایی که دوست داریم را پیگیری کنیم و انجام دهیم.

هدف گذاری اصولی تنبلی و اهمال کاری را از ما دور می کند.

هدف گذاری در زندگی شخصی

به تعویق انداختن کارها زمانی که هدف مشخصی در زندگی نداشته باشیم، بسیار اتفاق می افتد.

یک ورزشکار را در نظر بگیرید که قرار است در مسابقات المپیک شرکت کند و طلا بگیرد. هدف این ورزشکار مشخص است بنابراین زندگی اش را بر طبق هدفش پیش می برد. او برای کسب مدال طلا باید یک سری رژیم های غذایی خاصی را دنبال کند تا وزن مناسبی داشته باشد. باید هر روز چند ساعت تمرین کند. مدتی را باید در اردو باشد. باید رقبایش را بشناسد، مسابقات گذشته آنها را ببیند و آنالیز کند.

این ورزشکار باید زندگی اش را طبق برنامه خاصی پیش ببرد. هدف او مشخص است بنابراین نمی تواند بگوید: «امروز خسته ام، حوصله ورزش و تمرین کردن ندارم باشه از شنبه هفته بعد شروع می کنم، امروز هوس کردم ۲ تا بشقاب غذا بخورم و…»

او هدفش را مشخص و برای آن برنامه ریزی کرده است، بنابراین با انگیزه و اشتیاق برای رسیدن به آن تلاش می کند و تنبلی را کنار می گذارد. تمایل او برای رسیدن به هدفش موجب شده تمرینات سخت اردو و حتی دوری از خانواده اش را بپذیرد در حالی که اگر هدف گرفتن مدال در کار نبود او مدام تمریناتش را پشت گوش می انداخت و امروز و فردا می کرد.

وقتی برای خود هدف تعیین کنیم خودمان را مسئول می دانیم تا کار را به پایان برسانیم. این در تضاد کامل با زمانی است که کارها را بر اساس اجبار انجام می دهیم و خیلی برایمان مهم نیست که آنها را کامل کنیم یا خیر.

تعیین هدف به شما تمرکز می دهد.

هدف گذاری

هنگامی که یک نقطه پایان خاص در ذهن دارید به طور خودکار تمام حواستان به آنجا است و به سمت آن در حال حرکت هستید. کمتر موضوعی اتفاق می افتد که ذهنتان به سمت آن متمایل شود.

تصور کنید یکی از بهترین دوستان شما در حال حرکت به سمت کانادا است. پرواز او در ساعت یک بعد از ظهر انجام می شود. شما ساعت ۱۲ از محل کارتان مرخصی می گیرید تا او را برای آخرین بار ببینید. می دانید که برای رسیدن به فرودگاه ۳۰ دقیقه راه است. بنابراین هدف شما این می شود که فوراً در مدت زمان نیم ساعت خود را به فرودگاه برسانید تا او را دوباره ملاقات کنید.

هنگامی که سوار ماشین می شوید تنها تمرکز شما فرودگاه است. شما به هیچ چیز و هیچ کس فکر نمی کنید.

 • آیا در مسیر برای خرید لیستی که همسرتان به شما داده پیاده می شوید و به فروشگاه می روید؟
 • آیا برای استراحت چند دقیقه ای توقف خواهید کرد؟
 • اگر در مسیر یکی از آشناهای خود را ببینید متوقف خواهید شد تا با او سلام و احوالپرسی کنید؟
 • آیا قبل از رفتن به فرودگاه به خانه تان خواهید رفت؟
 • آیا چیزی شما را منحرف خواهد کرد؟

قطعا پاسخ شما به تمام این سوالات منفی خواهد بود.

شما ناخودآگاه از حواس پرتی دور می شوید و تمرکز شما فقط و فقط روی یک چیز است و آن هم رسیدن به فرودگاه در طی نیم ساعت است.

بنابراین هدف گذاری اصولی به شما تمرکز می دهد که به هیچ چیز و هیچ کاری جز هدف تان فکر نکنید.

