چرا باید هدف داشته باشیم ؟ ۸ دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی

چرا باید هدف داشته باشیم
۴
(۱۹)

چرا باید هدف داشته باشیم

چرا باید هدف داشته باشیم ؟ شاید برای شما هم این حس پیش آمده وقتی یک فرد موفق، مدیر یک شرکت، کارآفرین نمونه، ورزشکار حرفه ای، آرایشگر معروف و… را در اطرافتان یا تلویزیون می بینید به او غبطه می خورید

و پیش خود می گویید: «خوش به حالش که به خواسته هایش در زندگی رسیده، الان فرد موفقی است و احساس خوشبختی می کند، ای کاش من هم به هدف هایم می رسیدم و بالاترین سطح رضایت را از زندگیم داشتم.»

داشتن هدف یعنی رها شدن از بند ای کاش ها، افسوس و غصه خوردن ها.

من افراد مسن زیادی را می شناسم که در حسرت این هستند دوباره به سنین جوانی برگردند و کارهایی را انجام دهند که به آن علاقه دارند.

هدفی که می خواهند را دنبال کنند و زندگی که دوست دارند را بسازند.

چرا آقایی که علاقه و استعداد خوبی در مجری گری دارد باید معماری بخواند و در یک شرکت مهندسی کار کند.

چرا خانمی که آرایشگری را دوست دارد آن را دنبال نمی کند و وقت و عمرش را بیهوده هدر می دهد.

ما باید هدف داشته باشیم تا خودمان را از زندگی که برحسب تصادف و شانس است رها کنیم.

زندگی تکراری و یکنواختی ندشته باشیم. باید هدف داشته باشیم تا زندگی خود را آنگونه که دوست داریم رنگ و شکل بدهیم.

چقدر خوب و لذت بخش است هر روز تغییر و طعم پیشرفت هایی هر چند کوچک را بچشیم.

در این مقاله می خواهیم مفصل در مورد اهمیت هدف در زندگی صحبت کنیم و ببینیم چرا ما انسان ها باید در زندگی هدف داشته باشیم . اما قبل از هر چیزی ابتدا ببینیم هدف چیست و چگونه باید باشد ؟

هدف چیست ؟

هدف چیست

برای هدف می توان تعریف های مختلفی را مطرح کرد:

هدف نتیجه یا دستاوردی که تلاش ها به سمت آن معطوف شده است. مثل نقطه پایان در یک مسابقه.

هدف نتیجه مطلوب است که باید در طی یک بازه زمانی مشخص انجام شود.

هدف وضعیتی است که می خواهیم در آینده داشته باشیم و این خواستن می بایست با عمل همراه باشد. هر آنچه که تنها در ذهن شماست و هر رویایی که در سر دارید، هدف نیست. هدف چیزی است که قصد دارید به آن برسید و این رسیدن باید با برنامه ریزی و عمل همراه باشد.

هدف بسته به افراد مختلف، شیوه زندگی شان و تعریف از موفقیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اهدف شما منحصر به فرد و مختص خود شماست. نیاز نیست شما مثل دیگران باشید و مثل آنها فکر و یا رفتار کنید.

اگر شخصی در یک زمینه موفق است نباید به او نگاه کنید و همان را دنبال کنید تا شما هم همانند او موفق شوید.

بلکه باید هدف های خود را پیدا کنید و زندگی تان را در همان راستا پیش ببرید تا احساس رضایت و خوشبختی کنید.

تعیین اهداف و پیشرفت های کوچک به شما کمک می کند تا به سمت دستاوردهای بزرگتر حرکت کنید.

این اهداف کوچک منجر به پیروزی های کوچک و بزرگ می شوند، این چیزی است که واقعاً برای احساس رضایت و خوشبختی در زندگی به آن نیاز دارید .

چرا هدف مهم است

چرا هدف مهم است

اهمیت هدف در زندگی آنقدر بالاست که واقعا نمی شود در یک مقاله و با چند دلیل آن را نشان داد.

اما من قصد دارم با چند دلیل محکم و روشن چرایی هدف در زندگی را مشخص کنم. به این ۸ دلیل توجه کنید.

۸ دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی

داشتن هدف به شما کمک می کند تنها روی یک چیز تمرکز کنید.

داشتن هدف در زندگی

وقتی هدفی در زندگی نداشته باشید مدام از این شاخه به آن شاخه می پرید و به نوعی به هم ریختگی در زندگی تان موج می زند.

