داشتن هدف چه ضرورتی برای کسب موفقیت دارد ؟

داشتن هدف برای موفقیت
۴.۸
(۴)

داشتن هدف برای موفقیت

تعیین هدف یک مهارت خارق العاده برای تغییر و بهبود زندگی و طراحی آینده ای زیبا برای خود است. داشتن هدف برای موفقیت و چشیدن طعم یک زندگی شیرین ضروری است.

هدف داشتن به ما کمک میکند هر روز صبح با انگیزه و اشتیاق بیدار شویم. در طول روز از تک تک لحظات زندگی مان لذت ببریم و اعتماد به نفس مان افزایش می یابد. افراد فوق العاده موفق که در زندگی هدف دارند اینها را تجریه کرده اند و درک میکنند چه میگویم.

اگر هدف هایی برای خود انتخاب کنیم و این عادت را در خودمان به وجود آوریم که هر روز براساس آنها عمل کنیم، قطعا زندگیمان دگرگون خواهد شد. تعیین هدف اولین قدم است که همیشه برداشتن اولین قدم سخت تر است. اما اگر ایمان داشته باشیم داشتن هدف کلید موفقیت و پیشرفت است قطعا به دنبال هدف گذاری خواهیم بود.

داشتن هدف چه ضرورتی برای کسب موفقیت دارد

بدون تلاش و مبارزه هیچ موفقیت و پیروزی وجود ندارد. یک کش پلاستیکی را هر چقدر بیشتر کش بدهیم و تحت فشار باشد دورتر پرتاب میشود. در راه رسیدن به هدف اگر سختی ها و مشکلاتی باشد نباید خسته، بی انگیزه و ناامید شویم. چرا که خیلی از اینها گذرا هستند. فقط باید بدانیم چگونه مشکلات را حل و موانع را پشت سر بگذاریم.

در نهایت اهداف به ما کمک میکنند نسخه های بهتر و قوی تری از خودمان باشیم.

منتظر نمانید تا موفقیت به سمت شما بیاید. البته بعید به نظر می رسد که چنین اتفاقی بیفتد. در این مقاله میخواهیم به شما کمک کنیم تا در مورد آنچه میخواهید تصمیم بگیرید، سپس برای به دست آوردن آن برنامه ریزی کنید. این رمز موفقیت مادام العمر و تغییر زندگی است.

پل میر سخنران و نویسنده انگیزشی میگوید:

« تعیین هدف مهمترین جنبه در همه برنامه های بهبود زندگی و توسعه شخصی است. این کلید موفقیت است.»

تا چه اندازه برای رسیدن به موفقیت داشتن هدف در زندگی لازم است؟

داشتن هدف برای رسیدن به موفقیت لازم است. اما نیاز نیست حتما به هدف خود به طور کامل برسیم تا احساس موفقیت کنیم.

بین فرآیند هدف و نتیجه هدف یک تمایزی وجود دارد. فرآیند هدف به مسیری که شما را به هدف می رساند و کارهایی که باید برای دستیابی به نتیجه دلخواه انجام دهید، تمرکز می کند. اما نتیجه هدف تنها به پایان کار اشاره دارد.

نکته مهم این است که اگر شما روی روند کار تمرکز کنید و با انگیزه و تلاش پیش بروید به احتمال زیاد نتیجه دلخواه که همان رسیدن به هدف و موفقیت است، حاصل میشود. البته گاهی اوقات نیز ممکن است اینگونه نباشد. خیلی مواقع ما یک هدف را برای خود انتخاب و تمام تلاش خود را نیز میکنیم اما نتیجه هدف آن چیزی که میخواهیم نمی شود.

برای رسیدن به هدف باید جنگید

داشتن هدف برای رسیدن به موفقیت لازم است اما کافی نیست.

به عنوان مثال یک شناگر حرفه ای را در نظر بگیرید. هدف شناگر اینست که در مسابقه جهانی برنده مدال طلا شود. شناگر با علاقه فراوان تمرین و تلاش میکند. در زمان مسابقه هر چه در توان دارد انجام میدهد تا خود را در بهترین وضعیت ممکن و عملکرد خود در را سطح مطلوب قرار دهد. اما اینکه در مسابقه پیروز شود یا نه صددرصد به او بستگی ندارد.

یک ورزشکار می تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد اما باز هم مدال کسب نکند. زیرا شخص دیگری باشد که در این مسابقه سریعتر شنا کند. به هر حال این ورزشکار چیزی که دوست داشته با عشق دنبال کرده است. او حتی اگر موفق هم نشود، باز هم در طول مسیر احساس موفقیت خواهد کرد.