اهداف به شما کمک می کنند تا پیشرفت خود را بسنجید.

چگونه در زندگی هدف گذاری کنیم

توانایی پیگیری پیشرفت خود در رسیدن به هدف تنها در صورتی امکان پذیر است که در قدم اول به طور واضح هدف های خودتان را تعیین کنید.

اندازه گیری پیشرفت بسیار شادی آور است و به شما کمک می کند با انگیزه و انرژی بالا، اعتماد به نفس قوی و تمرکز به سمت خواسته تان حرکت کنید. دیدن پیشرفت ها مانع از سردی و پسرفت شما در کار می شود.

گاهی اوقات هنگام تلاش برای رسیدن به هدف هاتون و موفقیت ، ناامیدی و دلسرد شدن زیاد اتفاق می افتد زیرا احساس نمی کنید که «خیلی راه تا رسیدن به موفقیت در پیش دارید».

اما اگر به عقب بنگرید و پیشرفت و موفقیت های کوچکی که تا به حال داشته اید را اندازه گیری کنید خواهید دید اگر چه تا هنوز به خواسته تان نرسیده اید و باید باز هم تلاش کنید اما تا به اینجای کار هم پیشرفت های زیادی داشتید و وضعیت بهتری نسبت به موقعی که کار را شروع کردید، دارید.

هدف گذاری به شما کمک می کنند به آنچه را در زندگی می خواهید، برسید.

چگونه هدفگذاری کنیم و به آن برسیم

تعیین هدف شما را مجبور می کند تا به آنچه واقعاً از زندگی می خواهید، فکر کنید و با تلاش و برنامه ریزی به آن برسید.

هر آدمی علاقه مندی هایی دارد که دوست دارد به آنها برسد و طعم موفقیت را بچشد. شما هم احتمالا رویاهایی دارید که دوست دارید تبدیل به واقعیت شود. برای رسیدن به آنچه می خواهید باید یک هدف گذاری اصولی داشته باشید. در ادامه آموزش خواهیم داد که چگونه هدف گذاری کنیم ؟

انتخاب هدف ، برنامه ریزی، تلاش، پشت سر گذاشتن مشکلات و سختی ها، ناامید نشدن و با انگیزه بودن، لذت بردن از موفقیت های کوچک بهترین زندگی و آینده ای را که دوست دارید برای شما ممکن می سازد.

حال که از اهمیت هدف گذاری در زندگی شخصی پی بردید نوبت به آموختن مهارت هدف گذاری می رسد. چگونه در زندگی هدف گذاری کنیم ؟

با آموختن مهارت هدف گذاری زندگی تان را تغییر دهید.

مهارت هدف گذاری

وقت آن است که هدف خود را مشخص کنید و کشف کنید که چه چیزهایی حال شما رو خوب می کند، چه کارهایی است که از انجام آن لذت می برید، چه چیزهایی اگر در زندگی تان محقق شود عمیقا احساس خوشبختی می کنید؟

شما فردی قدرتمند هستید، خودتان را دست کم نگیرید. شما در حال حاضر تمام آنچه را که برای ایجاد رویاهای تان لازم دارید در درون خود دارید.

به قدرت خود پی ببرید و دنیای تان را تغییر دهید.

همه ما در درون مان نیرویی ویژه برای انجام کارهای بزرگ در اختیار داریم. فقط باید تنبلی و اهمال کاری را کنار گذاشت و مهارت هدف گذاری را آموخت.

این مطلب را هم بخوانید
5 گام موثر تا رسیدن به هدف

مهارت هدف گذاری به شما در کشف پتانسیل واقعی تان کمک می کند.

اگر شما آماده هستید که دنیای اطراف خود را به روشی مثبت تغییر دهید و خارق العاده ترین زندگی را برای خود فراهم کنید باید اصول هدف گذاری را بیاموزید. باید بیاموزیم چگونه برای خود هدف گذاری کنیم ؟

اصلا کاری به گذشته تان نداشته باشید. اگر در گذشته شکست ها و مشکلاتی داشتید همه را کنار بگذارید. گذشته ما آینده ما را تعیین نمی کند.

