داشتن هدف برای موفقیت

داشتن هدف برای موفقیت
۴.۵
(۲)

داشتن هدف برای موفقیت

تعیین هدف یک مهارت خارق العاده برای تغییر و بهبود زندگی و طراحی آینده ای زیبا برای خود است. داشتن هدف برای موفقیت و چشیدن طعم یک زندگی شیرین ضروری است.

هدف داشتن به ما کمک می کند هر روز صبح با انگیزه و اشتیاق بیدار شویم. در طول روز از تک تک لحظات زندگی مان لذت ببریم و اعتماد به نفس مان افزایش می یابد. افراد فوق العاده موفق که در زندگی هدف دارند اینها را تجریه کرده اند و درک می کنند چه می گویم.

اگر هدف هایی برای خود انتخاب کنیم و این عادت را در خودمان به وجود آوریم که هر روز براساس آنها عمل کنیم، قطعا زندگی مان دگرگون خواهد شد. تعیین هدف اولین قدم است که همیشه برداشتن اولین قدم سخت تر است. اما اگر ایمان داشته باشیم داشتن هدف کلید موفقیت و پیشرفت است قطعا به دنبال هدف گذاری خواهیم بود.

بدون تلاش و مبارزه هیچ موفقیت و پیروزی وجود ندارد. یک کش پلاستیکی را هر چقدر بیشتر کش بدهیم و تحت فشار باشد دورتر پرتاب می شود. در راه رسیدن به هدف اگر سختی ها و مشکلاتی باشد نباید خسته، بی انگیزه و ناامید شویم. چرا که خیلی از این ها گذرا هستند. فقط باید بدانیم چگونه مشکلات را حل و موانع را پشت سر بگذاریم.

در نهایت اهداف به ما کمک می کنند نسخه های بهتر و قوی تری از خودمان باشیم.

منتظر نمانید تا موفقیت به سمت شما بیاید. البته بعید به نظر می رسد که چنین اتفاقی بیفتد. در این مقاله میخواهیم به شما کمک کنیم تا در مورد آنچه می خواهید تصمیم بگیرید، سپس برای به دست آوردن آن برنامه ریزی کنید. این رمز موفقیت مادام العمر و تغییر زندگی است.

پل میر  Paul J Meyer سخنران و نویسنده انگیزشی میگوید:

«تعیین هدف مهمترین جنبه در همه برنامه های بهبود زندگی و توسعه شخصی است. این کلید موفقیت  است.»

تا چه اندازه برای رسیدن به موفقیت داشتن هدف در زندگی لازم است؟

داشتن هدف برای رسیدن به موفقیت لازم است. اما نیاز نیست حتما به هدف خود به طور کامل برسیم تا احساس موفقیت کنیم.

بین فرآیند هدف و نتیجه هدف یک تمایزی وجود دارد. فرآیند هدف به مسیری که شما را به هدف می رساند و کارهایی که باید برای دستیابی به نتیجه دلخواه انجام دهید، تمرکز می کند. اما نتیجه هدف تنها به پایان کار اشاره دارد.

نکته مهم این است که اگر شما روی روند کار تمرکز کنید و با انگیزه و تلاش پیش بروید به احتمال خیلی زیاد نتیجه دلخواه که همان رسیدن به هدف و موفقیت است، حاصل می شود. البته گاهی اوقات نیز ممکن است اینگونه نباشد. خیلی مواقع ما یک هدف را برای خود انتخاب می کنیم و تمام تلاش خود را نیز می کنیم اما گاهی نتیجه هدف آن چیزی که میخواهیم نمی شود.

به عنوان مثال یک شناگر حرفه ای را در نظر بگیرید. هدف شناگر این است که در مسابقه جهانی برنده مدال طلا شود. شناگر با علاقه فراوان تمرین و تلاش می کند. در زمان مسابقه هر چه در توان دارد انجام می دهد تا خود را در بهترین وضعیت ممکن و عملکرد خود در را سطح مطلوب قرار دهد. اما اینکه آنها در مسابقه پیروز شود یا نه صد در صد به او بستگی ندارد.

یک ورزشکار می تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد اما باز هم مدال کسب نکند. زیرا شخص دیگری باشد که در این مسابقه سریعتر شنا کند. به هر حال این ورزشکار چیزی که دوست داشته با عشق دنبال کرده است. او حتی اگر موفق هم نشود، باز هم در طول مسیر احساس موفقیت خواهد کرد.