دکتر ملیسا وینبرگ استاد دانشگاه روانشناسی دیکین میگوید:

در حالی که اهداف نتیجه به پایان کار اشاره دارند، اهداف فرایند تمرکز را بر روی کارهایی که برای دستیابی به نتیجه باید انجام دهید، معطوف می کنند. اگر شما روی روند کار تمرکز کنید، به احتمال زیاد نتیجه خوبی به دنبال خواهد داشت.

داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما کافی نیست. اگر هدف تان را با اشتیاق دنبال کنید و حتی نتیجه کار به گونه ای که می خواهید نشد بدانید باز هم در مسیر موفقیت هستید. همینطور که به سوی هدف قدم بر میدارید و پیشرفت می کنید به خودی خود موفقیت بزرگی است.

اگر بعد از انتخاب هدف تلاش کردید و به آن نرسیدید نباید از رسیدن به هدف خود دلسرد و ناامید شوید. برای رسیدن به هدف باید جنگید و تلاش خود را بیشتر کنید، راه های دیگر را امتحان کنید و از دیگران برای پیشرفت مشورت بگیرید.

لیست اهداف زندگی

لیست اهداف زندگی

بعد از تعیین هدف نوبت به تهیه لیست هدف می شود. اگر می خواهید هدف گذاری به شیوه افراد فوق العاده موفق را بیاموزید دوره « هدف گذاری به روش نابغه ها » را تهیه کنید.

وقتی هدف هایتان را پیدا کردید نوبت به تهیه لیست می رسد. نوشتن هدف بسیار مهم است.  نوشتن هدف و تهیه لیست اهداف زندگی اولین قدم به سوی دست پیدا کردن به آنهاست.

هدف هایی که فقط در ذهن باشند و مکتوب نشوند همچون رویاهایی هستند که خیلی زود فراموش می شوند.

تهیه لیست اهداف زندگی مزایای زیادی به همراه دارد:

اول: نوشتن شما را مجبور می کند اهداف را مدام در ذهن تان تجسم و مرور کنید.

دوم: عمل نوشتن هدف ، در شما تعهدی نسبت به آنها ایجاد می کند.

سوم: از تنبلی و پشت گوش انداختن در کارها تا حد زیادی جلوگیری می کند.

تهیه لیست هدف را کار پیش پا افتاده ای نبینید و از آن سرسری نگذرید. تنها ۵ درصد از جمعیت دنیاً برای نوشتن آرزوها و خواسته هایشان وقت می گذارند. شاید به همین دلیل است که فقط افراد کمی  در زندگی شان موفق هستند و از زندگی شان لذت می برند.

لیست هدف می تواند فرآیند رسیدن به هدف را حتی سریع تر کند. هرچه تمرکز بیشتری روی هدف های خود داشته باشید، احتمال بیشتری هست که به آنها دست پیدا کنید.

چگونه لیست اهداف بنویسیم

چگونه لیست اهداف بنویسیم

برای تهیه لیست اهداف در زندگی به این نکات توجه فرمایید:

هدف هایتان را به شکل مثبت، با جزئیات کامل و به زمان حال بنویسید.

مثلا بنویسید: «من درخرداد ماه سال… یک دختر لاغر و خوش اندام ۶۰ کیلویی هستم.»

«من در کنکور سراسری رشته مهندسی شیمی قبول شدم.»

«من در سال جدید درآمدم از ۴ میلیون به ۷ میلیون رسیده است.»

«من در سال… تافل زبان دارم و به خوبی انگلیسی حرف میزنم.»

هدف تان را به نحوی که آموزش دادم روی کاغذ بنویسید. این برگه هدف را در جاهای مختلف خانه و محل کارتان قرار دهید. مثلا کنار آینه، روی در اتاق، در کمد، روی دیوارها، کنار نمایشگر کامپیوتر، در کیف پولتان، روی فرمان ماشینتان و…

این مطلب را هم بخوانید
5 گام موثر تا رسیدن به هدف

به یکبار نوشتن راضی نشوید و هدف تان را داخل چندین برگه بنویسید و در مکانهای مختلف قرار دهید. اینگونه حداکثر تاثیر را خواهند داشت.

مدیر موفقی بود که برگه اهداف خود را همچون دیگر کارتهایش دورن کیف پولش گذاشته بود. او هر موقع کیفش را باز میکرد تا کارت و یا پول بردارد نگاهش به لیست اهداف میخورد و مدام هدفها برایش مرور میشدند.