ترس و سرزنش برای سالها رشد و پیشرفت ما را خفه می کند.

تنها باید وقایع گذشته را بازبینی و از آنها درس بگیریم. ما باید از تجربیات زندگی خود برای تغییر جهان پیرامون خود استفاده کنیم. اینگونه می توانیم آینده قدرتمند جدیدی را برای خود رقم بزنیم.

ما باید دیوارهای که مانع موفقیت و پیشرفت ما شده اند را خراب کنیم و رو به جلو حرکت کنیم.

تنها شخصی که شما را عقب نگه می دارد خود شما هستید.

شما فقط باید از نیروی شگفت انگیز موجود در خود استفاده کنید تا هدف خود را پیدا و زندگی دلخواهتان را ایجاد کنید.

چه حسی خواهید داشت اگر از این به بعد زندگیتان به گونه ای باشد که همه آنچه برایتان اهمیت دارد و به آن علاقه دارید را دنبال کنید.

بنابراین مهارت هدف گذاری را بیاموزید تا شاهد موفقیت و رضایت فوق العاده در زندگی خود باشید.

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنیم

چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنیم

بسیاری از مردم از تعیین اهداف شخصی خودداری می کنند زیرا آنها به راحتی نمی دانند که چه می خواهند. آنها نمی دانند هدف هایشان در زندگی چیست؟ اگر از آنها پرسیده شود: «هدف شما در زندگی چیست ؟ نمی دانند چه بگویند، یا با تردید یک جواب سر بالا می دهند.»

اگر جزء این دسته از افراد هستید نگران نباشید. من به شما ۵ روش رو یاد می دهم که در تعیین خواسته ها و نیازهای زندگی تان کمک بزرگی می کند. قبل از اینکه ۵ روش را شروع یک خودکار و دفترچه آماده کنید. چون میخواهیم جواب تک تک سوالات را با دقت در دفترچه تان یادداشت کنید. در نهایت با کنار هم قرار دادن جواب ها هدف زندگی تان را پیدا می کنید.

۵ روش مطمئن برای یافتن هدف زندگی

روش کدام؟ چرا؟ چی؟ چگونه؟

در این تکنیک ابتدا باید «چه» خود را تعریف کنید.

چهار سوال زیر از خودتان بپرسید:

سوال اول: دوست دارید کدام جنبه از زندگی خود را بیشتر تغییر دهید؟

سوال دوم: به این فکر کنید که چرا می خواهید این را تغییر دهید؟

سوال سوم: این تغییر چه احساسی در شما ایجاد می کند؟  مشخص کنید دقیقاً بعد از تغییرات  چه احساسی در شما ایجاد می شود؟

سوال چهارم: سرانجام از خودتان بپرسید چگونه می توانید این اتفاق را رقم بزنید و سپس آن را هدف شخصی خود قرار دهید.

خوب و دقیق به این ۴ سوال فکر کنید و جواب دهید. پاسخ های تان را درون دفترچه بنویسید.

خیال پردازی برای آینده

خیال پردازی برای آینده

این تکنیک شما را به استفاده از تخیلات خود دعوت می کند.

تصور کنید که در حال خواندن کتاب زندگی خودتان هستید. دوست دارید داستان زندگی تان به چه صورت باشد؟

نگاه تازه ای به زندگی خود داشته باشید. اصلا نیاز نیست که به زندگی الان خود، اشتباهات تان، شکست ها، مشکلات و … فکر کنید. بلکه فقط تصور کنید که چه زندگی دوست دارید داشته باشید و اکنون می خواهید چه کار کنید؟

سعی کنید داستان زندگی تان را حداقل در یک صفحه شرح دهید.

نقاط قوت من چیست؟

این به معنای نوشتن مهارت هایی که بلدید نیست. مهارت ها مواردی هستند که قبلا یاد گرفته اید چگونه آنها را انجام دهید و ممکن است مهارت هایی که دارید به کار گرفته شوند. علاوه بر این ها می توانید مهارت های جدید را بیاموزید.