مثلا رشته تحصیلی تان ادبیات فارسی است. اما در یک شرکت مهندسی به کارپردازی مشغول می شوید.

بعد از مدتی از آن کار استعفا می دهید و در یک مغازه پوشاک به کار فروشندگی می پردازید.

این مطلب را هم بخوانید
راه و رسم درست انتخاب کردن - چگونه انتخاب درستی داشته باشیم - زیبا اندیشی

دوباره بعد از مدتی خسته می شوید و به دنبال یک کار دیگر می گردید.

هدف گذاری موجب می شود فقط و فقط روی یک کار بااهمیت تمرکز کنید و تمام فعالیت های شما در راستای رسیدن به آن هدف و موفقیت شکل می گیرد.

مثلا شما می خواهید یک کارگاه وسائل تزیینی راه اندازی کنید.

ابتدا باید چند سالی در یک کارگاه مشغول به کار شوید تا کار را به خوبی فرا بگیرید.

بعد از آموزش به دنبال اجاره سوله، گرفتن وام، خرید دستگاه، بازاریابی، جذب مشتری و… باشید.

هدف مهم است چون می توانید یک زندگی منسجم و هدفمند داشته باشید و کارهایی که دوست دارید دنبال کنید.

داشتن هدف در زندگی به شما کمک می کند دچار سندرم شی براق نشوید.

سندرم شی براق

سندروم شی براقی چیست ؟ شاید برای شما هم بارها پیش آمده باشد که تصمیم می گیرید کار مهمی را انجام دهید اما یک کار دیگر که خیلی هم مهم نیست حواس شما را پرت می کند و از انجام کار مهم کلا منصرف می شوید یا آن را به زمانی دیگر موکول می کنید.

فرض کنید دوست دارید مکالمه تان در زبان انگلیسی قوی شود و به خوبی حرف بزنید. اگر تقویت مکالمه زبان هدف شما باشید قطعا چند ساعتی در روز را به آموختن زبان انگلیسی، رفتن به کلاس، دیدن فیلم های آموزشی، فایل های صوتی تقویت زبان، خواندن کتاب و… می پردازید.

اما اگر فقط فقط رویای خوب و روان حرف زدن انگلیسی را در سر داشته باشید و آن را به عنوان هدف زندگی خود انتخاب نکرده باشید مدام به کارهای دیگر که ربطی به هدف تان ندارند جلب می شوید. مثلا مدام توی اینستا چرخ می زنید. هر روز با دوستان­تان گردش می روید. هیچ برنامه ریزی برای زندگیتان ندارید و هر کاری که نظر شما را به خود جلب کند، دنبال می کنید. زرق و برق این کارهای پیش پاافتاده شما را به طرف خود می کشد و با رفتن به دنبال اینها از هدف تان دور می شوید.

هدف گذاری هدف های بزرگ شما را به هدف های کوچک دستیافتنی تبدیل می کند.

تبدیل هدف

بسیاری از ما آرزوهای بزرگی داریم و این یکی از مواردی است که زندگی ما را هیجان انگیز می کند.

ما به رویاهای خود نگاه می کنیم و خود را متقاعد می کنیم که اینها خیلی بزرگ و حتی دستنیافتنی هستند و تنها تعداد معدودی از افراد به آنها دست می یابند. بنابراین خودمان را جزء آن دسته از افرادی که نمی توانند به آن سطح از موفقیت برسند، می دانیم. نگاه کردن به هدف اصلی می تواند باعث ترس، وحشت و دلهره شما شود و حتی از دنبال کردن هدف تان نیز منصرف شوید.

هیچگاه نمی توان یک پیتزا را کامل یکجا قورت داد اما می توان آن را تکه تکه کرد و یکی یکی خورد. هدف هم به همین صورت است. یک رویای بزرگ دستیافتنی نیست و باید آن را به هدف های کوچک تبدیل کرد.

هدف گذاری کمک می کند که اهداف بزرگ و ترسناک را به اهداف کوچکتر تبدیل کنیم. این گام های کوچک و اهداف قابل دستیابی شما را ترغیب می کند حرکت کنید و تا مرحله بعدی به کار خود ادامه دهید.

هر زمان که در مورد این جنبه از اهمیت هدف گذاری صحبت می کنم، یادکوهنوردی می افتم که اگر از پایین کوه به قله نگاه کند صعود برایش سخت و طاقت فرسا به نظر می رسد. اما ساده ترین راه این است که شروع به حرکت کند و قدم به قدم جلو برود تا به صعودی شیرین دست یابد.