علاوه بر نوشتن میتوانید عکسی از هدف تان تهیه کنید. یا اگر نقاشی خوبی دارید طرحی از آن بکشید و در جاهای مختلف که جلوی چشمتان هست بچسبانید.

به عنوان مثال اگر میخواهید تقریبا یک سال دیگر ماشین خود را عوض کنید و پژو ۲۰۶ به رنگ قرمز بخرید. چندین عکس از ماشین مورد نظر تهیه کنید و آن را وسط فرمون ماشین قدیمی خود، در کمد لباس، در کشوی وسائل شخصی و داخل کیف پولتان قرار دهید.

هدف در زندگی

با دیدن عکس ماشین مورد علاقه تان انگیزه بیشتری پیدا میکنید تلاش تان بیشتر میشود و مدام به دنبال راههایی برای افزایش درآمد و کسب پول هستید تا هر چه زودتر به خواسته تان پژو ۲۰۶ آلبالویی برسید.

چگونه برای هدف تلاش کنیم

فرض کنیم تا به اینجای کار اهداف خود را مشخص کردید حالا باید به سراغ گام بعدی برویم. داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما باید راه درستی را برای رسیدن به آن انتخاب کرد. راه رسیدن به اهداف کدام است؟ چگونه انگیزه و اشتیاق تان را تا پایان مسیر حفظ کنید؟ چگونه برای هدف تلاش کنیم و اراده تان نیز سست نشود؟

از قبل برنامه ریزی داشته باشیم.

چگونه برای هدف تلاش کنیم شاید در دوران مدرسه و دانشگاه این جمله را بسیار شنیده باشید که شب امتحانی نباشیم.

در طول دوران تحصیلی باید برنامه ریزی کنید. به صورت مستمر هر موقع استادتان درس جدیدی را می دهد بخوانید و همه را روی هم انباشته نکنید. علاوه بر این اگر برای امتحان ۵ روز وقت دارید، برای مرور مطالب و تصمیم گیری در مورد اینکه چند ساعت مطالعه لازم دارید، برنامه ریزی می کنید. اینگونه وقتی امتحان فرا می رسد، آرام می شوید، مطالب را می دانید، روحیه خوبی دارید و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. در نتیجه عملکرد فوق العاده ای دارید. در انتها می توانید به دلیل موفقیت در تحصیل و کسب معدل خوب به خود جایزه دهید.

یک دانش آموز یا دانشجو برای رسیدن به موفقیت و کسب معدل بالا باید برنامه ریزی کند و برنامه ریزی بیشتر مربوط به مدیریت خوب زمان است.

رسیدن به هدف نیز از این قانون پیروی می کند. بعد از تعیین هدف نوبت به برنامه ریزی می رسد. برنامه ریزی به ما یک خط مشی کلی می دهد که بدانیم در طی چه مدت قرار است چه کارهایی بکنیم.

همانند یک دانش آموز که برای کسب معدل بالا با یک شب درس خواندن بعید است موفق شود،  ما هم نمی توانیم یک شبه موفق شویم. باید برنامه ریزی داشته باشیم و مرحله به مرحله کارها را جلو ببریم.

متمرکز و باانگیزه باشیم.

در راه رسیدن به هدف باید روی کارهایی که شما را به مقصد می رسانند، تمرکز کنید. اما به این معنی نیست صددرصد از وقت خود را مقید به انجام کارهای از قبل برنامه ریزی شده اختصاص دهید.

برگردیم سراغ همان مثال دانش آموز. فرض کنید بیشتر تکالیف فردا خود را انجام دادید اما یک مقدار خیلی کمی از آن باقی مانده و شما دیگر حوصله تان سر رفته است. ترجیح میدهید یک بازی کامپیوتری انجام دهید، به یکی از دوستانتان زنگ بزنید و یا فیلم مورد علاقه تان را ببینید، بعد بقیه تکالیفتان را انجام دهید. اگر وقفه ای کوتاه در کارتان بیفتد طوری نیست، بی انگیزه نشوید و دوباره آن را شروع کنید.

خانمی بود که میخواست طی ۶ ماه ۱۰ کیلو لاغر کند. بعد از گذشت یک ماه از شروع رژیمش به یک مهمانی بزرگ دعوت شد. در مهمانی وسوسه شد و رژیم را بیخیال شده بود. فردای آن روز خیلی ناراحت بود، چون فکر میکرد همه چیز خراب شده است. در صورتی که او میتوانست زمان ورزش کردن و یا پیاده روری خود را بیشتر کند و آن مقدار کالری که به بدنش رسیده بود، را بسوزاند.