منطور من از نقاط قوت مواردی هستند که شما به طور طبیعی و ذاتی از آنها برخوردار هستید. بعضی از افراد استعداد و توانمندی های مخصوص به خود را دارند.

ذهنی باز و قدرت تجزیه و تحلیل خوبی دارید که می توانید هر مشکلی یا معمایی را سریع تجزیه و تحلیل و حل کنید.

ممکن است در تعیمرات وسائل و یا مکانیکی توانایی ویژه ای داشته باشید. هر دستگاهی را جدا کنند قادر خواهید بود دوباره کنار هم قرار دهید و یا عیب دستگاه را سریع می فهمید.

نقطه قوت شما ممکن است این باشد که خوب قضاوت می کنید.

توانایی جمع کردن دیگران و خوب صحبت کردن در جمع دارید.

توانایی یاد دادن یک مطلب درسی و آموزشی رو به افراد دیگر دارید.

شاید بتوانید یک تابلو نقاشی زیبا خلق کنید

خوب فکر کنید. شما چه توانایی دارید؟ این یک راه عالی است که می توانید به کمک آن هدف های تان را پیدا کنید. هدفی خوب است که نقاط قوت شما را مورد استفاده قرار دهد و از آنها استفاده کند. هر توانایی ذاتی که دارید یادداشت کنید.

عاشق چه کاری هستم؟

این سوال خیلی مهم و اساسی است. این سوال به معنای این نیست که در طول روز چه کارهایی انجام می دهید؛ چرا که خیلی از کارهایی که انجام می دهیم باب میل ما نیست و از روی اجبار اطرافیان، حرف مردم، از ترس مدیر شرکت و… است.

شما زمانی بگویید عاشق کاری هستید که وقتی در حال انجام آن هستید زمان را به کلی فراموش کنید. یکدفعه ساعت را نگاه کنید و ببینید ۴ ساعت گذشتید اما اصلا گذشت زمان را حس نکردید. این یعنی شما عاشق کارتان هستید.

بهتر است سفری به گذشته ها داشته باشیم. موقعی که ۱۰ ساله بودید اوقات فراغت خود را با چه کارهایی سپری می کردید؟ وقتی تکالیف مدرسه تان تمام میشد، روزهای تعطیلی یا تابستان ها چه می کردید؟

بله! ممکن است از آن زمان تا حدودی تغییر کرده باشید، اما مطمئن باشید سفر به گذشته می تواند به شما در کشف احساساتی که کنار گذاشته اید و علایقی که فراموش کرده اید، کمک کننده باشد.

علایق شما می تواند اینها باشد:

 • من عاشق نقاشی کردن بودم
 • همیشه به دنبال نوشتن داستان های تخیلی و هیجان انگیز بودم
 • کلاس والیبال می رفتم و عاشق ورزش کردن بودم
 • عاشق کمک کردن به دیگران بودم
 • دوست داشتم دوستانم را دور هم جمع کنم و به گردش برویم
 • اوقات بیکاری ساز میزدم و در خلوت خودم می خواندم
 • با هر وسیله دور ریختنی یک چیز جدید و خلاقانه درست می کردم
 • علاقه زیاد به ماشین بازی و ساخت ماشین های مقوایی داشتم
 • از بچگی موهای دختر خالم را مدل دار درست میکردم

اکنون به کارهایی فکر کنید که میتوان از این اشتیاق قدیمی استفاده کرد؟ نویسندگی، تصویرگری کتاب کودکان، نقاش منظره، مشاور، خواننده، والیبالیست، لیدر تور و گردشگر، نجار، آرایشگر، مکانیک چطور؟

هر کاری که در کودکی دوست داشتید انجام می دادید می توانید به شما یک سرنخی بدهد و باید آن را به کاری در بزرگسالی ربط دهید.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه مسیر زندگی خود را پیدا کنیم ؟

می خواهم روز ایده آل و رویایی من چگونه باشد؟

اگر از شما بپرسم «یک روز ایده آل خود را از صبح تا شب تعریف کنید» چه می گویید؟

صبح که بیدار می شوید تا شب دوست دارید چه کارهایی انجام دهید؟

در این روز اید آل هیچ کاری به اجبار نباید انجام شود. در این روز کارهایی که به آن هیچ علاقه ای ندارید نباید انجام شود.