هدف شما را به اقدام ترغیب می کند.

مزیت داشتن هدف

تا زمانی که رویاهای تان تنها در ذهن شما باشد و آنها را تبدیل به هدف نکنید، برای دستیابی به خواسته هایتان هیچ تلاشی نخواهید کرد. برای تبدیل رویاهای خود به هدف این مقاله را مطالعه کنید.

بهترین مزیت داشتن هدف این هست که شما را تشویق می کند تا نسبت به چیزی که می خواهید به آن برسید، اقدام کنید.

تعیین اهداف و برنامه ریزی انگیزه شما را برای شروع اقدام در جهت دستیابی به آنها فراهم می کند. این اهداف به شما ایده هایی می دهد تا بتوانید برای آن برنامه ریزی کنید و کار کنید. اساسا آنها به شما کمک می کنند تا به رو جلو حرکت کنید.

وقتی در هدف گذاری اهداف خود را در جایی می­ نویسم، ​​مرتب آنها را می ببینم. این یادآوری ها جزء اولویت ها می باشد و به ما اجازه می ­دهد تمرکزمان را روی انجام اقدامات پیشرونده کوچک در جهت دستیابی به اهداف روزانه داشته باشیم.

اگر مدام هدف های­تان و موفقیتی که قرار است به آن برسید را برای خود یادآوری نکنید بعد از مدتی از شروع کار انگیزه تان کمرنگ می شود و در نتیجه از مسیر دستیابی خارج می شوید.

این دقیقا همان اتفاقی است که خیلی از مردم در مورد لیست «کارهای سال جدید» خود می کنند. می خواهند در سال جدید یک تکانی به زندگی خود بدهند اما به دلیل اینکه نحوه هدف گذاری در زندگی را نیاموخته اند خیلی زود همه چیز را فراموش می کنند.

این مطلب را هم بخوانید
روش های ایجاد انگیزه - دوره رایگان و غیر حضوری - زیبا اندیشی

هدف که داشته باشی زندگی­تان به طور مداوم بهبود پیدا می کند.

چرایی هدف

« بهبود مستمر » این چیزی است که بسیاری از روانشناسان توسعه شخصی و خودسازی در مورد آن صحبت می کنند.

اگر این اصطلاح برای شما آشنا نیست باید عرض کنم، بهبود مستمر یعنی برداشتن گام های کوچک در جهت پیشرفت و تبدیل شدن به شخصی که می خواهید.

اگر در جهت هدف هایتان قدم بر نمی دارید و پیشرفت نمی کنید، پس هر روزتان چه فایده ای دارد؟

هدف هایی که برای خودتان تعیین می کنید، ناگزیر شما را به شخصی تبدیل می کنند که می خواهید تبدیل شوید. آنها شخصیت شما را شکل می دهند و به شما کمک می کنند در هنگام تلاش میزان پیشرفت خود را بسنجید.

ما باید هدف داشته باشیم چرا که کمک می کند هر روز کارهایی انجام دهیم و پیشرفت هایی بکنیم و به آرامی به شخصی که می خواهیم، تبدیل شویم.

هدف گذاری شما را مسئول نگه می دارد.

هدف چیست و چگونه باید باشد

هدف که داشته باشی نه تنها به شما کمک می کند پیشرفت خود را بسنجید، بلکه وسیله ای است که می توانید از طریق آن خود را مسئولیت پذیر نگه دارید. اهداف بسیار زیادی با شکست روبرو می شوند زیرا فاقد این جنبه مهم مسئولیت پذیری هستند.

فرض کنید آرزوی من این است که لاغر شوم. این هدف عالی است. اما این هدف تحقیق نمی پذیرد مگر اینکه بعد ازانتخاب آن، خود را متعهد و مسئول بدانم که به آن برسم.

اگر من در طی ۱۲ ماه برنامه ریزی کنم و در این بازه زمانی رژیم غذایی اصولی را دنبال کنم. باشگاه ورزشی بروم. هر روز ساعتی را در خانه ورزش کنم. پیاده روی کنم. خواب خود را تنظیم کنم و… . بعد از برنامه ریزی نیز خود را مسئول و متعهد بدانم که حتما این برنامه را اجرا کنم قطعا لاغری رویای من نخواهد بود و به یک هدف درست و حسابی تبدیل خواهد شد که باید یک سال برای رسیدن به آن تلاش کنم.