افراد فوق العاده موفق پذیرفته اند که زندگی پر از وقفه و تغییرات است. اگر بنا به هر دلیلی وقفه ای در کارشان افتاد ناامید نمیشوند و هدف شان را رها نمیکنند. شاید یک شکست وقفه ای در کارتان بیندازد اما نباید بی انگیزه شوید و هدفتان را رها کنید. بلکه باید مشکل را حل و دوباره شروع کنید.

ضمن اینکه متمرکز ماندن به این معنی نیست تمام فکر و ذهن خود را روی کارهایی که قرار است شما را به هدف تان برساند، بگذارید و به فردی خسته و رنجور تبدیل شوید. بلکه باید برنامه شما منعطف باشد و زمانهایی را به تفریحات و دیگر سرگرمی ها بگذرانید.

کارها را الویت بندی کنیم.

هدف داشتن

هدف نتیجه ای است که قصد داریم با اقدامات خود به آن برسیم. کارهایی که انجام می دهیم ممکن است ما را به نتیجه یعنی هدف مان نزدیکتر یا دورتر کنند.

در راستای رسیدن به هدف باید در محدوده زمانی که مشخص کردید به دنبال انجام کارهای مهم باشید و کارهایی که شما را از هدف تان دور می کنند و اهمیتی ندارند را انجام ندهید یا اگر وقت اضافه آوردید انجام دهید. بنابراین باید کارها را باید بر اساس اهمیت شان رتبه‌ بندی کنید.

در راستای رسیدن به هدف تان هر کاری را که باید انجام دهید، چه کارهای کوچک و چه کارهای بزرگ را بنویسید. کارهایی را که باید انجام دهید، دسته ‌بندی کنید. کارهایی که مهم و فوری هستند در ابتدای لیست بنویسید.

ترتیبی برای لیست خود تعیین کنید. اگر در الویت بندی کارها به مشکل خوردید، همه‌ کارها را کنار هم قرار دهید و با مقایسه‌ آنها درجه اهمیت‌ شان را مشخص کنید.

چگونه کارهای خود را اولویت بندی کنیم

فرض کنید هدف شما این است که خواننده شوید. برای خواننده شدن باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. کارهایی که برای خواننده شدن نیاز است، می بایست طبق اهمیت شان آنها را الویت بندی کنیم.

 • ابتدا باید یک معلم آواز خوب و باتجربه انتخاب کنیم.
 • دوم یک ساز موسیقی را بیاموزیم.
 • سوم در کلاس های تئوری موسیقی و خوانندگی شرکت کنیم.
 • چهارم سلفژ و خواندن نت ها را یاد بگیریم.
 • پنجم کلاس آواز برویم.

شما می توانید علاوه بر کارهای کلی و سالانه، کارهای ماهانه، هفتگی و روزانه تان را نیز اولویت بندی کنید.

وقتی کارهایتان را الویت بندی کردید. لیست را در جایی قرار دهید که چشم تان به آن بخورد. مثلا لیست را روی میز اتاق تان بچسبانید. این کار مخصوصا برای هدف های بلندمدت خیلی به درد میخورد و همیشه لیست کارهایی که انجام می دهید و قرار است بعدا انجام دهید جلوی چشمتان است. هر موقع هر یک از فعالیت‌ های لیست را انجام دادید، می‌توانید روی آن خط بکشید. اینگونه با انگیزه و اشتیاق بیشتری کارهای بعدی را پیگیری می کنید.

الویت بندی کارها موجب می شود زمان را بهتر مدیریت کنیم. فرض کنیم یک لیست روزانه تهیه کردیم و قرار است هر روز ۲ ساعت زبان انگلیسی بخوانیم و یک فیلم برای تقویت مکالمه مان ببینیم. اما امروز با رفیقمان هم قرار داریم تا با هم یک ساعتی با هم باشم و گپ بزنیم. طبق لیست اولویت بندی ابتدا باید کارهای مهم تر مثل خواندن زبان انگلیسی را انجام دهیم و بعد از آن قرار ملاقات با دوستمان را برنامه ریزی می کنیم تا به هدف مان لطمه ای هم وارد نشود.