روز ایده آل شما می توانید این باشد:

صبح ساعت ۷ از خواب بیدار می شوم. بعد از خوردن صبحانه به محل کارم می روم. محل کار من یک دفتر مهندسی و نقشه کشی ساختمان در مرکز شهر است. در آنجا چندین پروژه ساختمانی را در دست دارم که طراحی نقشه های ساختمان را انجام می دهم. وقتی مشغول کار می شوم اصلا متوجه گذشت زمان نمی شوم. ساعت ۲ خانه می روم. بعد از خوردن نهار استراحتی می کنم. بعد از ظهر باشگاه ورزشی می روم؛ چرا که ورزش کردن و تناسب اندام را خیلی دوست دارم.

شما هم روز ایده آل خود را ترسیم کنید. خودکار را بردارید و داخل دفترچه تان بنویسید:

چه نوع کارهایی را در چه زمانی دوست دارید انجام دهید؟ در این برنامه اهداف شما به خوبی مشخص می شود.

وقتی ۸۰ ساله شدید می خواهید کجا باشید؟

جواب دادن به این سوال خط مشی زندگیتان را مشخص می کند. وقتی پیر شدید دلتان می خواهد به چه چیزهایی رسیده باشید و چه چیزهایی را به دست آورده باشید.

زندگی تکرار نشدنی است. پس باید به گونه ای زندگی کرد وقتی پیر شدیم و به گذشته نگاهی انداختیم، از کارهایی که انجام دادیم خوشحال و راضی باشیم. چیزی را جا نیانداخته باشیم و حسرت نخوریم.

باز هم سراغ دفترچه تان بروید و در بالای برگه این سوال را بنویسید. خوب فکر کنید و حتما به این سوال جواب دهید.

شما باید از دل جواب این ۵ سوال اهداف خود را پیدا کنید. این راز تعیین هدف صحیح است.

به شما پیشنهاد می کنم حتما در دوره آموزشی ویدئویی « هدف گذاری به روش نابغه ها » شرکت کنید. در این دوره با توجه به سوالات تخصصی و اساسی ویژگی های شخصیتی، استعداد ویژه و منحصر به فرد، علایق تان و ارزش های شما را شناسایی می کنیم و بعد بر اساس اینها و شرایط زندگی فعلی می توانید هدف زندگی تان را تعیین کنید.

نمونه هدف گذاری

در اینجا می خواهم یک نمونه هدف گذاری را برای شما توضیح دهم. اینکه چگونه هدف گذاری کنیم و به آن برسیم بسیار مهم است. به مثال زیر توجه کنید تا با نحوه انتخاب هدف و رسیدن به آن آشنا شوید.

فرض کنید شما کارمند هستید و ماهیانه ۵ میلیون در ماه در آمد دارید. شما از این درآمد پایین ناراضی هستید و تصمیم دارید تغییراتی در کار خود ایجاد کنید.

برای تعیین هدف باید یکسری پرسش ها از خودتان بپرسید:

دقیقاً میخواهم چه تحولی در کارم روی دهد؟ آیا میخواهم بازهم کارمند باشم و فقط شرکتم را عوض کنم یا نه به طور کل کارم را تغییر دهم تا درآمدم بیشتر شود.

شما ابتدا باید موضع خودتان را مشخص کنید. اگر می خواهید از شرکت خود استعفا دهید و در یک شرکت بزرگ و معتبرتر با خقوق بیشتر استخدام شوید. باید رزومه پربارتری داشته باشید. مهارت های بیشتری را بیاموزید. شاید لازم باشد بر روی روابط عمومی و فن بیان خود کار کنید. همه اینها دست به دست می دهد تا بتوانید مدیر شرکت جدید را متقاعد کنید لیاقت داشتن پست مورد نظر را دارید.