هدف مهلت و مراحلی را که قصد دارم برای رسیدن به آن بردارم، مشخص می کند. این طرح من را مسئول خواهد کرد زیرا می دانم اگر نتوانم برنامه ریزی خود را دنبال کنم به هدفم نمی رسم.

مسئولیت پذیری و متعهد بودن در مواقع شکست هم بسیار کمک کننده است. زمانی که موانعی در کار من پیش می آید و اجازه نمی دهد پیشرفت کنم مسئول بودن به من می گوید: «من نباید عقب نشینی کنم بلکه باید دوباره ارزیابی کنم و علت عدم موفقیتم رو پیدا کنم و بفهمم چه کارهایی می توانم انجام دهم تا دیگر شکست نخورم.»

بنابراین باید هدف داشته باشیم چرا که مسئولیت پذیری و پیگیری ما برای دستیابی به اهداف مان طبق برنامه و مهلت تعیین شده موضوعی کلیدی و مهم است.

داشتن هدف در زندگی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.

هدف که داشته باشی

پیشرفتی که هنگام تعیین و دستیابی به اهداف تان احساس می کنید، می تواند یک حس فوق العاده در شما به وجود بیاورد. ترشح دوپامین که از رسیدن به اهداف خود دریافت می کنید همچون پاداشی برای مغز است که به طور مداوم شما را به تلاش برای رسیدن به مرحله هدف بعدی تحریک می کند.

وقتی هدفی را برای خود مشخص می کنید و برای رسیدن به ان تلاش می کنید در مسیر به هر موفقیت کوچک و بزرگی که دست یابید موجب می شود احساس بهتری نسبت به خود و زندگی تان داشته باشید.

اهداف به شما کمک می کنند تا بهترین زندگی خود را داشته باشید.

چرا باید هدف گذاری کنیم

من در سرتاسر این مقاله در مورد این موضوع صحبت کردم که داشتن هدف در زندگی به ما کمک می کند تا زندگی مان جهت بگیرد و به سمت علایق و اولویت های اصلی خود پیش برویم و همانطور که واقعاً می خواهیم زندگی کنیم.

به دلیل اهمیت این موضوع باز هم تاکید می کنم هدف گذاری باعث می شود یک زندگی متناسب با اعتقادات و ارزش های خود داشته باشید. زندگی شما به سمت و سویی هدایت می شود که دوست دارید به آنجا برسید.

اگر کارهایی از صبح تا شب انجام می دهید که در شما احساس خوشبختی ایجاد نمی کنند؛ این بدان معنی است که باید در زندگی خود و کارهایی که انجام می دهید، تجدیدنظر کنید. تغییراتی بدهید. این کارها همسو با اهداف شما نیستند شاید برای چند ساعتی شما را سرگرم کنند و شاد باشید اما این خوشحالی عمیق و ادامه دار نیست.

پسری که ماشین پدرش را برمی دارد و از صبح تا شب با دوستانش توی خیابان ها ویراژ می دهد و به دنبال خوشگذرانی است آیا واقعا از درون احساس خوشبختی دارد؟ آیا این پسر جوان بهترین زندگی را برای خود ساخته است؟

این مطلب را هم بخوانید
سخنان زیبا از بزرگان درباره هدف - متن های زیبا در مورد هدف در زندگی - زیبا اندیشی

او فقط یک زندگی الکی خوش را برای خود ساخته و هر روز چند ساعتی از عمر خود را هدر می دهد و بعد از مدتی که سنش بالاتر می رود احساس پوچی و بیهودگی می کند.

به زبان ساده، هدف گذاری باعث می شود رویاها و خواسته های خود را دنبال کنیم و زندگی داشته باشیم که واقعا خواهان آنها هستیم به دست آوریم.

از آنجا که عمر ما محدود است، باید با داشتن هدف در زندگی بهترین آینده را بری خود بسازیم و از زندگی مان نهایت لذت را ببریم.

چگونه باید هدف داشته باشیم

چگونه باید هدف داشته باشیم

تا به اینجای مقاله دریافتید که چرا باید هدف گذاری کنیم و داشتن هدف در زندگی چه تغییرات و مزیت های فوق العاده ای در زندگی به دنبال دارد.