این مطلب را هم بخوانید
تعیین هدف در زندگی با 5 روش موثر و کارآمد

مسیر رسیدن به هدف

مسیر رسیدن به هدف

به طور کلی برای رسیدن به موفقیت هر شخصی باید مراحل زیر را طی کند:

 • تعیین هدف
 • تهیه لیست اهداف زندگی و الویت بندی آنها
 • برنامه ریزی، مشخص کردن کارهایی که باید در مسیر رسیدن به هدف انجام دهیم و الویت بندی کارها

در حال حاضر ما هدف و کارهایی که برای رسیدن به آن لازم است را مشخص کردیم حال باید ببینیم چگونه مسیر رسیدن به هدف را با موفقیت طی کنیم. عوامل زیادی وجود دارد که موجب می شوند این مسیر را تا انتها با انگیزه برویم و حتی اگر شکست هم بخوریم ناامید نشویم و هدف مان را رها نکنیم.

عوامل موثر در رسیدن به هدف

به توانایی های خود ایمان داشته باشید.

عوامل موثر در رسیدن به هدف

والتر دیزنی بنیانگذار شرکت والت دیسنی میگوید: «اگر میتونی تصورش کنی، پس حتما میتونی انجامش دهی.»

خودباوری و اعتماد به توانمندی هایتان در رسیدن به موفقیت تاثیر بسزایی دارد. وقتی شما خودتان را باور دارید در نتیجه باورهای محدودکننده نسبت به خود را کنار میگذارید و کاری که دوست دارید را با اعتماد به نفس انجام میدهید.

اگر خودتان را باور نکنید و به توانایی هایتان ایمان نداشته باشید قطعا به موفقیت نمیرسید. چون اصلا کاری را شروع نمیکنید یا اگر هم شروع کنید با یک شکست کوچک فورا به خودتان میگویید: «میدونستم عرضه این کار رو ندارم» بعد همه چیز را رها میکنید.

به افراد موفق دور و اطرافتان و یا افرادی که در تلویزیون و اینترنت نامشان را شنیدید و خواندید نگاهی بیندازید. ویژگیهایشان را بنویسید. آنها در چه چیزی برتر هستند؟ آیا هوش خیلی بالایی دارند؟ آیا خیلی پولدار بوده اند؟

شاید تعداد کمی خیلی باهوش و ثروتمند باشند که از این طریق به هدفهایشان رسیده باشند اما بیشتر آنها مثل خود شما هستند. ویژگی خارق العاده ای ندارند. تنها تفاوتشان اینست که با ایمان ترند.

ممکن است در مسیر رسیدن به هدف با کسانی روبرو شوید که به شما و تواناییهایتان شک داشته باشند و حرفهای ناامید کننده بزنند. مثلا بگویند: «این هدف بزرگه. تو نمیتونی بهش برسی. تو سرمایه کافی نداری. چند بار شکست خوردی.»

شما نباید حرفهای دیگران برایتان مهم باشد. بلکه باید با جدیت تمام هدف تان را دنبال کنید تا هر چه زودتر به موفقیت برسید و نشان دهید که اشتباه فکر میکردند.

همانطور که خبرنگاری از ادیسون پرسید:«شما برای اختراع لامپ تلاش زیادی کردید، اما موفق نشدید، چرا بعد از ۹۹۹ بار شکست ناامید نشدید و همچنان به فعالیت ادامه میدهید؟ ادیسون با خونسردی جواب میدهد:«من ۹۹۹ بار شکست نخوردم، بلکه ۹۹۹ روش یاد گرفتم که لامپ چگونه ساخته نمیشود.»

همیشه نگرش ذهنی مثبت داشته باشید.

توماس جفرسون رئیس جمهور سوم آمریکا می گوید: «هیچ کس نمی تواند مردی را که دارای نگرش ذهنی مناسب است، از رسیدن به هدفش باز دارد. هیچ چیز در دنیا نمی تواند به مردی که نگرش ذهنی غلط دارد کمک کند.»

شما باید هر فکر منفی که در مورد هدف تان دارید را دور بریزید و به جای افکار مثبت را جایگزین کنید.

فرض کنید می خواهید کسب و کاری را شروع کنید و این فکر منفی مدام در ذهنتان می چرخد:« این کار پول و سرمایه زیادی می خواهد پس نمیخاد شروع کنی.» حال بیایید به جای این یک فکر مثبت در ذهنتان جایگزین کنید «من با سرمایه کم کارم رو شروع می کنم و کم کم آن را گسترش می دهم.»