ممکن است دوست داشته باشید کاری انجام بدهید که بالاسری نداشته باشید و از آنِ خوتان باشد. مثل کار آزاد، خوتان رئیس و زیردست خود باشید. پس باید به دنبال کسب و کاری باشید که خودتان آن را راه بیندازید.

برای این منظور باید علایق خود را شناسایی کنید. در اینترنت کسب و کارهای آزاد را جستجو کنید. با کارآفرین ها دیداری داشته باشید. از نزدیک در مورد کارشان صحبت کنید. دلایل پیشرفت و حتی شکست در کارشان را جویا شوید. اگر در این زمینه کتابی هست آن را حتما مطالعه کنید. با توجه به نوع انتخابی که می کنید راهکارها و برنامه ریزی های متفاوتی نیز باید انجام دهید.

سوالات متداول

۱- هدف گذاری چیست ؟

هدف گذاری یک فرآیند است که باید خواسته ها و اهداف تان را دقیق مشخص کنید. بدانید می خواهید چه کارهایی انجام دهید و قرار است به کجا برسید. این فرآیند در شما انگیزه ایجاد می کند و تا رسیدن به هدف راهنمای شما خواهد بود.

۲- چرا هدف گذاری مهم است ؟

هدف گذاری در زندگی شخصی مهم و ضروری است چون دیگر از تنبلی و پشت گوش انداختن کارها خبری نیست. هچنین به ما کمک می کند بر روی آنچه واقعا برایمان مهم است تمرکز کنیم، کارهایی که دوست داریم را پیگیری کنیم و انجام دهیم.

۳- چگونه هدف زندگی خود را پیدا کنیم ؟

برای اینکه هدف زندگی خود را پیدا کنید روش کدام؟ چرا؟ چی؟ چگونه؟ را اجرا کنید. در این روش باید به ۴ سوال زیر بادقت جواب دهید.

دوست دارید کدام جنبه از زندگی خود را بیشتر تغییر دهید؟

چرا می خواهید این را تغییر دهید؟

این تغییر چه احساسی در شما ایجاد می کند؟

چگونه می توانید این اتفاق را رقم بزنید؟

۳- بهترین دوره هدف گذاری که پیشنهاد می کنید چیست؟

دوره « هدف گذاری به روش نابغه ها » با توجه به یک سری سوالات تخصصی و اساسی ویژگی های شخصیتی، استعدادهای ویژه، علایق و ارزش های شما را شناسایی می کند و بعد بر اساس اینها می توانید هدف زندگی تان را مشخص کنید.

سخن پایانی

انتخاب هدف یک از مهم ترین تصمیم گیری ها در زندگی است. اما انتخاب هدف نیاز به آموختن مهارت دارد. چگونه هدف انتخاب کنیم ؟ هدف باید در راستای استعدادهای ذاتی، علایق و ارزش های شما باشد. در واقع اهداف با آنچه شما هستید، آنچه که به خوبی انجام می دهید و آنچه از زندگی می خواهید مطابقت دارد.

به خودتان وقت دهید. خوب فکر کنید. به اعماق درون تان نگاه کنید. این همان جایی است که پاسخ ها نهفته است. ابتدا خودتان و علایق تان را بشناسید. گذشته تان را کند و کاو کنید. در نهایت اهداف خود را انتخاب کنید. اگر هدف گذاری اصولی و عاقلانه باشد قطعا موفقیت از آن شما خواهد بود. من این حرف را بخاطر سالها تجربه شخصی میگویم.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. تعداد امتیاز: ۶

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

همین امروز هدفگذاری را شروع کنید
 
دوره رایگان

هدف گذاری حرفه ای
........
کافی ست فرم زیر را پر کنید
شرکت در دوره رایگان
close-link