این مطلب را هم بخوانید
راه و رسم درست انتخاب کردن - چگونه انتخاب درستی داشته باشیم - زیبا اندیشی

دکتر ملیسا وینبرگ استاد، دانشگاه روانشناسی دیکین میگوید:

در حالی که اهداف نتیجه به پایان کار اشاره دارند، اهداف فرایند تمرکز را بر روی کارهایی که برای دستیابی به نتیجه باید انجام دهید، معطوف می کنند. اگر شما روی روند کار تمرکز کنید، به احتمال زیاد نتیجه خوبی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما کافی نیست. اگر هدف تان را با اشتیاق دنبال کنید و حتی نتیجه کار به گونه ای که میخواهید نشد بدانید باز هم در مسیر موفقیت هستید. همینطور که به سوی هدف قدم برمی دارید و پیشرفت می کنید به خودی خود موفقیت بزرگی است.

اگر بعد از انتخاب هدف تلاش کردید و به آن نرسیدید نباید از رسیدن به هدف خود دلسرد و ناامید شوید. بلکه می بایست تلاش خود را بیشتر کنید، راه های دیگر را امتحان کنید و از دیگران برای پیشرفت مشورت بگیرید.

لیست اهداف زندگی

بعد از تعیین هدف نوبت به تهیه لیست هدف می شود. اگر می خواهید هدف گذاری به شیوه افراد فوق العاده موفق را بیاموزید دوره « هدف گذاری به روش نابغه ها » را تهیه کنید.

وقتی هدف هایتان را پیدا کردید نوبت به تهیه لیست می رسد. نوشتن هدف بسیار مهم است.  نوشتن هدف و تهیه لیست اهداف زندگی اولین قدم به سوی دست پیدا کردن به آنهاست.

هدف هایی که فقط در ذهن باشند و مکتوب نشوند همچون رویاهایی هستند که خیلی زود فراموش می شوند.

تهیه لیست اهداف زندگی مزایای زیادی به همراه دارد:

اول: نوشتن شما را مجبور می کند اهداف را مدام در ذهن تان تجسم و مرور کنید.

دوم: عمل نوشتن هدف ، در شما تعهدی نسبت به آنها ایجاد می کند.

سوم: از تنبلی و پشت گوش انداختن در کارها تا حد زیادی جلوگیری می کند.

تهیه لیست هدف را کار پیش پا افتاده ای نبینید و از آن سرسری نگذرید. تنها ۵ درصد از جمعیت دنیاً برای نوشتن آرزوها و خواسته هایشان وقت می گذارند. شاید به همین دلیل است که فقط افراد کمی  در زندگی شان موفق هستند و از زندگی شان لذت می برند.

لیست هدف می تواند فرآیند رسیدن به هدف را حتی سریع تر کند. هرچه تمرکز بیشتری روی هدف های خود داشته باشید، احتمال بیشتری هست که به آنها دست پیدا کنید.

چگونه لیست اهداف بنویسیم

برای تهیه لیست اهداف در زندگی به این نکات توجه فرمایید:

هدف هایتان را به شکل مثبت، با جزئیات کامل و به زمان حال بنویسید.

مثلا بنویسید: «من درخرداد ماه سال… یک دختر لاغر و خوش اندام ۶۰ کیلویی هستم.»

«من در کنکور سراسری رشته مهندسی شیمی قبول شدم.»

«من در سال جدید درآمدم از ۴ میلیون به ۷ میلیون رسیده است.»

«من در سال… تافل زبان دارم و به خوبی انگلیسی حرف میزنم.»

هدف تان را به نحوی که آموزش دادم روی کاغذ بنویسید. این برگه هدف را در جاهای مختلف خانه و محل کارتان قرار دهید. مثلا کنار آینه، روی در اتاق، در کمد، روی دیوارها، کنار نمایشگر کامپیوتر، در کیف پولتان، روی فرمان ماشینتان و…

به یکبار نوشتن راضی نشوید و هدف تان را داخل چندین برگه بنویسید و در مکانهای مختلف قرار دهید. اینگونه حداکثر تاثیر را خواهند داشت.

مدیر موفقی بود که برگه اهداف خود را همچون دیگر کارتهایش دورن کیف پولش گذاشته بود. او هر موقع کیفش را باز میکرد تا کارت و یا پول بردارد نگاهش به لیست اهداف میخورد و مدام هدفها برایش مرور میشدند.