با یک تغییر نگرش کوچک میتوان به خیلی از اهداف بزرگ دست یافت. یک ذهنیت اشتباه و منفی به راحتی شما را از خواسته هایتان دور می کند.

مشکلات را موانع نبینید و از آنها نترسید. به هر حال انجام هر کاری سختی ها و مشکلات خاص خودش را دارد به جای ناامید شدن سعی کنید آنها را حل و رفع کنید. حتی اگر در کارتان شکست خوردید باز هم شروع کنید. دلیل شکست تان را پیدا کنید. مطالعه و تحقیق کنید. از متخصصان در این کار مشورت بگیرید.

اگر افکار مثبت را تنها در ذهنتان پرورش دهید و خوش بین باشید نه تنها بزرگترین موانع در نظرتان مشکلات جزئی به نظر می رسند، بلکه حتی حرف های مایوس کننده و تردیدهای مردم روی شما تاثیر نمی گذارد.

انگیزه تان را تا پایان مسیر حفظ کنید.

داشتن هدف برای موفقیت صرفا ایجاد انگیزه نمی کند. خیلی ها هدف دارند و اتفاقا کارشان را نیز شروع می کنند اما بعد از مدتی همه چیز را رها می کنند.

حفظ انگیزه برای رسیدن به هدف و موفقیت ضروری است. گاهی مواقع پیش می آید که در مسیر رسیدن به هدف مشکلات و سختی هایی سر راهتان قرار می گیرد. مدت زمان زیادی طول می کشد تا به خواسته تان برسید و فرآیند دستیابی به هدف طولانی تر می شود. همه اینها موجب می شود شور و اشتیاق تان مثل سابق نباشد.

برای این حفظ انگیزه تا پایان مسیر این دو تکنیک را اجرا کنید:

تکنیک اول: اگر در میانه مسیر احساس انگیزه نمی کنید، به نتایج هدف خود فکر کنید. تصور کنید به هدف تان رسیده اید و زندگیتان تغییرات بسیاری کرده است. چقدر خوشحال هستید و به جایگاه بالایی رسیدید.

اگر دانشجو هستید، از درس خواندن شده اید و می خواهید هر چه زودتر دانشگاه تان تمام شود، به جای فکر کردن به اتمام دانشگاه به شغل و درآمد عالی بعد از آن و کارهایی که قرار است انجام دهید، فکر کنید.

اگر از رژیم گرفتن خسته شده اید و دوست دارید مثل بقیه غذاهای چرب و فست فودی بخورید به ۶ ماه دیگر فکر کنید که دختری خوش اندام هستید و هر لباسی در تن شما به زیبایی می درخشد.

تکنیک دوم: وقتی کاری را شروع می کنید طبیعی است که بعد از مدتی انگیزه تان کمرنگ تر شود. از این رو می توانید موفقیت های خود، حتی موفقیت های کوچک را به خاطر بسپارید و گاهی با خود مرور کنید. همچنین می توانید یک دفترچه تهیه کنید و در هر صفحه آن موفقیت های بزرگ و کوچک تان را فونتی درشت بنویسید.

اگر می خواهید طراحی سایت یاد بگیرید می توانید یادگیری هر نرم افزار را به عنوان موفقیت در دفترچه تان یادداشت کنید. برای طراحی سایت لازم است html، csc، php، جاوا، فتوشاپ و یا یکی از سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس را بیاموزیم. هر مرحله ای که می آموزیم می توانیم به عنوان موفقیت ثبت کنیم. اینگونه انگیزه مان مضاعف می شود و احساس خوبی داریم.

از شکست نترسید.

هنری فورد بنیانگذار شرکت فورد موتور میگوید: «شکست به سادگی فرصتی برای شروع دوباره است، اما اینبار باهوش تر.»

خیلی از افراد به محض برخورد با یک مشکل سریع جا میزنند و فکر میکنند همه چیز تمام شده و دیگر نمیتوانند ادامه دهند.

آیا این رفتار درست است؟ آیا ناامید شدن و رها کردن هدف کلید حل مشکل است؟

واقعیت اینست بسیاری از افراد موفقی که در اطرافتان دیده اید و یا نام و آوازه آنها در دنیا پیچیده است و جایگاه بالایی دارند، شکست های زیادی را در مسیر رسیدن به هدف متحمل شدند. اما مردم عادی فکر میکنند سریع و بدون هیچ سختی به هدفشان رسیدند.