البته اینها تنها برخی از مزایای این است که چرا باید هدف گذاری کنیم . چند لحظه وقت بگذارید و فکر کنید. شرط می بندم که شما هم چندین مزیت دیگر برای تعیین هدف به ذهنتان می رسد. خوشحال می شوم که آن را با ما در میان بگذارید و در قسمت نظرات مطرح کنید.

حال سوال اینجاست چگونه هدف داشته باشیم ؟

انتخاب هدف و رسیدن به آن نیاز مهارت دارد. شما باید علاقه مندی ها و ویژگی های شخصیتی خود را به خوبی بشناسید. استعدادهای ویژه و توانمندی های ذاتی تان را کشف کنید. در نهایت بر اساس این ها هدف های زندگی تان را مشخص کنید.

در دوره آموزشی « هدف گذاری حرفه ای » به طور مفصل در رابطه با اینکه چگونه هدف داشته باشیم توضیح داده ام.

این دوره کاملا رایگان و بسیار مفید است که با کمک یک سری سوالات ویژه و تخصصی و تمرین های کاربردی به شما کمک می کنیم شخصیت، علایق و استعدادهای خود را شناسایی کنید. بعد بر اساس این اطلاعات مهم و ناب که فقط و فقط منحصر به خود شماست هدف های زندگی تان را پیدا می کنیم.

پاسخ به ۳ سوال متداول در مورد اینکه چرا در زندگی باید هدف داشته باشیم

خب واقعا چرا باید هدف داشته باشیم

۱- هدف چیست ؟

هدف نتیجه یا دستاوردی است که در طی مدت زمان مشخص با برنامه، تلاش و اراده به آن می رسیم. مثل رسیدن یک دونده دو به خط پایان و گرفتن مدال.

۲- چرا هدف نداریم ؟

هدف نداریم چون نمی دانیم داشتن هدف می تواند چه تغییرات بزرگی در زندگی مان ایجاد کند. البته ممکن است با مزایای داشتن هدف آشنا باشیم اما نحوه هدف گذاری را بلد نباشیم. نمی دانیم باید چه هدف هایی را برای خود انتخاب کنیم و در چه مسیری قدم بگذاریم. سردرگم و گیج هستیم. قطعا انتخاب هدف نیاز به مهارت دارد که باید آموخت.

۳- داشتن هدف در زندگی چه اهمیتی دارد ؟

  1. هدف کمک می کند تنها روی یک چیز تمرکز کنید.
  2. داشتن هدف در زندگی باعث می شود دچار سندرم شی براق نشوید.
  3. هدف های بزرگ شما را به هدف های کوچک دستیافتنی تبدیل می کند.
  4. هدف، شما را به اقدام ترغیب می کند.
  5. زندگی­تان به طور مداوم بهبود پیدا می کند.
  6. هدف گذاری شما را مسئول نگه می دارد.
  7. هدف در زندگی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید.
  8. اهداف به شما کمک می کنند تا بهترین زندگی خود را داشته باشید.

سخن پایانی

چرا ما انسان ها باید در زندگی هدف داشته باشیم

بسیاری از مردم یک زندگی عادی و تکراری دارند. از صبح تا شب سر کاری می روند که هیچ علاقه ای به آن ندارند و صرفا به خاطر داشتن درآمد و خرجی زندگی آن را تحمل می کنند. اوقات بیکاری خود ترجیح می دهند جلوی تلویزیون بنشینند و مدام از این کانال به اون کانال می روند. یا روی مبل دراز می کشند و ساعت ها در شبکه های اجتماعی می چرخند.

وقتی به آنها گفته می شود: «هدف های شما در زندگی چیست» با تعجب می گویند: «نمی دانم. تا حالا بهش فکر نکردم.»

این دسته از افراد اگر می دانستند داشتن هدف چه تاثیراتی بر روحیه، احساس خوشبختی و بهبود زندگی شان دارد، به دنبال راهی مطمئن برای یادیگری هدف گذاری می رفتند.

برای ساختن یک زندگی بهتر و آینده ای زیباتر باید هدف داشته باشیم. هدفی که منطبق بر علایق و استعداهای ما باشد.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد امتیاز: ۱۹

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

One دیدگاه “چرا باید هدف داشته باشیم ؟ ۸ دلیل مهم برای داشتن هدف در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

همین امروز هدفگذاری را شروع کنید
 
دوره رایگان

هدف گذاری حرفه ای
........
کافی ست فرم زیر را پر کنید
شرکت در دوره رایگان
close-link