علاوه بر نوشتن میتوانید عکسی از هدف تان تهیه کنید. یا اگر نقاشی خوبی دارید طرحی از آن بکشید و در جاهای مختلف که جلوی چشمتان هست بچسبانید.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه علایق خود را بشناسیم - سفری از گذشته تا به امروز برای شناخت علایق خود - زیبا اندیشی

به عنوان مثال اگر میخواهید تقریبا یک سال دیگر ماشین خود را عوض کنید و پژو ۲۰۶ به رنگ قرمز بخرید. چندین عکس از ماشین مورد نظر تهیه کنید و آن را وسط فرمون ماشین قدیمی خود، در کمد لباس، در کشوی وسائل شخصی و داخل کیف پولتان قرار دهید.

با دیدن عکس ماشین مورد علاقه تان انگیزه بیشتری پیدا میکنید تلاش تان بیشتر میشود و مدام به دنبال راههایی برای افزایش درآمد و کسب پول هستید تا هر چه زودتر به خواسته تان پژو ۲۰۶ آلبالویی برسید.

چگونه برای هدف تلاش کنیم

فرض کنیم تا به اینجای کار اهداف خود را مشخص کردید حالا باید به سراغ گام بعدی برویم. داشتن هدف برای موفقیت لازم است اما باید راه درستی را برای رسیدن به آن انتخاب کرد. راه رسیدن به اهداف کدام است؟ چگونه انگیزه و اشتیاق تان را تا پایان مسیر حفظ کنید؟ چگونه برای هدف تلاش کنیم و اراده تان نیز سست نشود؟

از قبل برنامه ریزی داشته باشیم.

شاید در دوران مدرسه و دانشگاه این جمله را بسیار شنیده باشید که شب امتحانی نباشیم.

در طول دوران تحصیلی باید برنامه ریزی کنید. به صورت مستمر هر موقع استادتان درس جدیدی را می دهد بخوانید و همه را روی هم انباشته نکنید. علاوه بر این اگر برای امتحان ۵ روز وقت دارید، برای مرور مطالب و تصمیم گیری در مورد اینکه چند ساعت مطالعه لازم دارید، برنامه ریزی می کنید. اینگونه وقتی امتحان فرا می رسد، آرام می شوید، مطالب را می دانید، روحیه خوبی دارید و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستید. در نتیجه عملکرد فوق العاده ای دارید. در انتها می توانید به دلیل موفقیت در تحصیل و کسب معدل خوب به خود جایزه دهید.

یک دانش آموز یا دانشجو برای رسیدن به موفقیت و کسب معدل بالا باید برنامه ریزی کند و برنامه ریزی بیشتر مربوط به مدیریت خوب وقت است.

رسیدن به هدف نیز از این قانون پیروی می کند. بعد از تعیین هدف نوبت به برنامه ریزی می رسد. برنامه ریزی به ما یک خط مشی کلی می دهد که بدانیم در طی چه مدت قرار است چه کارهایی بکنیم.

همانند یک دانش آموز که برای کسب معدل بالا با یک شب درس خواندن بعید است موفق شود،  ما هم نمی توانیم یک شبه موفق شویم. باید برنامه ریزی داشته باشیم و مرحله به مرحله کارها را جلو ببریم.

متمرکز و باانگیزه باشیم.

در راه رسیدن به هدف باید روی کارهایی که شما را به مقصد می رسانند، تمرکز کنید. اما به این معنی نیست صد در صد از وقت خود را مقید به انجام کارهای از قبل برنامه ریزی شده اختصاص دهید.

برگردیم سراغ همان مثال دانش آموز. فرض کنید بیشتر تکالیف فردا خود را انجام دادید اما یک مقدار خیلی کمی از آن باقی مانده و شما دیگر حوصله تان سر رفته است. ترجیح می دهید یک بازی کامپیوتری انجام دهید، یا به یکی از دوستان تان زنگ بزنید و یا فیلم مورد علاقه تان را ببینید، بعد بقیه تکلیف مدرسه خود را انجام دهید.

اگر وقفه ای کوتاه در کارتان بیفتد طوری نیست، بی انگیزه نشوید و دوباره آن را شروع کنید.

خانمی بود که میخواست طی ۶ ماه ۱۰ کیلو لاغر کند. بعد از گذشت یک ماه از شروع رژیمش یک مهمانی بزرگ دعوت شد. در مهمانی وسوسه شد و رژیم را بی خیال شده بود. فردا آن روز خیلی ناراحت بود چرا که فکر می کرد دیگر همه چیز خراب شده است. در صورتی که او می توانست زمان ورزش کردن و یا پیاده روری خود را بیشتر کند و آن مقدار کالری که به بدنش رسیده بود، را بسوزاند.