توماس ادیسون ۱۰ هزار بار قبل از ساخت لامپ شکست خورد. ریچارد برانسون در ۱۵ سالگی مدرسه را رها کرد، در آن زمان آینده او ناخوشایند به نظر می رسید و کسی فکرش را نمیکرد روزی یکی از تاجران بزرگ دنیا شود. مایکل جردن یکی از مشهورترین بسکتبالیست های جهان بارها شکست خورده بود.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه استعدادهای خود را بشناسیم - با این 5 قدم مهم استعداد خود را کشف کنید - زیبا اندیشی

اما هیچکدام از این افراد از هدف شان منصرف نشدند و آن را رها نکردند؛ چرا که اگر تسلیم میشدند الان چنین شهرت و جایگاهی نداشتند.

شکست واقعی در رسیدن به هدف اینست که تسلیم شکست ها و سختیهای راه نشوید. تسلیم نشدن و تاب آوری یکی از مهمترین عوامل موثر در رسیدن به هدف است.

من معتقدم شکست یک هدیه است. هدیه ای که به شما یاد میدهد چگونه رشد و پیشرفت کنید. از شکست می آموزید چه کارهایی اشتباه است و نباید انجام دهید.

به شکست های خود توجه کنید. البته نه اینکه مدام به آنها فکر کنید و غصه بخورید. بلکه در مورد علل شکست خود فکر کنید. مطالعه کنید. با افراد متخصص و باتجربه در حوزه کاری خود مشورت کنید. وقتی یافتید مشکل از کجا بوده آن را رفع کنید و باقدرت ادامه دهید.

شخص عمل باشید.

راه رسیدن به هدف چیست

لئوناردو داوینچی میگوید: «مدتها قبل فهمیدم که افراد موفق به ندرت عقب می نشینند تا اتفاقاتی برای آنها بیفتد؛ بلکه آنها حر کت می کنند و به آن چه می خواهند می رسند.»

اگرچه این سخن صدها سال پیش گفته شده، اما همیشه و همه جا برای رسیدن به هدف کاربرد دارد.

اگر پای حرفها و درددل های یک کارآفرین، مخترع، دانشمند و… بنشینید. همه آنها از سحرخیزی، صبح زود از خواب بلند شدن، کار کردن زیاد، خسته نشدن و جا نزدن خود میگویند.

من کارآفرینی را میشناسم که از ۲۰ سالگی هر روز صبح ساعت ۴ از خواب بیدار میشد و مسافت طولانی ۲ ساعتی را طی میکرد تا به محل کارش در شهر دیگر برود. زیرا در شهر آنها چنین کارگاهی نبود. شب دیر هنگام باز میگشت و باز هم باید فردا این مسیر را می رفت. او برای کار مورد علاقه اش شش سال این سختی را تحمل کرد تا به خوبی همه زیروبم کار را بیاموزد و اندک سرمایه ای نیز جمع کند و بتواند روی پای خود بایستد و کسب و کار مورد علاقه اش را راه اندازی کند.

این جمله طلایی را در ذهنتان حک کنید: «موفقیت واقعی از کار حاصل میشود.»

داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما بعد از مشخص کردن هدف باید برنامه ریزی و کار را شروع کرد. اگر تلاش نکنید هرگز موفق نخواهید شد.

تومامس ادیسون میگوید: «در راه موفقیت نبوغ یک درصد و ۹۹ درصد عرق ریختن است.»

شاید در مورد ایده ۱۰ هزار ساعت هم چیزهایی شنیده باشید. یعنی برای موفق شدن در هرچیزی باید ۱۰ سال هر هفته بمدت ۲۰ ساعت روی آن کار کنید. اگر این کار را بکنید، موفقیت غیرقابل اجتناب خواهد بود.

بنابراین بعد از انتخاب صحیح هدف باید کار و تلاش کنید و تنبلی و پشت گوش انداختن را کنار بگذارید.

روابط مثبت تان را پرورش دهید.

تئودور روزولت، بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا می گوید: «مهمترین ماده اصلی در فرمول موفقیت دانستن چگونگی رفتار و کنار آمدن با مردم است.»

بهترین رهبران دنیا و برخی از با نفوذترین افراد کسانی نبودند که باعث آشوب شده، با مردم جنگیده یا آنها را نادیده بگیرند. بالعکس کسانی بودند که با اطرافیان شان مهربان بودند. مردم آنها را دوست داشتند، می خواستند که خوب کار کنند و موفق باشند. این کلید رهبری خوب است.