افراد فوق العاده موفق پذیرفته اند که زندگی پر از وقفه و تغییرات است. بنابراین اگر بنا به هر دلیلی وقفه ای در کارشان افتاد ناامید نمی شوند و هدف شان را رها نمی کنند. شاید یک شکست وقفه ای در کارتان بیندازد اما نباید بی انگیزه شوید و هدف تان را رها کنید. بلکه باید مشکل را حل و دوباره شروع کنید.

این مطلب را هم بخوانید
برنامه ریزی ویژه و یک ماهه برای دور کردن افکار منفی

ضمن اینکه متمرکز ماندن به این معنی نیست تمام فکر و ذهن خود را روی کارهایی که قرار است شما را به هدف تان برساند، بگذارید و به فردی خسته و رنجور تبدیل شوید. بلکه باید برنامه شما منعطف باشد و زمان هایی را به تفریحات و دیگر سرگرمی ها بگذرانید.

کارها را الویت بندی کنیم.

هدف نتیجه ای است که قصد داریم با اقدامات خود به آن برسیم. کارهایی که انجام می دهیم ممکن است ما را به نتیجه یعنی هدف مان نزدیکتر یا دورتر کنند.

در راستای رسیدن به هدف باید در محدوده زمانی که مشخص کردید به دنبال انجام کارهای مهم باشید و کارهایی که شما را از هدف تان دور می کنند و اهمیتی ندارند را انجام ندهید یا اگر وقت اضافه آوردید انجام دهید. بنابراین باید کارها را باید بر اساس اهمیت شان رتبه‌ بندی کنید.

چگونه کارهای خود را اولویت بندی کنیم

در راستای رسیدن به هدف تان هر کاری را که باید انجام دهید، چه کارهای کوچک و چه کارهای بزرگ را بنویسید. کارهایی را که باید انجام دهید، دسته ‌بندی کنید. کارهایی که مهم و فوری هستند در ابتدای لیست بنویسید.

ترتیبی برای لیست خود تعیین کنید. اگر در الویت بندی کارها به مشکل خوردید، همه‌ کارها را کنار هم قرار دهید و با مقایسه‌ آنها درجه اهمیت‌ شان را مشخص کنید.

فرض کنید هدف شما این است که خواننده شوید. برای خواننده شدن باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. کارهایی که برای خواننده شدن نیاز است، می بایست طبق اهمیت شان آنها را الویت بندی کنیم.

  • ابتدا باید یک معلم آواز خوب و باتجربه انتخاب کنیم.
  • دوم یک ساز موسیقی را بیاموزیم.
  • سوم در کلاس های تئوری موسیقی و خوانندگی شرکت کنیم.
  • چهارم سلفژ و خواندن نت ها را یاد بگیریم.
  • پنجم کلاس آواز برویم.

شما می توانید علاوه بر کارهای کلی و سالانه، کارهای ماهانه، هفتگی و روزانه تان را نیز اولویت بندی کنید.

وقتی کارهایتان را الویت بندی کردید. لیست را در جایی قرار دهید که چشم تان به آن بخورد. مثلا لیست را روی میز اتاق تان بچسبانید. این کار مخصوصا برای هدف های بلندمدت خیلی به درد میخورد و همیشه لیست کارهایی که انجام می دهید و قرار است بعدا انجام دهید جلوی چشمتان است. هر موقع هر یک از فعالیت‌ های لیست را انجام دادید، می‌توانید روی آن خط بکشید. اینگونه با انگیزه و اشتیاق بیشتری کارهای بعدی را پیگیری می کنید.

الویت بندی کارها موجب می شود زمان را بهتر مدیریت کنیم. فرض کنیم یک لیست روزانه تهیه کردیم و قرار است هر روز ۲ ساعت زبان انگلیسی بخوانیم و یک فیلم برای تقویت مکالمه مان ببینیم. اما امروز با رفیقمان هم قرار داریم تا با هم یک ساعتی با هم باشم و گپ بزنیم. طبق لیست اولویت بندی ابتدا باید کارهای مهم تر مثل خواندن زبان انگلیسی را انجام دهیم و بعد از آن قرار ملاقات با دوستمان را برنامه ریزی می کنیم تا به هدف مان لطمه ای هم وارد نشود.

براتون مفید بود این مطلب؟

لطفا به این مطلب ستاره دهید

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد امتیاز: ۲

شما اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز هدفگذاری را شروع کنید
 
دوره رایگان

هدف گذاری حرفه ای
........
کافی ست فرم زیر را پر کنید
شرکت در دوره رایگان
close-link