منطقی است اگر کسی شما را دوست داشته باشد وقتی از او درخواست کمک کنید، می خواهد به شما کمک کند. اما اگر کسی شما را دوست نداشته باشد، نه تنها از کمک کردن امتناع میکند بلکه ممکن است مانعی سر راه شما بگذارد و دردسرهایی برایتان ایجاد کند.

علاوه بر این، در حوزه کاری خود با افرادی که فکر می کنید می توانند به شما کمک کنند و افراد خوش بین و مثبت نگر، رابطه خوبی برقرار کنید. با آنها مهربان باشید و کمک کنید تا در وقت لزوم به شما نیز کمک کنند.

همانطور که باید به داشتن هدف برای موفقیت تان اهمیت دهید به روابط خود با اطرافیان تان هم توجه کنید. دوستی با افرادی که افکار سمی و منفی دارند و ممکن است شما را از هدف تان دلسرد و مایوس کنند چه فایده ای دارد؟

اگر فردی نسبت به همه چیز بدبین است و مدام آیه یاس می خواند که موفق نمی شوید، سعی کنید رابطه تان را با او به حداقل برسانید. روابط خود با آدم های منفی نگر و کسانی که چشم دیدن موفقیت شما را ندارند، تا جای ممکن کاهش دهید.

سوالات متداول

۱- هدف در زندگی تا چه اندازه در موفقیت ما نقش دارد؟

داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما کافی نیست. بعد از تعیین هدف باید برنامه ریزی کنیم و روی خواسته های مان متمرکز شویم. بعد از تهیه یک برنامه کلی باید با اشتیاق و انگیزه کار را شروع کنیم. تلاش کنیم و از سختی های در مسیر موفقیت ناامید نشویم.

۲- چگونه لیست اهداف زندگی مان را تهیه کنیم؟

برای تهیه لیست باید هدف هایمان را به شکل مثبت، با جزئیات کامل و به زمان حال بنویسید. مثلاً «من در سال… تافل زبان دارم و به خوبی انگلیسی حرف میزنم»

بعد هدف تان را داخل چندین برگه بنویسید و در مکانهای مختلف قرار دهید. اینگونه حداکثر تاثیر را خواهند داشت.

۳- عوامل موثر در رسیدن به هدف چه مواردی هستند؟

اگر در مسیر رسیدن به هدف این ۶ مورد را بادقت اجرا کنید قطعا به آنچه می خواهید می رسید.

 1. به توانایی های خود ایمان داشته باشید.
 2. نگرش ذهنی مثبت داشته باشید.
 3. انگیزه تان را تا پایان مسیر حفظ کنید.
 4. از سختی ها و شکست نترسید.
 5. شخص عمل باشید.
 6. روابط مثبت تان را پرورش دهید.

سخن پایانی

داشتن هدف برای موفقیت و چشیدن طعم زندگی شیرین لازم است اما کافی نیست. هدف داشتن به ما کمک می کند از تک تک لحظات زندگی مان لذت ببریم.

اگر ایمان داشته باشیم داشتن هدف کلید موفقیت و خوشبختی است قطعا به دنبال آموختن نحوه صحیح هدف گذاری خواهیم بود.

اما به هر حال انتخاب هدف پایان مسیر موفقیت نیست و تازه شروع کار است.

برای رسیدن به هدف های مان و آنچه می خواهیم باید لیست اهداف زندگی درست کنیم. بعد یک برنامه ریزی اصولی داشته باشیم و تلاش کنیم.

عوامل زیادی به ما کمک می کنند تا راه رسیدن به هدف و آرزوها را به خوبی طی کنیم و به مقصد برسیم. به این عوامل توجه کنید و آنها را در زندگیتان پیاده کنید.

به توانایی های خود ایمان داشته باشید. نگرش ذهنی مثبت داشته باشید. انگیزه تان را تا پایان مسیر حفظ کنید. از سختی ها و شکست نترسید. شخص عمل باشید و تنبلی و پشت گوش انداختن کارها را کنار بگذارید. روابط مثبت تان را با افراد مثبت نگر و کسانی که در حوزه کاری شما موفق هستند، پرورش دهید.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۴.۸ / ۵. تعداد امتیاز: ۴

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

One دیدگاه “داشتن هدف چه ضرورتی برای کسب موفقیت دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

همین امروز هدفگذاری را شروع کنید
 
دوره رایگان

هدف گذاری حرفه ای
........
کافی ست فرم زیر را پر کنید
شرکت در دوره رایگان
close-link